SME

Organizácie žiadajú zrušiť dodatok pre zdravotne znevýhodnené deti v škôlkach

Plavčana vyzvali, aby dokument, ktorý má začať platiť od septembra 2017, zrušil a nariadil ho prepracovať.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ministerstvom školstva schválený dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu pre deti so zdravotným znevýhodnením v materských školách (MŠ) je nekoncepčný, nesystematický a segregačný.

Tvrdia to organizácie zaoberajúce sa predprimárnym vzdelávaním. Ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) vyzvali, aby dokument, ktorý má začať platiť od septembra 2017, zrušil a nariadil ho prepracovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: OĽaNO kritizuje vzdelávanie zdravotne postihnutých deti v škôlkach Čítajte 

Zrušiť a prepracovať

Výzva je obsahom listov, ktoré v pondelok doručili do podateľne ministerstva zástupcovia Slovenskej komory učiteľov (SKU), Slovenskej asociácie pedagogiky raného detstva (SACEI), Spoločnosti pre predškolskú výchovu (SPV), Slovenského výboru Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu (SV OMEP) a Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme konštatovať, že po spojitom písanom písme, po príspevku pre predškolákov v materských školách tu máme opäť nekoncepčný nesystematický a dokonca segregačný dokument, pri ktorom sa všetky organizácie, ktoré zastupujeme, zhodli na tom, že ho treba zrušiť a prepracovať," uviedol v rámci spoločného stanoviska prezident SKU Vladimír Crmoman.

Podľa profesora Trnavskej univerzity Branislava Pupalu, ktorý viedol tím zodpovedný za prípravu štátneho vzdelávacieho programu pre materské školy je prijatý dodatok v úplnom rozpore so základnými princípmi inklúzie.

Vysvetlil, že pri tvorbe vzdelávacieho programu upozorňovali päť rokov Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ), ako má dodatok vyzerať.

"To, čo sa dostalo na podpis ministrovi školstva, je úplne iný materiál, ktorý je zlý od A po Z. Je neprijateľný z hľadiska politického, ideologického, koncepčného, praktického. Podľa týchto vzdelávacích programov sa proste jednak nedá realizovať inklúzia a na druhej strane, nedá sa s nimi zmysluplne pracovať v materských školách," uviedol na dnešnom brífingu pred budovou ministerstva školstva Pupala.

SkryťVypnúť reklamu

Segregácia detí

Andrea Benková, ktorá je učiteľkou v materskej škole a zároveň predstaviteľkou SKU, sa obáva, že dosah vzdelávacích programov bude ten, že sa bežné materské školy budú brániť prijímať deti so zdravotným postihnutím, čo bude znamenať ich segregáciu.

"Učiteľom spôsobia také problémy, že budú musieť pracovať s dvoma nekoncepčnými materiálmi nenadväzujúcimi na seba," upozornila Benková.

Podľa jej ďalších slov sa dodatok neodvíja od platného štátneho vzdelávacieho programu, do ktorého sa dostali princípy inklúzie a stanovuje jednotné ciele pre všetky deti v MŠ.

Platiť mal od septembra

Odborné organizácie sa domnievajú, že minister Plavčan podpísal dokument, ktorý je nastavený proti deťom so zdravotným znevýhodnením a ich rodičom a neumožňuje, aby si učitelia a riaditelia MŠ vykonávali prácu v súlade s Ústavou SR.

SkryťVypnúť reklamu

Ciele dodatku sú podľa nich vo viacerých vzdelávacích oblastiach skopírované z už neplatného programu. Upozornili, že stanovujú materiálne a personálne podmienky pre deti so zdravotným postihnutím tak, že ich MŠ nebudú schopné splniť pre finančnú náročnosť.

Kým samotný štátny vzdelávací program má asi 80 strán, dodatok pre deti so zdravotnými postihnutím má 280 strán, upozornil Pupala s tým, že podobný dokument nikde vo svete neexistuje.

Dokument mal platiť od minulého septembra, čo sa nestalo pre jeho pripomienkovanie. Odborná komisia pre predprimárne vzdelávanie ŠPÚ ho odporučila prepracovať. Ústav však podľa Pupalu, ktorý je predsedom komisie, podnety odignoroval a zriadením ďalšej komisie pôvodnú obišiel.

Chceli jasne zadefinovať podmienky

Ministerstvo školstva v reakcii pripomína, že práve Slovenská komora učiteľov vlani upozorňovala, že nový Štátny vzdelávací program pre predškolské zariadenia by mal platiť pre všetky škôlky, avšak tak, aby sa zabezpečila aj príprava jeho adaptácie pre hendikepované deti.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa hovorkyne rezortu Ivany Skokanovej tvrdila, že materské školy integrujúce čo i len jedno dieťa so zdravotným znevýhodnením museli tento rok v jednej triede postupovať podľa dvoch štátnych vzdelávacích programov súčasne.

"Ministerstvo školstva preto chcelo jasne zadefinovať podmienky a prijalo vzdelávacie programy pre deti so zdravotným znevýhodnením," uviedla v stanovisku s tým, že tieto vzdelávacie programy vypracoval Štátny pedagogický ústav v spolupráci s odborníkmi z oblasti špeciálnej pedagogiky. Programy prešli navyše pripomienkovým konaním odbornej verejnosti ešte v decembri 2016 a pripomienky boli zapracované.

Skokanová vysvetlila, že špecifické ciele výchovy a vzdelávania detí sa v každom vzdelávacom programe líšia s prihliadnutím na zdravotné znevýhodnenie dieťaťa a sú prispôsobené stupňu a charakteru zdravotného znevýhodnenia.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdelávacie programy pre deti s konkrétnym zdravotným znevýhodnením ako napríklad s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným obsahujú špecifiká, na ktoré je nevyhnutné prihliadať pri ich výchove a vzdelávaní v materských školách, čo sa uvádza aj v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.

"Na základe týchto vzdelávacích programov sa vytvárajú najmä školské vzdelávacie programy pre špeciálne materské školy, špeciálne triedy bežných materských škôl ako aj individuálne vzdelávacie programy pre deti integrované v bežných triedach materských škôl," uviedla Skokanová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 298
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 881
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 396
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 002
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 3 535
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 324
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 635
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 338
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády Robert Fico prijal predstaviteľov Združenia miest a obcí Slovenska.

Viac sa hovorí aj o škrtaní počtu obcí.


1
Minister Drucker.

Koalícia dohodu o transakčnej dani nemá.


TASR a 1 ďalší 28
Takto by ma vyzerať pamätník vo Veľkej Mači.

Do tendra sa zapojilo päť uchádzačov.


TASR 2
U. S. Steel Košice.

O predaji sa hovorilo od roku 2023.


a 1 ďalší 1

Sportnet

Xabi Alonso

Španielsky kouč podpísal trojročnú zmluvu.


TASR
Carlo Ancelotti a Luka Modrič počas rozlúčky s Realom Madrid

Carlo Ancelotti a Luka Modrič zažili emotívnu rozlúčku.


TASR
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Novak Djokovič pózuje so 100. trofejou na okruhu ATP.

Djokovič ako tretí dosiahol sto víťazstiev.


David Vařílek
SkryťZatvoriť reklamu