Odmietajú síce transfúziu krvi, vyhadzujú členov za názor a používajú marketingové praktiky, ale to nie sú dôvody, aby boli Jehovovi svedkovia označovaní za nebezpečných extrémistov, tvrdí český súdny znalec, ktorý sa zameriava na sekty Dušan Lužný. Nevie si predstaviť, že by Rusko po zákaze náboženského hnutia začalo zatvárať tisíce ľudí.
Ako hodnotíte zákaz Jehovových svedkov v Rusku?
„Je to nešťastné rozhodnutie. Nevypovedá to ani tak o svedkoch ako o štáte, ktorý takýto zákaz vydáva. Súd to zdôvodnil tým, že sú hrozbou pre občanov a ich bezpečnosť a odkazuje na údajný extrémistický charakter tejto skupiny.
Nikde pritom nevysvetlili, čo to extrémizmus je. Ide o vágny pojem, ktorý môžu použiť kedykoľvek sa im to bude hodiť. Rusko si takto vyskúša, aké je to zakázať nejakú menšiu skupinu a bude sledovať jej reakcie a reakcie zvyšku sveta.“

Dá sa povedať, že Jehovovi svedkovia sú pre spoločnosť nebezpeční?
„Je to veľmi citlivá otázka. Skupina môže byť nebezpečná pre štát, keď robí špionáž, terorizmus či diverznú činnosť, čo sa o nich nedá povedať. Potom je tu hrozba pre jednotlivca, čo znamená, že by ohrozovali psychický či zdravotný stav svojich členov, prípadne negatívne vplývali na ich rodinný život.“
Zákaz transfúzie krvi nie je ohrozením jednotlivca?
„Je to veľmi diskutabilné. České súdy dávajú prednosť právu jednotlivca na život, a tak aj deti Jehovových svedkov dostanú transfúziu, hoci si to ich rodičia neželajú.
Európsky súd, naopak, uprednostňuje právo človeka rozhodovať si o svojom tele a rešpektuje náboženskú vieru, aj keď to môže viesť k ohrozeniu zdravia. V Spojených štátoch sa pre tento princíp napríklad dovoľuje niektorým náboženským skupinám užívať látky, ktoré sú inak zakázané.“
Druhou častou výčitkou je, že Jehovovi svedkovia vyhadzujú členov, ktorí kritizujú oficiálnu doktrínu. S vyhodeným členom sa nerozprávajú a ani ho nepozdravia. Nie sú to praktiky siekt?