BRATISLAVA. Po ťažkej chorobe zomrel vo štvrtok jeden z najvýznamnejších heraldických výtvarníkov Ladislav Čisárik mladší.
Bol autor výtvarného spracovania symbolov Slovenskej republiky (SR) - štátneho znaku, štátnej vlajky a pečate, štandardy prezidenta a autor množstva obecných a mestských erbov.
TASR o jeho úmrtí informovala z poverenia manželky Emílie Čisárikovej rodinná priateľka Mária Lešková.
Život výtvarníka
Ladislav Čisárik ml. sa narodil 29. decembra 1953. Od roku 1979 pôsobil vo svojom vlastnom grafickom štúdiu Signum v Bratislave.
Spolupracoval s Heraldickou komisiou Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. V roku 1990 navrhol národné symboly Slovenskej republiky.
Spolu s Ladislavom Vrteľom bol Čisárik ml. autorom národného erbu, národnej vlajky a zástavy prezidenta.
Nimi navrhnutý štátny znak Slovenskej republiky výtvarne vychádza z erbu na pečati z prvej polovice 14. storočia, v ktorom je dvojitý kríž postavený na trojvrší.
Na rozdiel od historickej predlohy však tvorcovia návrhu štátneho znaku trojvršie zvýšili, pretože sa považuje za významný a zmysluplný symbol.
Navrhoval erby aj pre mestá
Ladislav Čisárik mladší navrhol alebo upravil erby a pečate viac ako 100 slovenských miest a dedín.
Okrem toho bol autorom symbolov Slovenskej genealogicko-heraldickej spoločnosti.
Napísal tiež publikácie Najstaršie rody na Slovensku (1994) a mapo-plagátu Slovensko v symbolike miest (1996), ktorý zobrazuje registrované erby a vlajky 136 miest v Slovenskej republike.