BRATISLAVA. Vyšetrovanie poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, ktorý si prezeral bankové účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka, prebiehalo účelovo a zvláštne.
Na viaceré pochybenia policajtov upozornili v utorok poslanci SaS Ľubomír Galko a Jozef Rajtár, u ktorého Rybanič pôsobí.
Protizákonný spis?
Opierali sa pri tom o právnu analýzu vyšetrovacieho spisu, ktorú vypracovala dlhoročná prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková.
Celý prípad sa podľa nej vôbec ani nemal dostať až pred súd. Ten by sa mal začať vo štvrtok.
„Po podaní trestného oznámenia vyšetrovateľ nevyprodukoval jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval trestnoprávny charakter skutku, a teda nie sú splnené podmienky na podanie obžaloby,“ vyhlásil Rajtár. Celý vyšetrovací spis je tak podľa neho protizákonný.
Upozornil, že aj prokurátor Bystrík Palovič ml., ktorý mal spor pôvodne na starosti, pripustil, že o porušení bankového tajomstva hovoril len na základe vlastnej úvahy. Ide pritom o prokurátora, ktorého z prípadu neskôr stiahli.
Vyšlo najavo, že sa dostal k bytu v komplexe Ladislava Bašternáka po tom, čo tento byt prešiel dvanástimi firmami. V prospech Paloviča bolo urobené taktiež záložné právo na ďalší byt, ktorý Bašternák vlastní.

Amatérske vyšetrovanie
Spor pritom na súd posunula Národná jednotka finančnej správy, ktorej šéfuje sponzor Smeru Bernard Slobodník.
Na zasahovanie Slobodníka do práce podriadených sa v minulosti sťažoval aj bývalý zástupca riaditeľa bratislavskej pobočky finančnej polície Jozef Lutter.
Ten podal v januári trestné oznámenie za to, že niekto mal podľa neho snahu mariť vyšetrovanie Kaliňákovho známeho Ladislava Bašternáka vyšetrovaného z daňových podvodov.

Viaceré pochybenia sa pritom podľa poslancov SaS dajú vidieť aj na samotnom priebehu vyšetrovania. Protizákonne podľa nich vykonali napríklad domovú prehliadku u Rajtára, keďže ju polícia riadne nezdôvodnila. Dopadla podľa nich fiaskom.
Rybaničovi zobrali policajti všetky záznamové zariadenia ako poslanecký počítač Rajtára, USB-kľúče či telefóny. Z mobilov neskôr vytiahli konverzáciu, pri ktorej si zamenili, kto s kým komunikoval. Následne mali pocit, že Rybaniča riadi niekto z úzadia.
„Predvolali si nesprávnu osobu a vypočúvali. Potom sa prišlo na to, že ide o nedorozumenie,“ zhrnul Rajtár.
Prenosové zariadenia podľa neho skúmal znalec, ktorý na niečo také ani nemá oprávnenie. Viaceré napokon vrátil poškodené a nepoužiteľné.

Kaliňák chcel spis študovať
Zvláštne vyšetrovanie Rybaniča je podľa Galka dôkazom, že ľudia podozriví z daňových podvodov majú krytie na polícii, finančnej správe, ale aj medzi politikmi.
„Motiváciou bolo účelovo prenasledovať človeka, ktorý narušil mafiánsky systém riadenia štátu,“ dodal Rajtár.
Do celého prípadu pritom podľa nich priamo zasahoval aj samotný Kaliňák. Za dôkaz považujú úradný záznam z vyšetrovacieho spisu, podľa ktorého sa na prípad chcel minister pozrieť bližšie a po Slobodníkovi vyšetrovateľom odkázal, že si osobne príde naštudovať vyšetrovací spis. Keďže bol neskôr pracovne vyťažený, termín odsunul na neskôr.
„Vždy tvrdil, že neriadi NAKA. Tu ho úradný záznam pristihol pri klamstve,“ povedal Rajtár.
Ministerstvo vnútra obvinenia opozície odmietlo s tým, že Kaliňák do vyšetrovania nikdy nezasahoval a nerobí to ani v tomto prípade. "Páni poslanci zjavne nerozumejú priebehu trestného konania," uviedol tlačový odbor rezortu. Dodal, že trestné oznámenie v tejto veci podávala Tatra banka a Kaliňák v spore vystupuje len ako poškodený, a teda má ako bežný účastník konania právo nahliadnuť do spisu.
"Vyšetrovateľ pracuje pod dozorom prokuratúry a prokurátor je ten, kto podáva obžalobu na súd, nie minister vnútra. Súd obžalobu buď prijme, alebo neprijme. A jedine súd môže rozhodnúť o vine alebo nevine," doplnil rezort.

Beata
Balogová
