BRATISLAVA. O desiatej ráno zazvoní zvonček a pri dverách stojí terénny sociálny pracovník z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Pýta sa, či poberateľ prídavkov na deti stále pracuje na Slovensku a či sa niekam nepresťahoval.
Minulý týždeň prišiel kontrolór k novinárke Monike Tódovej. „Hľadal ma, pretože dostal pokyn vykonať náhodnú kontrolu, ako sa starám o deti,“ napísala na svojom facebooku.
Úrad tvrdí, že takto zisťuje, či má kontrolovaná rodina nárok na sociálnu dávku, v Tódovej prípade bežný prídavok na dieťa 23,5 eura mesačne. Viaže sa na miesto bydliska, ale aj na to, či poberateľ pracuje na Slovensku.
Hovorkyňa úradu Jana Lukáčová povedala, že od roku 2014 urobili 190-tisíc takýchto kontrol. Koľko neprávom poberaných dávok odhalili, povedať nevedela.
Terénni pracovníci svoje zistenia posúvajú ďalším úradníkom, ktorí o dávke rozhodujú. Štatistiky vraj nevedú.

Náhodná kontrola nič nerieši
Bývalá riaditeľka úradu Ida Želinská si myslí, že náhodné kontroly sú nezmysel. Nevie si predstaviť, čo by mali zistiť, keďže napríklad domáce násilie sa nedá odhaliť jednou návštevou.
„Nefunguje to tak, že ak vidíte prasknuté umývadlo a viete, že tu niečo nie je v poriadku,“ hovorí. Na to, aby pracovník odhalil nejaké problémy v rodine, treba podľa nej vybudovať vzájomný vzťah.
Kritizuje aj fungovanie náhodných kontrol.
“Za toto by som sa chcel pani Tódovej ospravedlniť, ubezpečujem, že sa to už nestane.
„
„Vytvára priestor na lajdáčenie pracovníkov. Veľa záznamov z kontrol je takých, že sa zvonilo, no nikto nebol doma. Veď kto aj býva doma o desiatej ráno,“ pýta sa.
Lukáčová upozorňuje, že primárnou úlohou terénnych sociálnych pracovníkov v oblasti štátnych sociálnych dávok nie je skontrolovať úroveň starostlivosti o deti.
„Jedine, ak by si všimli nejaké podozrenie v rodine, musia informovať príslušné orgány, ktoré sú povinné podozrenia prešetriť,“ vysvetľuje. Kontroly zisťujú len technické parametre, či poberateľ spĺňa podmienky.

Výbor sa nekonal
Po týždni od kontroly u Tódovej z Denníka N sa k prípadu vyjadril aj minister práce Ján Richter zo Smeru. Povedal, že pracovník podľa neho nehovoril s novinárkou jasne a presne, ako mu určuje manuál, čo mohlo spôsobiť nejasnosti.
„Za toto by som sa chcel pani Tódovej ospravedlniť, ubezpečujem, že sa to už nestane,“ povedal Richter.
Pre podozrenie zo šikanovania rodičov, ktorí sú obaja novinármi, zvolali na štvrtok poslankyne OĽaNO a SaS Erika Jurinová a Anna Verešová parlamentný výbor pre ľudské práva.
Nezišlo sa však dosť členov výboru, a tak sa zasadanie ani nezačalo. Ďalšie chcú zvolať až na začiatok septembra.

Beata
Balogová
