SME

Ako sa schladiť v horúcom lete? Vyberte sa do jaskyne

Na Slovensku je ich viac ako 7000. Len zlomok z nich však odkrýva svoju krásu verejnosti. Posledná sprístupnená bola Brestovská jaskyňa v Západných Tatrách.

V plnej kráse možno Dobšinskú ľadovú jaskyňu vidieť v polovici mája. Neskôr v lete už môže byť ľadu v jaskyni menej. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nejde len o estetický zážitok. Návšteva jaskyne môže byť aj adrenalínovým dobrodružstvom. Nie v každej budete kráčať po spevnenom chodníku. Čakajú vás výstupy po rebríkoch, prekračovanie podzemných riečok aj lezenie v teréne.

V niektorých jaskyniach vás nastroja do špeciálneho speleologického oblečenia, do ruky dostanete karabínku a na hlavu prilbu s čelovkou. Pevná obuv a aspoň aká-taká fyzická zdatnosť sú podmienkou.

„Sú to už skôr trekové výstupy ako pre vysokohorských turistov. Niečo ako železné cesty v Alpách,“ povedal Milan Štéc, správca Jaskyne mŕtvych netopierov, kde si turisti môžu vybrať z troch okruhov.

Prvý je vhodný aj pre deti – aj tie sa však musia istiť karabínkami, čo je pre najmenších turistov mimoriadne atraktívne. Ďalšie dve trasy sú už skôr speleotrekingom ako prehliadkou. „Aj si polezú, aj sa poplazia,“ dodal Štéc.

Podobný adrenalín si môžete vyskúšať v Krásnohorskej jaskyni na východnom Slovensku.

Slovenské naj

Unikátom je nielen početnosť jaskýň na území Slovenska, ale aj ich rôznorodosť. Aragonitové jaskyne sa napríklad nachádzajú na svete len tri - v Mexiku, v Argentíne a Ochtinej pri Rožňave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vraj najkrajšou a podľa štatistík najnavštevovanejšou je Demänovská jaskyňa slobody. Návštevníkov očaruje bohatou sintrovou výplňou rôznych farieb a tajuplným podzemným tokom riečky Demänovky.

Prečítajte si tiež: Chlpaté, huňaté či šupinaté. Vydajte sa na výlet za zvieratami Čítajte 

Aj ľadové jaskyne na Slovensku majú svoje naj. Patria medzi najnižšie položené ľadové jaskyne na svete.

„V plnej kráse možno naše dve sprístupnené ľadové jaskyne - Dobšinskú a Demänovskú - vidieť hneď po otvorení sezóny, teda v polovici mája,“ povedal riaditeľ Správy slovenských jaskýň Ján Zuskin.

Neskôr v lete už môže byť ľadu v jaskyni menej. „Najmä Demänovská ľadová jaskyňa výrazne trpí sériou posledných teplých zím s malým množstvom zrážok,“ dodal.

Prívlastkom rozprávková sa označuje vývojovo najmladšia Gombasecká jaskyňa. Len pred rokom tu partia speleológov objavila cez malú štrbinu nové priestory s nádhernou kvapľovou výzdobou. Gombaseckej jaskyni patrí aj jedno prvenstvo. Bola prvou na Slovensku, ktorá sa využívala aj na speleoterapiu – v minulosti sa tu liečili ľudia s ochoreniami dýchacích ciest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O väčšiu časť – dokopy 13 sprístupnených jaskýň – sa stará Správa slovenských jaskýň. Poslednú - Brestovskú – sprístupnila vlani. „Sprístupnenie ďalšej jaskyne aktuálne nepripravujeme. V prvom rade potrebujeme dokončiť zázemie na povrchu práve pre Brestovskú jaskyňu,“ informoval šéf jaskýň Zuskin.

Ďalších päť jaskýň je v správe menších organizácií, 30 menších jaskýň je voľne prístupných v rôznych častiach Slovenska. Často sú súčasťou turistickej trasy či náučného chodníka.

Dobre vedieť

Na návštevu jaskyne sa treba dobre pripraviť. V prvom rade sa do nej treba aj teplejšie obliecť a obuť si pevné topánky. V žiadnej sprístupnenej jaskyni totiž teplota nepresahuje celoročne 12 stupňov Celzia, v ľadových jaskyniach sa blíži k bodu mrazu. „V letných mesiacoch treba dávať pozor na teplotný šok, ktorý môžu návštevníci utrpieť pri prechode medzi vonkajším prostredím a jaskyňou,“ zdôraznil Zuskin.

Prečítajte si tiež: Kde sa dá okúpať? Za vodou netreba cestovať k moru, najviac kúpalísk je na strednom Slovensku Čítajte 

Treba sa tiež pripraviť na to, že vo väčšine jaskýň sa počty schodov počítajú na stovky. „Prechod jaskyňou je niekedy celkom seriózna turistika,“ dodal šéf Správy slovenských jaskýň.

Aj preto treba návštevu s najmenšími deťmi zvážiť – nemusia zvládnuť terén niektorých jaskýň. Pomôcť môže nosič na chrbát. Dobre je tiež vedieť, že za vstup sa nedá platiť kartou.

Vydajte sa s nami na výlet do podzemia

1. OCHTINSKÁ ARAGONITOVÁ JASKYŇA

Nie je veľká, o to významnejšia. Aragonitové jaskyne sú totiž na svete len tri. Z toho jediná v Európe - v Ochtinej pri Rožňave.

Nehľadajte v nej klasické stalaktity alebo stalagmity. Výzdobu Ochtinskej aragonitovej jaskyne tvoria ihlice, trsy, kríčky a hviezdice z bieleho aragonitu.

Najkrajším miestom v jaskyni je Sieň Mliečnej cesty. Biele aragonitové strapce vo veľkej dlhej pukline na strope žiaria vo svetle lámp ako hviezdy na Mliečnej ceste.

Atraktívne sú aj trsovité a kríčkovité útvary, ktoré vytvárajú nádherné rôznorodé obrazy. Vzhľadom k tomu, že aragonit stále dorastá, udržujú si bielu farbu a čistý vzhľad.

Umelý vchod do jaskyne meria 144 metrov, nachádza sa v ňom 104 schodov. Trasu v jaskyni dlhú 300 metrov absolvujete za 30 minút. Teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2 do 7,8 stupňa.

Prístup: Nachádza sa medzi obcou Štítnik a mestom Jelšava. Z parkoviska sa dostanete k jaskyni peši za pár minút.

Otváracie hodiny: každý deň okrem pondelku, vstupy každú hodinu od 9.00 do 16.00 (posledný vstup)

Vstupné: dospelí 6 eur, deti 3 eurá, študenti a seniori 5 eur

2. BRESTOVSKÁ JASKYŇA

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZGF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Turistika

Súvisiace témy: Turistika
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu