SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia

Vládne strany chcú pokračovať, kríza sa neskončila (minúta po minúte)

Neexistuje žiadna alternatíva k súčasnej vládnej koalícii, tlmočil stanovisko Bugár.

Prečítajte si tiež: O čo ide Dankovi, aké sú scenáre a budú predčasné voľby? Čítajte 

Koaličnú krízu sme sledovali minútu po minúte:

16:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

16:27 Koaličná rada sa nezaoberala tvorbou novej Koaličnej zmluvy, ako to požaduje SNS, ale ani doplnením či zmenou súčasného znenia dohody. Podľa informácií agentúry SITA partneri riešili len osobné spory, ktoré medzi nimi vznikli za posledné dni.

Článok pokračuje pod video reklamou

Národniari by mali svoje požiadavky predostrieť na piatkovom rokovaní. Tie následne
majú Smer a Most-Híd analyzovať.

14:24 Koalícia podľa Galka (SaS) vnáša do spoločnosti cirkus, nestabilitu a chaos. Koalícia si podľa neho posiela
mediálne odkazy a potom nemá úctu k občanom, aby im vysvetlila, čo sa deje.

"Je to trápne a zbabelé," konštatoval.

14:08 SaS bude mať v piatok 18. augusta brífing s opozičnými partnermi. „Odovzdáme podpisy za odvolanie ministra Plavčana,“ informoval Branislav Gröhling

14:06 Opozícia je podľa Natálie Blahovej z SaS jednotná, bola schopná postaviť kandidátov na županov. Hádky sa podľa nej budú len stupňovať. „SaS je jediná reálna alternatíva voči Smeru a tejto korupčnej koalícii,“ vyhlásila.

Vysloviť nedôveru vláde sa zatiaľ nechystajú. SaS čaká, kým sa upokojí situácia okolo Danka a vypovedania koaličnej zmluvy a potom budú konať.

13:18 Remišová stále nepovedala presný termín, kedy opozícia zvolá schôdzu, na ktorej by sa pokúsili odvolať ministra Plavčana. "Zvoláme ju v priebehu niekoľkých dní."

Koalíciu s Dankom si OĽaNO nevie predstaviť. Hovorí, že predseda SNS škodí Slovensku a obťažuje ľudí horalkami. „Ukázalo sa, že je najnestabilnejším prvkom vládnej koalície.“

13:16 Poslanec Obyčajných Eduard Heger má zatiaľ najemotívnejší prejav. Zvyšuje hlas a napriek tomu, že si priniesol so sebou papier, všetko hovorí z hlavy. Kritizuje pomery v politike a hovorí, že potrebujeme na Slovensko pritiahnuť šikovných ľudí zo zahraničia.

13:09 „Takto vyzerá stabilná koaličná vláda, keď sa dvaja koaliční lídri schovávajú pred verejnosťou?“ pýta sa Gábor Grendel.

„Včera Danko odkázal, že je ochotný ísť na hranu, ale hranou je hotel Bôrik. V čom je nenahraditeľná táto koalícia? Nie je silná ani stabilná, nefunguje harmonicky, videli sme to pri ÚRSO, koncesiách, vidíme to teraz. Nemá ani odborníkov na ministerstvách.“

Jediná vec, v ktorej je táto koalícia nenahraditeľná, je podľa Grendela tolerovanie vzájomných škandálov. „Danko dokáže napínať svaly, keď treba riešiť horalky, tričká alebo pokutovať Igora Matoviča. Ale keď sa treba postaviť Ficovi, vtedy Danko sklopí oči,“ vyhlásil.

13:06 „Koalíciu spája biznismodel vysávať peniaze zo štátu,“ reagovala na výsledky rokovania koaličnej rady Veronika Remišová z OĽaNO. Danko sa podľa nej iba snaží iba prekryť škandál s eurofondami. „SNS chcela rozdeliť peniaze z eurofondov pokútnym firmám.“

Dôvodom krízy nie sú podľa Remišovej hodnotové spory, ale snaha ututlať 600-miliónový škandál Andreja Danka. „Najprv chcel Danko zvaliť vinu na opozíciu, potom na médiá, a teraz ju hádže na poradcov.“ Remišová označila za smiešne tvrdenia, že mne dávajú niečo poradcovia premiéra.

