BRATISLAVA. Stretnutie koaličnej rady žiadnu novinku neprinieslo. Premiér Robert Fico aj predseda parlamentu Andrej Danko sa postavili za ministra školstva Petra Plavčana a neuvažujú o tom, že by mu odporučili odstúpiť z funkcie.
Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré lídri koaličných strán poskytli pre médiá po skončení rady. Fico okrem iného kritizoval najmä fakt, že sa niekto ozve do médií s podozrením z korupcie až potom, ako jeho spoločnosť nedostala peniaze z eurofondov.
"Je veľmi málo, ak niekto urobí mediálne vyhlásenie potom, čo nie je úspešný v čerpaní eurofondov. Ak niekto chce byť statočný, chcem ho požiadať, že ak majú informácie, aby to nahlasovali v procese," povedal.
Narážal tým na vyhlásenia šéfa firmy Prefa Alfa Františka Zvrškovca, ktorý pre televíziu Markíza v nedeľu povedal, že od neho hodnotiteľ jeho eurofondového projektu pýtal ako "všimné" 20 percent z hodnoty projektu. Malo ísť o viac ako 1,4 milióna eur.
Denník SME taktiež v stredu informoval o tom, že aj pološtátna firma Eustream, ktorá sa zaoberá najmä tranzitom plynu z Ruska cez naše územie na západ, bola pri príprave projektu "konfrontovaná s ponukami, ktoré sa nezhodujú s princípmi ich podnikania."

Danko chce zrušiť výzvu
Predseda SNS Andrej Danko povedal, že najväčší problém má s výzvou na dlhodobý strategický výskum, v ktorej neuspel ani jeden z projektov slovenských univerzít či SAV. Na koaličnej rade povedal, že je potrebné nastaviť nové pravidlá čerpania eurofondov.
"V najbližších hodinách odporučím ministrovi školstva prehodnotenie čerpania eurofondov a zastavenia tej výzvy, ktorá môže nasmerovať peniaze súkromným spoločnostiam," konštatoval Danko.
Koncom septembra alebo začiatkom októbra taktiež chce vyhlásiť výzvu, v ktorej by malo byť približne 80 miliónov eur. Otázne však je, ako presne budú definované pravidlá, pretože podmienka, že sa o peniaze môžu uchádzať len univerzity, môže byť diskriminačná.
"Nepovažujem za vhodné, aby vysoké školy museli súťažiť so súkromnými firmami," povedal Danko. K prvej výzve, v ktorej sa na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier rozdelilo viac ako 300 miliónov, sa nevyjadril.

Podozrivé delenie peňazí
Ministerstvo školstva už dlhšie čelí kritike za to, že prostredníctvom Výskumnej agentúry, ktorú ovláda, zvláštnym spôsobom rozdelilo takmer 600 miliónov eur z eurofondov. Z výzvy za 288 miliónov, ktorá mala podporiť dlhodobý strategický výskum, nedostali slovenské univerzity či SAV nič.
Z výzvy na podporu priemyselných vedecko-výskumných centier za 301 miliónov eur zasa časť peňazí dostali celkom neznáme firmy, ktoré nemajú žiadne preukázateľné skúsenosti s výskumom a vývojom.
Podozrivý je taktiež spôsob, akým splnili kritériá na pridelenie dotácií. Mnohé si totiž výskum a vývoj do predmetu činnosti doplnili až na poslednú chvíľu.
Na to, aby firmy mohli peniaze získať, museli buď preukázať, že výskum a vývoj robia, alebo túto činnosť mať zapísanú v obchodnom registri.

Beata
Balogová
