BRATISLAVA. Približne stovka veriacich v bratislavskej Petržalke počúva v utorok večer rady, ako sa zhovárať s ľuďmi na ulici.
„Nezabudnite na svieži dych. Ale kto má problém so zvieračom, tomu nepomôžu ani plné ústa cukríkov,“ hovorí rečník z pódia.
Pokus o vtip vyvolá jemný šum, ale väčšina ľudí sa zasmeje. Starší pár na kraji miestnosti vytiahne mentolové cukríky a dá si ich do úst.
Jehovovi svedkovia takto trénujú osobný kontakt každý týždeň. Zhromaždenie nevedie jeden človek, je rozdelené do niekoľkých blokov, ktoré uvádzajú rôzni členovia zboru. Pripomínajú, že cez správanie jednotlivcov verejnosť vníma celú náboženskú spoločnosť.
Viackrát upozornia na Rusko, kde najvyšší súd v júni potvrdil zákaz Svedkov Jehovových s odôvodnením, že ide o extrémistov, ktorí ohrozujú spoločnosť. Koncom júna sa pridal aj Kazachstan, ktorý pozastavil ich činnosť na tri mesiace.
Niektorí ľudia na zhromaždení vyjadria obavy, že zákazy sa budú šíriť ďalej.
Hoci sú v Rusku označovaní za extrémistov, neznamená to, že by sa Jehovových svedkov ľudia mali obávať, tvrdí František Fojtík, český súdny znalec v oblasti siekt a nových náboženských hnutí. Zákaz podľa neho hovorí viac o slabnúcej náboženskej slobode v Rusku než o praktikách Svedkov Jehovových.
Svedkovia sú síce zhovorčiví, ale na záznam sa vyjadriť nechcú. Odkazujú na ústredie v Bratislave.
Hovorca slovenských Svedkov Rastislav Eliaš označil tvrdenia ruských úradov, za absurdné. Jehovovi svedkovia sú podľa neho známi tým, že napodobňujú Ježiša Krista, čo podľa neho znamená, že nemajú politické ambície, nezapájajú sa do vojen a odmietajú násilie.
„Neohrozujeme spoločnosť, naopak, naša evanjelizačná činnosť mení ľudí k lepšiemu. Svedkov v Rusku teraz postavili na úroveň al-Kájdy, a pritom je to pokojná náboženská spoločnosť, ktorá odmieta bojovať,“ hovorí Eliaš.

Nebezpeční, či nie?
Svedkovia bývajú označovaní za sektu, čo však organizácia odmieta. Zvyčajne poukazuje na fakt, že nemá jedného lídra, ktorého by veriaci fanaticky nasledovali.
Z výpovedí bývalých členov však vyplýva, že spolok môže negatívne vplývať na psychiku jednotlivca. Poukázal na to napríklad časopis Rozmer, ktorý zastrešuje Ekumenická rada cirkví a ktorý sa venuje sektám.