„Danko sa darmo snaží odpútavať pozornosť. Výzvu vypísal minister Plavčan, kritériá hodnotenia vyberali za Plavčana, hodnotiteľov vyberali úradníci pána Plavčana. Škandál rozdeľovania 600 miliónov eur na vedu a výskum je Dankovým, a ten sa toho nezbaví,“ vyhlásila.

„To, čo predvádza súčasná koalícia, by sme my nedokázali. Verím, že ľudia sa vo voľbách rozhodnú, že chcú spravodlivejšie Slovensko. Sme pripravení vymeniť súčasnú vládnu koalíciu a robiť veci spravodlivo a čestne,“ uzavrela Remišová.

Prečítajte si tiež: Byt pre syna aj zbabrané zákazky. Ako SNS vedie ministerstvo školstva Čítajte 

12:59 Ivan Kmotrík, ktorý je považovaný za podnikateľa blízkeho SNS, odmieta, že by mal niečo spoločné s koaličnou krízou.

„To sú nejaké ich mocenské alebo vzťahové veci, mňa to vôbec nezaujíma,“ povedal pre SME Kmotrík.

Plus Jeden Deň zverejnil článok, podľa ktorého Danko a Bugár v pondelok po rozviazaní koaličnej zmluvy rokovali u podnikateľa Michala Gučíka.

Bývalý šéf súkromnej TA3 Gučík má mať blízko ku Kmotríkovi, ktorý okrem iného podniká v oblasti energií a školstva, kde má SNS svojich ľudí. Kmotrík priznal, že sa s Gučíkom pozná, ale svoj vzťah s ním odmietol komentovať.

Kmotríka s SNS spájajú dotácie aj obsadzovanie kľúčových postov. Ministerstvo školstva pod vedením nominanta SNS Petra Plavčana napríklad schválilo 27 miliónov eur na futbalový štadión v Bratislave, ktorý bude Kmotríkovi patriť.

Ak ho štát bude chcieť odkúpiť, k čomu sa zaviazal, musí zaplatiť ďalších približne 49 miliónov. Okrem toho strana SNS na post tajomníka ministerstva dopravy nominovala Petra Ďurčeka, ktorý ako právnik zastupoval niektoré Kmotríkove spoločnosti.

Prepojenie na SNS Kmotrík odmieta s tým, že jeho projekty v oblasti vedy a výskumu peniaze z eurofondov od Plavčana nedostali.

„Keby som mal tak strašne blízko k tomu, tak by som si to zrejme vedel vybaviť,“ povedal Kmotrík.

Prečítajte si tiež: Štadión, kde hrá Világiho klub, či motoristické centrum. Na čo chce dať Plavčan peniaze Čítajte 

12:17 Pred novinárov prišiel aj Jaroslav Paška. Podpredseda SNS, hovorí, že kríza je kvôli dlhodobejšej neochote koordinovať spoluprácu v regiónoch. Smer podľa neho nechce pustiť nominantov SNS do regiónov. Výmeny v regionálnej správe blokuje viacero ľudí, Smer pri výmene argumentuje tým, že nemá svojich ľudí kam umiestniť.

Koaličná zmluva má obsahovať dohody na nomináciách, ktoré Smer podľa SNS neplní. Poslednou kvapkou bolo, že časť Úradu vlády postupovala nekorektne voči Dankovi. Hovorí sa o liste z EK, ale aj ďalšie veci.

Informácie o problémoch s rozdeľovaním eurofondov podľa Pašku súvisia aj so Smerom, je to podľa neho širší problém. Problémom je, že peniaze sú rozdeľované "spriazneným" firmám.

