BRATISLAVA. Mužské telo drží kožu, ktorú z neho stiahli, ženskému telu vidno odhalené črevá, iné je rozrezané na polovicu. Anatómiu vypreparovaných ľudí si už o niekoľko dní budú môcť návštevníci pozrieť na bratislavskej výstave.
Číňan Huang Wanqing pred niekoľkými týždňami podal trestné oznámenie, pretože má podozrenie, že medzi vystavenými telami je aj jeho brat Huang Xiong, ktorý zmizol pred 14 rokmi v Číne, kde ho stíhali pre náboženské presvedčenie.
Pôvod vystavovaných tiel je neznámy, ale o tom usporiadateľská agentúra JVS Group v propagačných materiáloch mlčí. Môže pritom ísť aj o telá odporcov čínskeho komunistického režimu, ktorí ani nedali súhlas, aby ich po smrti vystavovali, upozorňujú lekárske organizácie v Česku aj na Slovensku.
Ústav zdravotníckej etiky na Slovenskej zdravotníckej univerzite napríklad vydal koncom júla odborné stanovisko, kde tvrdí, že výstava porušuje zákon a vyzýva štátne orgány aby zasiahli.
Agentúra sa spolieha na záruky americkej spoločnosti Imagine Exhibitions, ktorá exponáty vlastní.
„Nemáme dôvod spochybňovať legálnosť našich exponátov a profesionalitu nášho obchodného partnera,“ povedala hovorkyňa JVS Group Květa Havelková.
Iní usporiadatelia sporných výstav vo svete pritom verejne priznávajú, že nevedia zaručiť, že telá nepochádzajú z čínskych väzníc.

Nejasný pôvod
Exponáty vznikajú plastináciou, keď sa voda v tele nahradí tekutým plastickým materiálom. Metódu vynašiel nemecký anatomista Gunther von Hagens, ktorý v roku 1995 usporiadal aj prvú výstavu celých tiel v Japonsku. Fabriku na úpravu tiel založil v čínskom meste Ta-lien.