BRATISLAVA. Vojenská hasičská jednotka v spolupráci s civilnými zložkami letiska v Sliači v stredu dopoludnia zasahovala pri pristátí dopravného lietadla Boeing 737.
Ministerstvo obrany, ktoré o incidente informovalo ako prvé, uviedlo, že lietadlo malo problémy s podvozkom.
Išlo o lietadlo egyptskej spoločnosti, ktoré letelo na trase Hurghada - Sliač. „Bol to charterový let,“ doplnil Roland Schaller, predseda predstavenstva letiska Sliač.
Zablokovaná dráha
Na palube bolo podľa neho 113 pasažierov. Všetci boli zo Slovenska. Pri poruche lietadla sa nikto z nich nezranil.
„Po pristátí ostalo lietadlo na vzletovo-pristávacej dráhe,“ priblížil Schaller, v čom spočíval problém lietadla.
Nebolo podľa neho schopné pohybu, a preto sa nemohlo z dráhy dostať preč. Tým zablokovalo hlavnú plochu letiska, z ktorej vzlietajú a zároveň na nej pristávajú lietadlá, vysvetľuje predseda predstavenstva. Letisko tak podľa neho nie je schopné prevádzky.
Z Bratislavy na Sliač v stredu doviezli ťažnú tyč (oje), aby lietadlo odtiahli z hlavnej dráhy.
Ochranu neba taja
Práve zo sliačskeho letiska vzlietajú slovenské stíhačky Mig-29, ktoré chránia vzdušný priestor krajiny.
Či boli schopné vzlietnuť aj v čase, keď pristávaciu dráhu blokoval boeing, ministerstvo obrany nepovedalo s tým, že mu to zákon neumožňuje.
Ochrana neba bola podľa hovorkyne Danky Capákovej „zabezpečená v zmysle štandardných operačných postupov NATO“.
V minulosti pritom došlo k podobnej situácii v Česku, kde po nehode ruského antonova ostalo zablokované letisko v Čáslavi, odkiaľ lietajú stíhačky gripen. Ochranu českého neba tak dočasne prevzali Slovensko i Nemecko.
Hoci ministerstvo obrany uviedlo, že lietadlo zo Sliača malo problémy s podvozkom, šéf predstavenstva sa k príčine poruchy nechcel vyjadriť.
„V tejto chvíli neviem, či to bolo zlyhanie ľudského faktora, alebo technická porucha,“ uviedol.
Schaller dodal, že v súvislosti s poruchou lietadla už letisko kontaktovalo letecký úrad, ktorý do Sliača vyslal leteckého vyšetrovateľa.


Beata
Balogová
