SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Vládne strany chcú pokračovať, kríza sa neskončila (minúta po minúte)

Neexistuje žiadna alternatíva k súčasnej vládnej koalícii, tlmočil stanovisko Bugár.

Prečítajte si tiež: O čo ide Dankovi, aké sú scenáre a budú predčasné voľby? Čítajte 

Koaličnú krízu sme sledovali minútu po minúte:

16:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

16:27 Koaličná rada sa nezaoberala tvorbou novej Koaličnej zmluvy, ako to požaduje SNS, ale ani doplnením či zmenou súčasného znenia dohody. Podľa informácií agentúry SITA partneri riešili len osobné spory, ktoré medzi nimi vznikli za posledné dni.

Skryť Vypnúť reklamu

Národniari by mali svoje požiadavky predostrieť na piatkovom rokovaní. Tie následne
majú Smer a Most-Híd analyzovať.

14:24 Koalícia podľa Galka (SaS) vnáša do spoločnosti cirkus, nestabilitu a chaos. Koalícia si podľa neho posiela
mediálne odkazy a potom nemá úctu k občanom, aby im vysvetlila, čo sa deje.

"Je to trápne a zbabelé," konštatoval.

14:08 SaS bude mať v piatok 18. augusta brífing s opozičnými partnermi. „Odovzdáme podpisy za odvolanie ministra Plavčana,“ informoval Branislav Gröhling

14:06 Opozícia je podľa Natálie Blahovej z SaS jednotná, bola schopná postaviť kandidátov na županov. Hádky sa podľa nej budú len stupňovať. „SaS je jediná reálna alternatíva voči Smeru a tejto korupčnej koalícii,“ vyhlásila.

Vysloviť nedôveru vláde sa zatiaľ nechystajú. SaS čaká, kým sa upokojí situácia okolo Danka a vypovedania koaličnej zmluvy a potom budú konať.

Skryť Vypnúť reklamu

13:18 Remišová stále nepovedala presný termín, kedy opozícia zvolá schôdzu, na ktorej by sa pokúsili odvolať ministra Plavčana. "Zvoláme ju v priebehu niekoľkých dní."

Koalíciu s Dankom si OĽaNO nevie predstaviť. Hovorí, že predseda SNS škodí Slovensku a obťažuje ľudí horalkami. „Ukázalo sa, že je najnestabilnejším prvkom vládnej koalície.“

13:16 Poslanec Obyčajných Eduard Heger má zatiaľ najemotívnejší prejav. Zvyšuje hlas a napriek tomu, že si priniesol so sebou papier, všetko hovorí z hlavy. Kritizuje pomery v politike a hovorí, že potrebujeme na Slovensko pritiahnuť šikovných ľudí zo zahraničia.

13:09 „Takto vyzerá stabilná koaličná vláda, keď sa dvaja koaliční lídri schovávajú pred verejnosťou?“ pýta sa Gábor Grendel.

„Včera Danko odkázal, že je ochotný ísť na hranu, ale hranou je hotel Bôrik. V čom je nenahraditeľná táto koalícia? Nie je silná ani stabilná, nefunguje harmonicky, videli sme to pri ÚRSO, koncesiách, vidíme to teraz. Nemá ani odborníkov na ministerstvách.“

Skryť Vypnúť reklamu

Jediná vec, v ktorej je táto koalícia nenahraditeľná, je podľa Grendela tolerovanie vzájomných škandálov. „Danko dokáže napínať svaly, keď treba riešiť horalky, tričká alebo pokutovať Igora Matoviča. Ale keď sa treba postaviť Ficovi, vtedy Danko sklopí oči,“ vyhlásil.

13:06 „Koalíciu spája biznismodel vysávať peniaze zo štátu,“ reagovala na výsledky rokovania koaličnej rady Veronika Remišová z OĽaNO. Danko sa podľa nej iba snaží iba prekryť škandál s eurofondami. „SNS chcela rozdeliť peniaze z eurofondov pokútnym firmám.“

Dôvodom krízy nie sú podľa Remišovej hodnotové spory, ale snaha ututlať 600-miliónový škandál Andreja Danka. „Najprv chcel Danko zvaliť vinu na opozíciu, potom na médiá, a teraz ju hádže na poradcov.“ Remišová označila za smiešne tvrdenia, že mne dávajú niečo poradcovia premiéra.

