BRATISLAVA. Dva veľké protikorupčné pochody z apríla a júna tohto roka sa na podpore najsilnejšej vládnej strany Smer neodrazili.
Ak by sa voľby konali v polovici júla, Smeru by dalo hlas 26,4 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil 13. až 24. júla.
Krátko pred druhým protikorupčným pochodom agentúra Smeru namerala 26,2 percenta. O takmer celý percentuálny bod si polepšila najsilnejšia opozičná strana SaS. Kým začiatkom júna mala 13,4 percenta, v júlovom meraní Focusu by získala 14,2 percenta.
Za SaS nasleduje koaličná SNS so ziskom 10,3 percenta. Od kauzy kapitán, keď predseda parlamentu Andrej Danko začiatkom roka obhajoval udelenie hodnosti od ministra obrany a bozkával pri tom výložky, sa SNS pohybuje na úrovni okolo 10 percent.
Kauza aj vyčkávanie Kotlebu
Hnutie OĽaNO by volilo 9,2 percenta opýtaných, po ňom nasledujú extrémisti z ĽSNS, ktorí by získali 9,1 percenta. V porovnaní s júnovým prieskumom si pohoršili o 1,8 percentuálneho boda.
Sociológ Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že za miernym poklesom ĽSNS môže byť nedávna kauza s pochybným tendrom na opravu ciest, ktorú vypísala banskobystrická župa. Tú vedie predseda ĽSNS Marian Kotleba.
Župa dala firmám len tri dni na to, aby predložili cenové ponuky. Z 15 súťaží v hodnote 9 740 000 eur vyhrala firma Renomont deväť za viac ako päť miliónov. Podľa údajov z Finstatu má len troch až štyroch zamestnancov.
Ďalším dôvodom poklesu môže byť podľa Slosiarika aj vyčkávanie Kotlebu ohľadne kandidatúry v župných voľbách. Kotleba zatiaľ nepovedal, či bude kandidovať. Ak by sa proti nemu spojili traja najsilnejší kandidáti, preferenčne by ho predbehli.
"Takýto kalkul je typický pre dlhoročných politikov, voči ktorým sa on vymedzuje," hovorí Slosiarik. Voliči ho doteraz vnímali ako rázneho politika a taktizovanie pri kandidatúre mu podľa neho v tomto imidži nepomáha.
Koalícia by mala problém
Do parlamentu by sa dostalo aj opozičné hnutie Sme rodina so ziskom 8,2 percenta, mimoparlamentné KDH a koaličný Most-Híd.
Súčasné vládne strany Smer, SNS a Most by podľa Focusu nedokázali vytvoriť väčšinovú vládu, chýbalo by im päť poslaneckých mandátov. Spolu by získali 71 kresiel.


Beata
Balogová
