BRATISLAVA. Podpredseda Most-Híd László Sólymos si nevie predstaviť inú vládu, ktorá by mohla byť alternatívou k tej súčasnej.
Ako povedal v utorok pre agentúru SITA, po vyjadreniach predsedu SaS Richarda Sulíka k EÚ si nevie predstaviť byť spoločne s ním v jednej platforme.
„Pre Most-Híd je európska orientácia jednoznačná. Chceme patriť k jadru EÚ. Táto téma bude deliaca čiara, ktorá bude formovať slovenskú politickú scénu,“ povedal.

Solymosa neznepokojujú prieskumy verejnej mienky, v ktorých Most-Híd padá k päťpercentnej hranici.
„My to tak v regiónoch necítime. Skôr naopak. To, že nás kritizujú tí, ktorí nás nevolili a náš postup je proti ich vôli, to neovplyvníme. My plníme, čo sme sľúbili našim voličom,“ uviedol Sólymos.
Zároveň dodal, že vstup strany Most-Híd do tejto vlády znamenal napríklad zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. „Ak by sme do tej vlády nešli, amnestie dodnes platia,“ konštatoval podpredseda Most-Híd.

V koalícii má podľa Sólymosa každá strana svoje záujmy a program, ktorý uskutočňuje.
„Pre nás je dôležité, aby sme presadili čo najviac toho, s čím sme do vlády išli. Darí sa nám celkom dobre. Všetko má však svoje plusy a mínusy. Ak sa však pozriem na politickú scénu, nevidím inú alternatívu, ktorá by mohla fungovať,“ dodal.
Sólymos podporuje vznik špecializovanej enviropolície
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) podporuje myšlienku zavedenia špeciálneho policajného orgánu, ktorý by sa venoval odhaľovaniu a postihu páchateľov environmentálnej kriminality. Uviedol to minister životného prostredia László Sólymos.
"Ako minister životného prostredia vítam návrh Generálnej prokuratúry, aby vznikla špecializovaná enviropolícia. Hoci si to možno verejnosť nie vždy uvedomuje, environmentálna kriminalita je veľmi pálčivým problémom. Kriminálnici totiž zväčša zo sebeckých účelov napáchajú škody, ktoré sa v konečnom dôsledku dotknú každého z nás. Preto nepochybujem, že takýto policajný orgán by prispel k ochrane našej krásnej a jedinečnej prírody," povedal Sólymos.
Podľa informácií, ktoré sprostredkovala Generálna prokuratúra, bolo vlani za trestné činy proti životnému prostrediu stíhaných až 302 osôb. Najviac obvinených sa pritom dopustilo pytliactva, porušovania ochrany rastlín a živočíchov a porušovania ochrany stromov a krov.