Skryť Vypnúť reklamu

„Danko sa darmo snaží odpútavať pozornosť. Výzvu vypísal minister Plavčan, kritériá hodnotenia vyberali za Plavčana, hodnotiteľov vyberali úradníci pána Plavčana. Škandál rozdeľovania 600 miliónov eur na vedu a výskum je Dankovým, a ten sa toho nezbaví,“ vyhlásila.

„To, čo predvádza súčasná koalícia, by sme my nedokázali. Verím, že ľudia sa vo voľbách rozhodnú, že chcú spravodlivejšie Slovensko. Sme pripravení vymeniť súčasnú vládnu koalíciu a robiť veci spravodlivo a čestne,“ uzavrela Remišová.

Prečítajte si tiež: Byt pre syna aj zbabrané zákazky. Ako SNS vedie ministerstvo školstva Čítajte 

12:59 Ivan Kmotrík, ktorý je považovaný za podnikateľa blízkeho SNS, odmieta, že by mal niečo spoločné s koaličnou krízou.

„To sú nejaké ich mocenské alebo vzťahové veci, mňa to vôbec nezaujíma,“ povedal pre SME Kmotrík.

Plus Jeden Deň zverejnil článok, podľa ktorého Danko a Bugár v pondelok po rozviazaní koaličnej zmluvy rokovali u podnikateľa Michala Gučíka.

Skryť Vypnúť reklamu

Bývalý šéf súkromnej TA3 Gučík má mať blízko ku Kmotríkovi, ktorý okrem iného podniká v oblasti energií a školstva, kde má SNS svojich ľudí. Kmotrík priznal, že sa s Gučíkom pozná, ale svoj vzťah s ním odmietol komentovať.

Kmotríka s SNS spájajú dotácie aj obsadzovanie kľúčových postov. Ministerstvo školstva pod vedením nominanta SNS Petra Plavčana napríklad schválilo 27 miliónov eur na futbalový štadión v Bratislave, ktorý bude Kmotríkovi patriť.

Ak ho štát bude chcieť odkúpiť, k čomu sa zaviazal, musí zaplatiť ďalších približne 49 miliónov. Okrem toho strana SNS na post tajomníka ministerstva dopravy nominovala Petra Ďurčeka, ktorý ako právnik zastupoval niektoré Kmotríkove spoločnosti.

Prepojenie na SNS Kmotrík odmieta s tým, že jeho projekty v oblasti vedy a výskumu peniaze z eurofondov od Plavčana nedostali.

Skryť Vypnúť reklamu

„Keby som mal tak strašne blízko k tomu, tak by som si to zrejme vedel vybaviť,“ povedal Kmotrík.

Prečítajte si tiež: Štadión, kde hrá Világiho klub, či motoristické centrum. Na čo chce dať Plavčan peniaze Čítajte 

12:17 Pred novinárov prišiel aj Jaroslav Paška. Podpredseda SNS, hovorí, že kríza je kvôli dlhodobejšej neochote koordinovať spoluprácu v regiónoch. Smer podľa neho nechce pustiť nominantov SNS do regiónov. Výmeny v regionálnej správe blokuje viacero ľudí, Smer pri výmene argumentuje tým, že nemá svojich ľudí kam umiestniť.

Koaličná zmluva má obsahovať dohody na nomináciách, ktoré Smer podľa SNS neplní. Poslednou kvapkou bolo, že časť Úradu vlády postupovala nekorektne voči Dankovi. Hovorí sa o liste z EK, ale aj ďalšie veci.

Informácie o problémoch s rozdeľovaním eurofondov podľa Pašku súvisia aj so Smerom, je to podľa neho širší problém. Problémom je, že peniaze sú rozdeľované "spriazneným" firmám.

Skryť Vypnúť reklamu

Paška nevie, kto sa mal na eurofondoch nabaliť. Ministra Plavčana obhajuje a problém v ňom nevidí. Vinu hádže na Plavčanových podriadených. Paška tiež hovorí, že EK nedá peniaze na súčasné projekty.

Paška sa vyjadril aj medializovanému stretnutiu Danka s Gučíkom. „Predpokladám, že pán Gučík radil Dankovi ako mediálny konzultant, čo má hovoriť a čo nie.“

Paška naznačil, že podozrieva Smer zo spolupráce s OĽaNO. "Máme pocit, že tu je nejaký synchrón. Akoby ten subjekt bol nasadený na to, že bude očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde. Máme subjektívny pocit, že tá koordinácia sa začína prejavovať čitateľne," povedal Paška.

