Miroslav Číž, poslanec Smeru

"Pokiaľ ide o zjavné nedemokratické zásahy do súdnictva, to sa schvaľovať nedá. Na druhej strane by nezaškodilo, keby mala odborná verejnosť u nás k dispozícii podrobnejšie informácie, o čo vlastne Poľsku vo väzbe na spravodlivosť ide."
Jana Laššáková, poslankyňa Smeru

"Nepoznám úplné znenie zákona, ale počula som aj stanovisko našej Súdnej rady, ktorá nad ním vyjadrila znepokojenie. Je to vnútorná záležitosť Poľska, ale myslím si, že rozdelenie moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu by v demokratickom štáte malo zostať zachované. Ak bude vláda, respektíve minister spravodlivosti, naozaj zasahovať do najvyššieho súdu, výkonná moc si berie kompetencie, ktoré jej nepatria."
Robert Fico, premiér a predseda Smeru

"Vo všeobecnosti nekomentujeme vnútropolitický vývoj v iných krajinách."
František Šebej, poslanec Mosta-Hídu

"Samozrejme, že ma to znepokojuje. Reforma justície sa totiž uberá smerom, ktorý spochybňuje nezávislosť súdnictva a môže znamenať koniec nezávislého súdnictva v Poľsku. To by sa tak mohlo politicky pohnúť smerom preč od toho, čo chápeme ako liberálnu demokraciu opierajúcu sa o isté zásady. Tento vývoj rozhodne môže spôsobiť konflikt medzi EÚ a Poľskom, ktorého strana Právo a spravodlivosť sa rozhodla ignorovať námietky európskych orgánov, podotýkam, že oprávnených. A rovnako aj námietky poľskej opozície. Môže to znamenať až nenapraviteľnú škodu pre budúcnosť Poľska ako členskej krajiny Únie. Už teraz sa totiž hovorí o zastavení alebo zmrazení podpory eurofondov či odobraní hlasovacieho práva. Ak sa Maďarsko postaví na stranu Poľska, tak vznikne priepasť aj medzi ďalšími krajinami."
Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí

"Situáciu v Poľsku ostatných dní pozorne sledujeme. Veríme, že ďalší vývoj udalostí potvrdí tradíciu dodržiavania hodnôt, ktoré tvoria základ každej demokratickej spoločnosti."
Lucia Nicholsonová, podpredsedníčka parlamentu za SaS

"Je to veľmi nebezpečný trend. Čudujem sa, že sa vracajú k tomu, odkiaľ vzišli, tak ako celý náš blok. U nás sa tiež dejú hrozné veci v justícii, ale tak ďaleko sme ešte neprišli. Na druhej strane si musia uvedomiť, že je to taká dvojsečná zbraň, pretože ak príde nová vláda, nikto z tých sudcov tam pravdepodobne nezostane."
Jozef Viskupič, poslanec OĽaNO

"Vnímam dlhšie, že sa tam vládna strana snaží odstraňovať demokratické parametre fungovania Poľska. To sa týka aj sporu o ústavný súd, taktiež tam boli problémy s ich verejnoprávnymi médiami. Čo sa týka konkrétne súdnictva, vnímam to, že ak máme trvať na tom, že správne fungujúca demokratická spoločnosť je založená na troch oddelených zložkách moci, tak vtiahnuť celú ruku výkonnej moci do súdnej je v príkrom rozpore s týmto pravidlom a nemusíme byť veľkí štátopravnici, aby sme to vnímali ako demontáž demokracie."
Daniela Švecová, predsedníčka Najvyššieho súdu

"Prijatie zákonov, ktoré môžu ohroziť nezávislosť a nestrannosť tamojšej justície, vzbudzuje obavy o rovnomerné delenie moci v právnom štáte. Rešpektujem nezávislosť poľskej výkonnej a zákonodarnej moci, no prijatý zákon o Najvyššom súde Poľskej republiky môže ohroziť jeho nezávislosť a umožnil by tak jeho podriadenie výkonnej moci. Plne sa stotožňujem s uznesením Súdnej rady, v ktorom sa konštatuje, že predchádzajúca platná právna úprava týkajúca sa kreovania členov súdnej rady Poľska bola v plnom súlade s medzinárodnými štandardami európskych súdnych systémov, ako aj Európskej siete súdnych rád o systémovom zabezpečení nezávislosti súdnictva a sudcov."
Lenka Praženková, predsedníčka Súdnej rady

"Súdna rada SR ako vôbec prvá partnerská súdna rada v Európe prijala už vo februári tohto roku uznesenie, v ktorom vyslovila plnú podporu súčasným členom súdnej rady Poľska. Prijaté zákony podľa medzinárodných inštitúcií, ako aj Európskej siete súdnych rád predstavujú eróziu nezávislosti poľskej justície a majú nezvratný dosah na právny štát v Poľsku. Prikláňam sa k dodržiavaniu štandardov systémovej nezávislosti súdnictva prijatých na pôde Európskej siete súdnych rád."

Beata
Balogová
