BRATISLAVA. Pochybné rozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum je tak závažný problém, že by sa Slovenská národná strana mala vzdať ministra školstva.
Povedala to Veronika Remišová z OĽaNO na tlačovej konferencii. Zároveň oznámila, že strana začala zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú odvolať z postu ministra školstva nominanta SNS Petra Plavčana.
Prečítajte si aj blog Veroniky Remišovej
SNS nám kradne budúcnosť: Stratené peniaze porovnateľné s nástenkovým tendrom
"To čo tam SNS predvádza je hazardom. Pri rozdeľovaní stoviek miliónov eur ministerstvo zamietlo projekty univerzít a SAV," povedala Remišová.
Na problém pri rozdeľovaní dotácií na vedu a výskum poukázali pred nedávnom rektori najväčších slovenských univerzít.
Mal by sa minister Plavčan vzdať funkcie?
Anketa už bola ukončená.
V rámci rozdeľovania peňazí na dlhodobý strategický výskum nedostal podporu ani jeden projekt univerzít, Slovenskej akadémie vied či výskumných ústavov.
Minister sa kvôli tomu s rektormi stretol a povedal, že celú vec preverí. O tom, kto peniaze z takmer 300 miliónového balíka nakoniec dostane, podľa ministerstva ešte rozhodnuté nie je.
Čudné rozhodovanie
Poslanci z OĽaNO taktiež poukázali na to, že o špecializovaných projektoch v rámci vedy a výskumu rozhodovali ľudia, ktorí nemajú v daných oblastiach žiadny prehľad.
Napríklad lekár kardiológ hodnotil priemyselný projekt. Angličtinárka zasa hodnotila projekty na mobilné siete či diaľkovú diagnostiku koľajových vozidiel.

"Naopak projekty, ktoré sa zaoberali onkológiu žiadni lekári nehodnotili," skonštatovala Remišová. Pochybnosti má taktiež o nezávislosti niektorých hodnotiteľov. Vedecko-výskumné projekty hodnotili napríklad napríklad Monika Deneva alebo Pavol Blažanka.
Ľudia s rovnakými menami sú podľa OĽaNO zároveň nominantmi SNS v štátnych podnikoch. "Je nezmyselné, ak o takýchto projektoch rozhodujú ľudia, ktorí sa výskumu nevenujú vôbec. Takíto ľudia nikdy nebudú vedieť hodnotiť a je to najlepšia cesta k uprednostňovaniu kšeftárov," tvrdí Remišová.
Firmy siahajú ku Kaliňákovi
Na pochybnosti pri prerozdeľovaní iného balíka eurofondov na vedu a výskum poukázal aj denník SME. V rámci výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier sa k miliónom dostali aj firmy, ktoré vo svojej predchádzajúcej činnosti nemali s výskumom nič spoločné.
Mnohé firmy si výskum a vývoj pridali do predmetu činnosti v obchodnom registri na poslednú chvíľu, keďže to bola jedna z podmienok na poskytnutie dotácie. Takto sa k takmer štyrom miliónom dostala aj spoločnosť Beta Biotech, na ktorú denník SME upozornil.

"V tejto firme je konateľom aj Samuel Babiak, ktorý podnika s manželkou Roberta Pintéra," upozornila Remišová. Pintéra, ktorý je úradník na ministerstve vnútra, si médiá všimli ešte v roku 2013, keď sa za rok z civila dostal až k hodnosti majora.
Aliancia Fair Play zasa minulý rok upozornila na to, že Pintér predal podiel vo svojej firme FoRest Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi za dve eurá. Tento podiel mal pritom účtovnú hodnotu 37-tisíc eur.
"Pintér aj po predaji zostal pri Kaliňákovi. Stal sa najprv generálnym štátnym radcom na ministerstve vnútra, potom generálnym riaditeľom sekcie hnuteľného a nehnuteľného majetku na ministerstve," napísal Peter Kunder z Aliancie Fair Play.

Beata
Balogová
