Prečo sú práve Havajské ostrovy mekkou astronómie?
„Na Big Islande je obrovská sopka - volá sa Mauna Kea, ktorá vyčnieva do výšky 4500 metrov nad morom. Jej vrchol je nad takzvanou inverznou vrstvou. Je tam veľmi stabilná suchá atmosféra, čo z neho robí ideálne miesto na postavenie teleskopov. Je to jedno z dvoch miest s najlepšími podmienkami na pozorovanie vesmíru, nachádzajú sa tam dva najväčšie teleskopy na svete. Druhé také miesto je v Čile. Vďaka tomu má aj Havajská univerzita špičkový astronomický program. Teraz pracujem na inom ostrove - na ostrove Maui, kde je sopka Haleakala. Máme dva ďalekohľady, ktoré skenujú každú noc oblohu, venujeme sa vyhľadávaniu nebezpečných asteroidov.“
Ako ste sa na Havaj dostali?
Eva Lilly (34)
Vyštudovala astronómiu a astrofyziku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Profesionálne sa venuje výskumu asteroidov a malých telies v slnečnej sústave. Od roku 2010 pracuje na University of Hawaii v USA, kde v rámci projektu Pan-STARRS vyhľadáva nebezpečné asteroidy. Je vydatá a má malú dcérku. Vo voľnom čase rada varí, reštauruje nábytok a surfuje.
„Mala som veľmi dobrých učiteľov na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. Veľmi nás podporovali, aby sme si hľadali cestičky, ako sa dostať do zahraničia, ako odísť robiť vedu aspoň na pár mesiacov. Po študijnom pobyte v Japonsku mi spolužiak Peter Vereš navrhol, aby som napísala profesorovi Robertovi Jedickemu, pretože vedel, že hľadá na leto študenta. Odvetil, že ma vezme, len si musím zohnať na pobyt peniaze.“
Ako sa vám to podarilo?
„Podala som si žiadosť do Slovenskej akademickej informačnej agentúry. Dostala som štipendium a odletela na Havaj, pôvodne na tri mesiace. Potom mi predĺžili pobyt na päť mesiacov. Keď som mala ísť domov, Jedicke mi povedal, že sa mu moja práca páči. Navrhol mi, či preňho nechcem zostať pracovať ďalší rok. S profesormi v Bratislave, kde som bola na doktorandskom štúdiu, som sa dohodla, že tu budem robiť svoj výskum. Domov som letela len na obhajobu dizertačnej práce.“
Ako dlho ste na Havaji?
„S prestávkami je to od roku 2010. V roku 2013 som tu stretla svojho budúceho manžela. O rok neskôr sme sa zobrali a odvtedy tu žijeme. Ja som dostala miesto postdoktoranda na univerzite.“

Aký praktický prínos má váš výskum?
„Vyhľadávame nebezpečné asteroidy, všetky, ktoré by sa mohli dostať do blízkosti Zeme. Sledujeme oblohu, zaznamenávame všetky asteroidy, nové neznáme nahlasujeme do Minor Planet Centre. Keď sa objaví niečo nebezpečné, náš šéf o tom môže upovedomiť prezidenta USA, na základe čoho on môže zvolať krízový štáb.“
Sú pre nás asteroidy také nebezpečné?