Motívy konania nedávno odhaleného sériového vraha zo Zliechova ukáže až jeho odborný posudok. Pri vrahoch tohto typu je však intelekt nezvykne byť znížený. Typické sú plytké city či slasť z brutálneho zbavovania sa tiel obetí, hovorí pre SME klinický psychológ ROBERT MÁTHÉ z Katedry psychológie Univerzity Komenského, ktorý pracuje aj ako súdny znalec.
Čo vedie človeka k tomu, aby opakovane vraždil?
„Motívy opakovanej vraždy sú veľmi rôznorodé. Vraždy ako takej sa najčastejšie dopúšťajú ľudia s poruchou osobnosti a s nižším intelektom - ide o hraničné pásmo medzi podpriemerom a ľahkou duševnou zaostalosťou.
U sériových vrahov prevláda porucha osobnosti, kým intelekt nezvykne byť znížený, ba môže byť aj nadpriemerný. V ich životnej histórii často nachádzame rôzne zvláštnosti počnúc ich detstvom ako týranie zvierat a rôzne poruchy správania, vrátane zvýraznených agresívnych prejavov.
Neraz boli sami obeťami rôznych násilných skutkov ako týranie, sexuálne zneužívanie. Priamym spúšťačom vražedného konania môžu byť konfliktné situácie, v ktorých sa uplatňujú osobnostné charakteristiky páchateľa so sklonom riešiť tieto situácie podobným, extrémne agresívnym spôsobom, môžu to byť vnútorné impulzy, ktoré prichádzajú do úvahy najmä u sexuálnych vrahov, respektíve u vrahov so sexuálnou úchylkou a môže ísť aj o úplne chladnokrvné konanie pre finančný zisk - napríklad u nájomných vrahov, alebo aby si vrah udržal prioritné postavenie v určitej skupine.“

Líši sa sériový vrah od takého, ktorý zabíja raz?
„Sériový vrah vraždí opakovane, obetí môže byť od troch-štyroch až po niekoľko desiatok, zavraždené sú spravidla veľmi podobným spôsobom, podľa rovnakého scenára. Práve táto skutočnosť zvykne byť pri ich odhalení nápomocná.“
Aký je rozdiel medzi sériovým a masovým vrahom z psychologického hľadiska?