Iveta Kačkovičová videla, ako dokáže rodina exmanželky zlomiť bývalému zaťovi ruku a aj sama šla raz s modrinami na políciu. Vo svojom voľnom čase sa totiž ako svedok zúčastňuje na stretnutiach otcov s deťmi po rozvode. Vďaka tomu zažila, ako môže byť dieťa manipulované, aby nenávidelo svojho otca a bolo schopné napríklad doňho naschvál vraziť na bicykli. Chce preto verejne vyzvať rozvedených rodičov, aby svojich potomkov takto netýrali a dopriali im šťastné detstvo.
Ako ste sa k tejto aktivite dostali?
„Ako dlhoročná ženská sestra a neskôr aj poistná poradkyňa som mala a stále mám príležitosť sledovať osudy mnohých ľudí a byť im dosť blízko.
Často mi hovoria osobné veci, príbehy. Jeden môj klient, od ktorého odišla jeho partnerka, chodieva za svojím synom mimo Bratislavy. Preberanie syna bolo opakovane spojené s konfliktnými situáciami, dokonca ho rodina matky napadla a zlomila mu ruku. Dovtedy som ani len netušila, koľko je takýchto prípadov, keď matky používajú deti ako nástroj na manipuláciu.
Prihlásila som sa sama do Rady pre práva dieťaťa a uzatvorili sme spoločne dohodu o tom, že budem chodievať na preberanie syna s týmto pánom aj ja. Tak som sa dostala k aktivite, ktorú dnes v našej organizácii rozvíjame a chodievame aj na ďalšie stretnutia.“
Čo na tých stretnutiach robíte?
„Mojou hlavnou úlohou je byť pri stretnutiach detí, sledovať správanie rodičov , robím si písomné záznamy o každej ceste. Doteraz ich bolo 62.
Nie vždy sa stretnutie alebo odovzdanie dieťaťa podarilo, ale aj to si zapisujem. Matky, ktoré nechcú, aby ich dieťa malo rado aj otca, si vymýšľajú nehorázne klamstvá, tie potom napíšu a pošlú na úrad práce, súdy a podobne.
Otec nemá ako dokázať, že to nie je pravda. Jeho názor ani dôkazy inštitúcie často vôbec neberú do úvahy a na základe týchto klamstiev potom súd otcovi výrazne obmedzí možnosť byť s vlastným dieťaťom. Keď na stretnutie príde aj člen rady, otec má pri sebe niekoho, o kom vie, že ho podporí a že je zároveň svedkom celej situácie.“

Dostávate za to odmenu?
„Máme cenník. Je na mojom zvážení a dohode s otcom, akú časť mojej pomoci vykážem ako dobrovoľnícku službu a akú časť nákladov mi otec má preplatiť. Odmenou mi je aj vlastná spokojnosť, že sa situácia týchto rodín môže časom zlepšiť a ich deti môžu mať také šťastné detstvo, ako mali moje deti.“
S koľkými rodinami ste sa zatiaľ takto stretávali?
„S dvomi rodinami dlhodobo a len nedávno ma oslovila tretia rodina.“
Ako tie stretnutia vyzerajú?
„Napríklad nasadnem do auta k otcovi dieťaťa a ideme spolu do Trenčína. Tam si syna od matky prevezme. Podľa situácie, niekedy len sedím v aute, niekedy vystúpim, aby som pomohla zefektívniť celé preberanie. Stalo sa mi však, že ma aj fyzicky napadli a musela zájsť na ošetrenie.“
Môžete tú situáciu opísať?