„Fico má našu dôveru ako premiér, ale nie som si istý, či chce spolupracovať so SNS. Máme dojem, že mu niečo v našej spolupráci prekáža,“ vyhlásil Paška.

Skryť Vypnúť reklamu

Koaličná zmluva je podľa neho vypovedaná od prvého septembra, dovtedy je čas sa dohodnúť.

11:48 Problém v koalícii nie je taký vážny, lídri sú odhodlaní pokračovať. Konštatoval po rokovaní Béla Bugár, ktorý na brífing prišiel sám a tlmočil stanovisko vládneho trojlístka.

Koalícia však ešte krízu, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy, neuzavrela.

"Na dnešnom rokovaní bolo jednoznačne stanovené, že neexistuje žiadna alternatíva tejto koalície, preto sú koaliční lídri odhodlaní ďalej pokračovať," povedal Bugár. Partneri sa podľa jeho slov porozprávali, vypočuli si navzájom názory a rozhovory budú pokračovať ďalej. Lídri sa zídu opäť v piatok na úrade vlády

Bugár tvrdí, že spory nie sú. "Vypočuli sme si názory a budeme pokračovať v rokovaní," zopakoval šéf Mosta-Híd. Podľa neho údajný spor v koalícii vznikol na základe "jedného listu".

Skryť Vypnúť reklamu

"Vypočuli sme si aj stanovisko pána predsedu Danka a pokračujeme v piatok. Keďže pokračujeme, až také vážne to nie je," uzavrel Bugár.

Počas Bugárovho vyhlásenia pravdepodobne Fico s Dankom odišli.

11:20 Nová koaličná zmluva by mala byť podrobnejšia v niektorých bodoch, najmä čo sa týka fungovania vlády, povedal po rokovaní predsedníctva prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Koaliční partneri by sa zároveň mali stretávať častejšie, aby sa predišlo nedorozumeniam.

Dosiaľ sa podľa neho stávalo napríklad to, že ministri za SNS dostávali program rokovania vlády len tesne pred jej zasadnutím, neraz ráno. "Program teda nebol vopred prekonzultovaný. Prichádzali teda nepripravení na niektoré problémy, ktoré nie sú riešené koaličnou zmluvou," vysvetlil Paška.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa stalo v posledných dňoch, že to považovala SNS za poslednú kvapku, spresniť nechcel. "Na Úrade vlády sa udialo niečo, čo je absolútne nezvyklé medzi koaličnými partnermi. Mám pocit, že strana Smer nás ako partnera nevníma alebo nerešpektuje," dodal.

Podľa jeho slov to však nesúvisí s ministerstvom školstva, ale "s činnosťou a výkonom funkcie predsedu Národnej rady". Čo presne to bolo, povedať nechcel vraj už len kvôli slušnosti. "Skôr by som povedal, že by som urobil hanbu Úradu vlády, keby som to zverejnil," vysvetľoval Paška.

Samotnú kauzu eurofondov na ministerstve školstva považuje v koalícii za vyriešenú, keďže všetky strany sa zhodli na tom, že ju treba prešetriť. Má však pocit, že Smer chce v tomto Smere hádzať vinu na SNS, hoci podmienky na čerpanie peňazí pôvodne pripravoval ešte jej nominant Juraj Draxler. Všímať si treba aj to, že k peniazom sa takto dostali ľudia blízki Smeru ako Fedor Flašík či Jozef Brhel.

Skryť Vypnúť reklamu

11:13 Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk, prečítajte si profil predsedu SNS Andreja Danka.

Prečítajte si tiež: Nový premiér? Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk Čítajte 

10:48 Súčasnú krízu v koalícii spôsobila podľa poslanca SNS Antona Hrnka strata dôvery. Nasledovať by malo podľa neho vyčistenie vzťahov. Aj keď odmietol, že by situáciu vyvolal len škandál s eurofondmi na ministerstve školstva, pripustil, že aj to hralo rolu.

"Nemôže nastať taká situácia, ako bola v roku 2006 či 2007," povedal Hrnko. Narážal tým na nástenkový tender, kvôli ktorému SNS prišla o dvoch ministrov a napokon aj rezort.

