BRATISLAVA. Spolupráca s dôrazom na budúcoročné okrúhle výročia a podpora projektu Otvorenej akadémie, boli hlavnými témami pondelkového rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka s predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavlom Šajgalíkom.
Šéf slovenskej diplomacie konkrétnej v prípade budúcoročných výročí hovoril so šéfom našej ústrednej vedeckej inštitúcie o 100-ročnici od založenia prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov a 25. výročí od vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Vzájomná spolupráca
Lajčák zároveň zablahoželal predsedovi SAV k znovuzvoleniu do funkcie a vyjadril presvedčenie, že vzájomná spolupráca medzi inštitúciami bude naďalej plodná a inšpiratívna.
„Oceňujem myšlienku popularizovať vedu najmä u mladých ľudí cez projekt Otvorenej akadémie, ktorý ste nedávno prezentovali verejnosti. Aj to môže byť jeden z nástrojov, aby sme udržali mladých ľudí, absolventov škôl tu na Slovensku, a zabránili odlivu mozgov do zahraničia,“ cituje tlačová správa ministerstva zahraničných vecí ministra.
Stratégiu Otvorená akadémia spustila SAV začiatkom mája. Stratégia vychádza z poslania akadémie, ktorá sa venuje špičkovému výskumu vo vybraných smeroch prírodných, technických, lekárskych, spoločenských a humanitných odborov.
Výskumné programy
Projekt ponúka deväť výskumných programov pod spoločným názvom Otvorená akadémia. Programy sú zamerané na konkrétne využitie v rozmanitých oblastiach života spoločnosti.
„Stratégiou tohto programu je poskytnúť expertné poznatky, informácie a riešenia tém a problémov na báze multidisciplinárnych vedeckých výskumov,“ uviedol nový projekt SAV jej predseda Pavol Šajgalík. Podrobnejšie o ňom SAV informuje na webstránke http://otvorenaakademia.sav.sk.
Miroslav Lajčák si na stretnutí prevzal od Pavla Šajgalíka symbolický dar - zväzok Encyclopaedia Beliana, ktorá je prvou univerzálnou slovenskou všeobecnou encyklopédiou.
Encyklopédiu pomenovanú podľa Mateja Bela redakčne spracováva kolektív Encyklopedického ústavu Slovenskej akadémie vied a SAV ju dáva k dispozícii aj zastupiteľským úradom SR v zahraničí, dodáva sa v tlačovej správe.