BRATISLAVA. Má dvadsaťpäť rokov, nanovo začína študovať vysokú školu a jeho prípad je momentálne jeden z najsledovanejších súdnych sporov na Slovensku.
Nervozitu na tvári poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča súdeného za prezeranie bankových účtov ministra vnútra Roberta Kaliňáka vidieť aj pred štvrtkovým prvým pojednávaním v celej kauze.
Na chodbe bratislavského okresného súdu v Petržalke sedí vedľa svojho zamestnávateľa, poslanca Jozefa Rajtára (SaS) a jeho straníckeho kolegu Alojza Baránika.
Napätie aj extrémne horúci deň spôsobujú, že už po stíchnutí početných fotoaparátov médií si na chodbe vyzlieka sako. Ak by dostal maximálny trest, z basy by mohol vyjsť ako 33-ročný.
„Cítim sa nevinný,“ sú Rybaničove jediné slová, ktoré hovorí novinárom. Zvyšok necháva na svoju advokátku, dlhoročnú prokurátorku Evu Mišíkovú, ktorá momentálne zastupuje napríklad aj Daniela Lipšica.
Do súdnej siene ich sprevádza aj bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš, ktorý po odchode z polície začal pracovať práve u Mišíkovej.
„Obhajoba spočíva v námietkach voči dôkazom. (...) Všetky tieto úkony boli robené v rozpore so zákonom pri porušení mnohých ustanovení Trestného poriadku,“ hovorí Mišíková.
Takýto postoj voči celému prípadu avizovala už v právnej analýze prípadu, ktorú spracovala na základe vyšetrovacieho spisu.
Opozičná SaS ho prezentovala už v priebehu týždňa so slovami, že prípad sa podľa nej nikdy ani nemal dostať na súd. V minulosti obhajovala Rybaniča najmä tým, že urobil akt vlastenectva.
Už v prvých minútach po otvorení pojednávania je pritom jasné, že argumenty Rybaniča či Tatra banky na druhej strane si verejnosť nevypočuje.
Na žiadosť banky totiž sudkyňa Iveta Willantová rozhodla o neverejnom priebehu procesu, aby nedošlo k narušeniu bankového tajomstva.
„Súd má na to právo, ale nesúhlasím s tým, ide o vec verejného záujmu,“ reaguje Rajtár na rozhodnutie. Pokračovať vo verejnom režime sa pokojne mohlo aj podľa Mišíkovej, hoci prokurátor sa priklonil k názoru banky.
Willantová je sudkyňa, ktorá sa v hodnotení okresných sudcov, ktoré robila Transparency International Slovensko, umiestnila na 576. – 590. mieste zo 738 sudcov.
Spomedzi piatich trestných sudcov petržalského súdu, ktorých hodnotili, sa Willantová v hodnotení kvality ocitla na poslednom mieste, keďže v tejto kategórii nezískala ani jediný bod.
"Takéto nízke hodnotenie jej kvality bolo spôsobené vysokou mierou zrušených rozsudkov krajským súdom. Krajský súd totiž pri rozhodovaní o odvolaniach totiž potvrdil len okolo 41 percent jej rozsudkov," zhrnula Transparency.

Vinu necíti
V prvý deň súdu sa podarilo vypočuť dvoch svedkov. Samotný Rybanič vypovedať odmietol, hoci nevylúčil, že tak do uzavretia prípadu pred súdom ešte spraví.
"Keďže sa necítim vinný," vysvetľoval svoj postoj asistent, ktorý sa ako zamestnanec banky zaujímal okrem Kaliňákovho účtu aj o kontá podnikateľa Ladislava Bašternáka, exministra Jána Počiatka či podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariána Kočnera.
O tom, že existujú finančné prepojenia medzi Kaliňákom a Bašternákom, čo dovtedy minister popieral, dal údajne pred rokom vedieť týždenníku Trend. Práve tým porušil bankové tajomstvo, za čo mu teraz hrozí troj- až osemročný trest.
Ako to celé bolo, vysvetľovala vo štvrtok novinárka Xénia Makarová a tiež zamestnanec Tatra banky. Niektoré jeho tvrdenia sa Mišíkovej nepozdávali.
„Spomeniem jedno zásadné a to sa vzťahovalo na to, za akých skutočností Tatra banka začala v tejto veci šetrenie," vysvetlila Mišíková.
Prokurátor sa k prípadu verejne vyjadrovať odmietol.
Pojednávanie súd napokon odročil na október.

Kaliňák neprišiel, napísal blog
Kaliňák vystupuje v prípade ako poškodený. Na prvé pojednávanie neprišiel, pričom sa podľa sudkyne vopred neospravedlnil. Sám odkázal, že zatiaľ predvolaný ani nebol, iba mu oznámili termín otvorenia pojednávania.
Minister zároveň zverejnil blog venovaný práve procesu s Rybaničom. Píše v ňom o tom, že asistent vraj konal na podnet Rajtára, a teda pred súdom mal stáť práve on.
"Ak by bol pán poslanec Rajtár aspoň trochu chlap, tak ako sa to snaží prezentovať na svojich tlačových besedách, už dávno sa postaví pred verejnosť a zoberie to na seba," tvrdí Kaliňák.
"Mohol mu pomôcť už dávno, mohol to urobiť v prvý deň, keď robil tlačovku, ale neurobil to. Bol to deň, keď Rajtár zradil svojho Filipa," dodal minister.
To, že by podnet vyšiel od Rajtára, Rybanič v minulosti poprel.
Samotný poslanec SaS, pre ktorého pracoval, na adresu Kaliňáka po súde povedal, že o celý prípad zjavne nemá záujem, keďže neprišiel.
Celé vyšetrovanie aj postup v prípade podľa neho riadi cez šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, ktorý je sponzorom Smeru.

Beata
Balogová
