Bratislava 11. januára (TASR) - Návrh bilaterálnej dohody, ktorou by sa dal vyriešiť problém uplatňovania Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách na Slovensku prezentoval pred novinármi vicepremiér Pál Csáky.
V preambule tohto memoranda by mala byť zakotvená myšlienka, že Maďarská republika bude podporovať vstup SR do Severoatlantickej aliancie. Časť o aplikovaní zákona o zahraničných Maďaroch by mala obsahovať ustanovenie, že všetky oficiálne úkony budú realizované iba na území Maďarska, kam patrí aj pôda veľvyslanectiev alebo diplomatických misií. V treťom bode by bolo zahrnuté, že v oblastných kanceláriách, kde sa prijímajú žiadosti o maďarský preukaz, budú mať právomoci iba na poskytovanie informácií. Zároveň je presvedčený, že maďarská vláda v druhom polroku 2002 bude ochotná vrátiť sa k zákonu a na základe skúseností rozmýšľať o prehodnotení a zmene niektorých jeho ustanovení. Naznačil, že v prvých mesiacoch roka zrejme nebude možné urobiť nejaké zmeny, pretože 7. apríla sú u našich južných susedov voľby a parlament naposledy rokuje vo februári.
Podpredseda vlády je presvedčený, že na Slovensku sa okolo zákona robí zbytočná hystéria a politici ho zneužívajú na získavanie bodov. Nazdáva sa, že slovenská diplomacia zaspala a slovenská politika stratila orientáciu a robí oneskorený krik s vnútropolitickým podtónom. "Nie som obhajca maďarského zákona, som podpredseda vlády SR pre menšiny. Prekáža mi, že na základe ďgumenejď aféry sa rozdúchava na Slovensku protimaďarská nálada. Postoj SDĽ a HZDS je v súčasnosti najpragmatickejší. Problém je testom slovenskej politickej scény - akým spôsobom bude schopná zvládnuť aj citlivé problémy, ktoré budú aj v budúcnosti v rámci Európskej únie a NATO," vyhlásil Csáky. Ako povedal treba rokovať, pretože treba "dať na papier", ktoré formulácie v zákone Slovensku prekážajú. Následne by sa malo hovoriť o možnom odstránení rozporu, alebo o podpísaní dohody za akých okolností budú realizované časti zákona.
Podľa jeho slov zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách jednoznačne nezasahuje do zákonodarstva SR. Negatívne sa vyjadril k tomu, že jeho strana - Strana maďarskej koalície by mala byť vtiahnutá do riešenia celej záležitosti. "V určitých oblastiach môžeme byť nápomocní, ak sa strany dohodnú, že potrebujú našu pomoc," dodal Csáky.
*zg som NNNN