BRATISLAVA. Extrémisti si pred niekoľkými rokmi kúpili starý kravín v obci Plavecký Mikuláš, kde začali organizovať neonacistické koncerty, píše týždenník Plus 7 dní.
Miesto je na neonacistickej scéne také známe, že českí extrémisti na plagátoch už v roku 2013 písali len „Miesto: Ako vždy“.
V obci s asi sedemsto obyvateľmi už hrala americká kapela Bound for Glory, ktorá spieva o árijských národoch a čepeli pre "negrov“, alebo britská Brutal Attack, ktorá v jednej skladbe pripomína "árijským deťom bielu hrdosť".
Na záberoch, ktoré týždenník získal, sú zachytené vzájomné potýčky extrémistov, tričká so symbolmi Hitlerovej tretej ríše aj hajlovanie.

V kravíne podľa týždenníka vystupoval aj kandidát extrémistickej strany Mariana Kotlebu Rastislav Rogel, ktorý pôsobí v skupine Krátky proces a medzičasom bol aj členom skupiny Juden Mord (Vražda Židov).
Strane to neprekáža, koncerty s neonacistami považuje za osobnú vec.
„Ako politická strana určite nebudeme nikomu diktovať, na aký koncert má alebo nemá ísť. Je to každého osobná vec,“ povedal Milan Uhrík, podpredseda ĽSNS.
Polícia na otázku, ako je možné, že sa takíto ľudia roky stretávajú na jednom mieste, týždenníku neodpovedala.
Denník SME sa snaží získať jej stanovisko.

Prerobený kravín
Budovu kravína si podľa katastra kúpil v roku 2009 Martin Málik. Server antifa.cz ho označuje za organizátora neonacistických koncertov na Slovensku.
Časť kravína vlastní aj organizátor extrémistických pochodov Marcel Grzyb, ktorý bol podozrivý z útoku na Hedvigu Žákovú-Malinovú.
Dnes má kravín prerobenú strechu a nové okná. Či sa v ňom koncerty naozaj organizujú a čo si o nich myslí, starostka Marta Hlavatá (nezávislá) nechcela povedať.
Dedinu pritom v druhej svetovej vojne nacisti vypálili a postrieľali trinásť ľudí za pomoc partizánom.
Na koncerty v kravíne zrejme odkazuje aj muž na sociálnej sieti pokec.sk s pseudonymom 666CHALAN.
V jednom zo svojich albumov má fotografie z koncertu z júna 2015, keď hrali Krátky proces a spevák Jaroslav Pagáč vystupujúci pod menom Reborn. Ten sa napríklad zúčastnil aj na akcii ĽSNS, na ktorej rozdávala šeky so sumou 1488 eur. Číslo 14/88 je bežnou súčasťou neonacistickej symboliky.

Z podnikov ich vyháňajú
Extrémisti sa snažia stretávať aj v podnikoch a kultúrnych domoch. V poslednom čase sa im viackrát stalo, že ich odmietli.
Krátky proces okrem kravína plánoval minulý rok hrať aj v trnavskom podniku City club. Klub po tlaku verejnosti koncert zrušil.
„V každom prípade nechceme konať proti ľudom. Reakcia obyvateľstva bola blesková, verejnosť je skrátka proti tomu,“ povedal prevádzkar klubu Laco Eugen.
Neskôr musel bývalý spevák skupiny Biely odpor Ondrej Ďurica v októbri 2016 neúspešne niekoľkokrát meniť miesto vystúpenia v Bratislave. Nakoniec zahral v okrajovej časti Nitry.

Beata
Balogová
