BRATISLAVA. Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) v noci na sobotu letecky transportoval 13-mesačné dievčatko z Egypta na Slovensko. Informoval o tom riaditeľ Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.
"Dievčatko ochorelo na závažné infekčné ochorenie počas dovolenky so svojimi rodičmi a ďalším súrodencom v letovisku Marsa Alam. Stav malej pacientky sa rapídne zhoršil. Vzhľadom na to, že nemocnica v dovolenkovej destinácii nebola uspôsobená na diagnostiku a liečbu dievčatka, egyptskí lekári odporučili čo najrýchlejší transport na Slovensko," povedal Netík.

Rýchly prevoz na Slovensko
Zdravotná poisťovňa, v ktorej bola rodina počas dovolenky v Egypte poistená, by dokázala zabezpečiť letecký prevoz až v nedeľu (30.7.) v podvečer.
"Aj preto sa Ministerstvo vnútra SR rozhodlo do Egypta poslať letecký špeciál. V priebehu štyroch hodín od nahlásenia udalosti odletel do egyptskej Hurghady, kde medzitým pacientku previezli, stroj Fokker 100 s medicínskym vybavením a tímom lekárov z Nemocnice sv. Michala v Bratislave," doplnil Netík.
Dieťa spolu s rodičmi a súrodencom v sobotu v skorých ranných hodinách transportovali na Slovensko. Všetkých štyroch po prílete previezli sanitky do nemocnice na bratislavských Kramároch.
Ministerstvo vnútra SR pri transporte malej pacientky spolupracovalo s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitosti a Ministerstvom zdravotníctva SR.
"Môžeme potvrdiť, že bol zabezpečený transport z letiska do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Zdravotníci poskytujú dieťaťu potrebnú zdravotnú starostlivosť. Malá pacientka je v stabilizovanom stave, mimo ohrozenia života," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Výsledky prvých klinických vyšetrení podľa nej ukazujú, že by nemalo ísť o cudzokrajnú chorobu.

Cestovanie s deťmi
Hlavný hygienik SR Ján Mikas odporúča rodičom deti do troch rokov zvážiť cestovanie do tropických krajín. Upozorňuje, že deti do jedného roka by nemali byt vôbec vystavované slnečnému žiareniu.
„Pred plánovanou cestou je nutne poradiť sa s detským lekárom, pričom pediater by mal poznať účel cesty, dĺžku predpokladaného pobytu, typ ubytovania, prostredie či spôsob stravovania. Ošetrujúci lekár informuje o očkovaniach, liekoch na samoliečbu, prevencii niektorých ochorení či spôsobe ako obmedziť riziko v zahraničí,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva v svojom stanovisku.