BRATISLAVA. Slovensko bude mať od októbra tri nové chránené územia. Ministerstvo životného prostredia navrhuje zriadenie chránených areálov (CHA) Bradlo, Čenkov a Vinište.
Všetky tri sú lokality európskeho významu, ktoré musia členské štáty EÚ podľa nariadenia Európskej komisie osobitne chrániť, pričom predmetom ochrany sú druhy a biotopy európskeho alebo národného významu.
Vzácne biotopy v Bradle
Podzemný Chránený areál Bradlo sa nachádza v okrese Revúca v katastrálnych územiach obcí Nandraž a Rákoš. Platiť v ňom bude najvyšší, piaty stupeň ochrany prírody.
Predmetom ochrany sú netopiere uchaňa čierna, lietavec sťahovavý, netopier brvitý a netopiere rodu podkovár ako aj ich biotopy.
CHA predstavujú dva podzemné priestory, staré banské diela Bradlo a Rákoš. Jeho hranice tvoria vstupné otvory, ktorými ústi podzemný priestor na povrch.
Priestor Bradlo sa nachádza v lesnom poraste asi 1,5 km severne od obce Nandraž. Na povrch ústí tromi otvormi v severnej časti lesa.
Podzemný priestor Rákoš je taktiež v lese asi 700 metrov severne od obce Rákoš. Vedú doň tri otvory, bývalé vetracie komíny pod skalnou stenou v južnej časti lesného porastu.
Lesy v Čenkove
Chránený areál Čenkov je v okrese Komárno pri obci Kravany nad Dunajom a v okrese Nové Zámky pri obci Mužla. Na jeho území platí tretí stupeň ochrany.
Predmetom ochrany sú topoľové lesy s borievkou, dubové lesy na spraši a piesku a travinnobylinné porasty na vápnitých pieskoch.
V Čenkove s výmerou 254,6 hektára rastú aj viaceré vzácne rastliny ako kosatec piesočný, jesienka piesočná a žijú jašterica zelená či fuzáč veľký a roháč obyčajný.
CHA Čenkov sa nachádza severne od osady Čenkov (Csenke) a tvoria ho tri samostatné plochy.
Porasty vo Viništi
Chránený areál Vinište bude zriadený v okrese Topoľčany pri obci Podhradie a bude v ňom platiť tretí stupeň ochrany. Má výmeru 5 789 hektárov.
Predmetom ochrany sú porasty borievky obyčajnej a pionierske prízemné porasty machorastov a lišajníkov s prítomnosťou trvácich rastlín.
V procese zarastania predstavujú tieto porasty nenahraditeľný článok, pretože pripravujú substrát na neskoršie uchytenie tráv.