"Ak zodpovednosť, tak potom zodpovednosť všetkých v (koaličnej) rade, nielen jedného," povedal Hrnko k téme zotrvania ministra školstva Petra Plavčana.

Predčasne voľby nevylúčil ani on. "Politik musí mať v kešeni vždy všetky varianty," odpovedal. Vzťahy v koalícii sú podľa neho pragmatické. O výmene ministerstiev medzi stranami podľa neho SNS nehovorila.

Skryť Vypnúť reklamu

10:44 "Dohodli sme sa, aby sa nastavila nová komunikácia v rámci koaličných rád a to je všetko," reagovala Eva Smolíková, keď vychádzala z centrály SNS. Možné je podľa nej všetko, aj predčasne voľby.

10:12 Bugár medzi novinárov neprišiel. Lídri na koaličnej rade v hoteli Bôrik rokujú o Dankovom vypovedaní koaličnej zmluvy.

10:11 Prichádza aj premiér Fico, ochranka vytvorila koridor. Fico prešiel okolo novinárov bez komentára. "Ste trápni, úplne všetci," odkázal im.

9:59 Danko prišiel do hotela Bôrik, na otázku, či chce predčasné voľby povedal, že nechce meškať na koaličnú radu.

Bez komentára prešla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

9:55 Danko vyšiel z centrály SNS len pár minút pred začiatkom rokovaní na Bôriku. Vyhlásil, že nie je veštec, aby povedal, ako dopadnú. Za nevyhnutné však považuje, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila elementárna úcta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Ja som si takto efektívne riadenie štátu nepredstavoval," povedal. Predseda SNS tiež nechce, aby sa vláda dohadovala len na peniazoch pre jednotlivé rezorty, na výstavbu diaľnic a podobne.

9:50 O desiatej sa má začať koaličná rada, novinári už čakajú pred hotelom Bôrik.

Prečítajte si tiež: Bugár rokoval u Gučíka. Danko: Fico ma nebude dráždiť Čítajte 

8:51 Pred koaličnou radou zasadá predsedníctvo SNS. Podľa podpredsedu strany Antona Hrnka ide o pokračovanie predsedníctva, ktoré bolo v piatok.

„Pokračujeme v predsedníctve, ktoré bolo v piatok. Čakáme, že sa veci vyjasnia a že pôjdu správnym smerom,“ uviedol pri príchode do sídla SNS na Šafárikovom námestí v Bratislave. Hrnko priznal, že nevie, čo viedlo predsedu jeho strany k vypovedaniu koaličnej zmluvy. Na piatkovom predsedníctve sa podľa neho o tom hovorilo ako o krajnej možnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Uvidíme, čo nám povie, pretože my sme mu dali v piatok určitý mandát a naplnil jeho krajný variant. Tak najskôr musíme vedieť, čo bolo príčinou, že sa to použilo,“ vysvetlil.

8:00 Ešte v pondelok v nočných hodinách rokovalo užšie vedenie Smeru. Podľa informácií agentúry SITA sa zhodlo na tom, že Smer nebude ustupovať požiadavkám Danka.

Na rokovaní chýbal jedine minister kultúry Marek Maďarič, ktorý pre predsedu SNS a jeho rozhodnutie vypovedať Koaličnú zmluvu neprerušil dovolenku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 9. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 10. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 1. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 5. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 6. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 7. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 8. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 9. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 033
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 228
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 335
 4. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 4 550
 5. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 3 767
 6. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 637
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 636
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 248
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 806
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 2 791
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za nadmernými úmrtiami počas pandémie sú aj odklady plánovaných operácií v slovenských nemocniciach.

Za zbytočnými úmrtiami sú aj preťažené nemocnice a nedostatok personálu.


19 h
Jakub Filo.

Smutná neúplná štatistika pandémie.


19 h
Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský.

Tím Očistec už má piatich svedkov.


18 h

Neprehliadnite tiež

Nové Zámky sú prioritou kvôli značnému potenciálu.


37m
Tomáš Auxt dáva mužovi bez domova potravinový balíček, vľavo je študent Viktor Prešinský.

Na nájomné bude prispievať Európska únia.


2 h
Od 1. novembra nastávajú zmeny v parkovaní v Topoľčanoch.

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt
KOronavírus na Slovensku

Aspoň jednej konšpirácii o koronavíruse verí viac ako 60 percent Slovákov.


TASR 34m
Skryť Zatvoriť reklamu