Paška nevie, kto sa mal na eurofondoch nabaliť. Ministra Plavčana obhajuje a problém v ňom nevidí. Vinu hádže na Plavčanových podriadených. Paška tiež hovorí, že EK nedá peniaze na súčasné projekty.

Paška sa vyjadril aj medializovanému stretnutiu Danka s Gučíkom. „Predpokladám, že pán Gučík radil Dankovi ako mediálny konzultant, čo má hovoriť a čo nie.“

Paška naznačil, že podozrieva Smer zo spolupráce s OĽaNO. "Máme pocit, že tu je nejaký synchrón. Akoby ten subjekt bol nasadený na to, že bude očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde. Máme subjektívny pocit, že tá koordinácia sa začína prejavovať čitateľne," povedal Paška.

„Fico má našu dôveru ako premiér, ale nie som si istý, či chce spolupracovať so SNS. Máme dojem, že mu niečo v našej spolupráci prekáža,“ vyhlásil Paška.

Koaličná zmluva je podľa neho vypovedaná od prvého septembra, dovtedy je čas sa dohodnúť.

11:48 Problém v koalícii nie je taký vážny, lídri sú odhodlaní pokračovať. Konštatoval po rokovaní Béla Bugár, ktorý na brífing prišiel sám a tlmočil stanovisko vládneho trojlístka.

Koalícia však ešte krízu, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy, neuzavrela.

"Na dnešnom rokovaní bolo jednoznačne stanovené, že neexistuje žiadna alternatíva tejto koalície, preto sú koaliční lídri odhodlaní ďalej pokračovať," povedal Bugár. Partneri sa podľa jeho slov porozprávali, vypočuli si navzájom názory a rozhovory budú pokračovať ďalej. Lídri sa zídu opäť v piatok na úrade vlády

Bugár tvrdí, že spory nie sú. "Vypočuli sme si názory a budeme pokračovať v rokovaní," zopakoval šéf Mosta-Híd. Podľa neho údajný spor v koalícii vznikol na základe "jedného listu".

"Vypočuli sme si aj stanovisko pána predsedu Danka a pokračujeme v piatok. Keďže pokračujeme, až také vážne to nie je," uzavrel Bugár.

Počas Bugárovho vyhlásenia pravdepodobne Fico s Dankom odišli.

11:20 Nová koaličná zmluva by mala byť podrobnejšia v niektorých bodoch, najmä čo sa týka fungovania vlády, povedal po rokovaní predsedníctva prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Koaliční partneri by sa zároveň mali stretávať častejšie, aby sa predišlo nedorozumeniam.

Dosiaľ sa podľa neho stávalo napríklad to, že ministri za SNS dostávali program rokovania vlády len tesne pred jej zasadnutím, neraz ráno. "Program teda nebol vopred prekonzultovaný. Prichádzali teda nepripravení na niektoré problémy, ktoré nie sú riešené koaličnou zmluvou," vysvetlil Paška.

Čo sa stalo v posledných dňoch, že to považovala SNS za poslednú kvapku, spresniť nechcel. "Na Úrade vlády sa udialo niečo, čo je absolútne nezvyklé medzi koaličnými partnermi. Mám pocit, že strana Smer nás ako partnera nevníma alebo nerešpektuje," dodal.

Podľa jeho slov to však nesúvisí s ministerstvom školstva, ale "s činnosťou a výkonom funkcie predsedu Národnej rady". Čo presne to bolo, povedať nechcel vraj už len kvôli slušnosti. "Skôr by som povedal, že by som urobil hanbu Úradu vlády, keby som to zverejnil," vysvetľoval Paška.

Samotnú kauzu eurofondov na ministerstve školstva považuje v koalícii za vyriešenú, keďže všetky strany sa zhodli na tom, že ju treba prešetriť. Má však pocit, že Smer chce v tomto Smere hádzať vinu na SNS, hoci podmienky na čerpanie peňazí pôvodne pripravoval ešte jej nominant Juraj Draxler. Všímať si treba aj to, že k peniazom sa takto dostali ľudia blízki Smeru ako Fedor Flašík či Jozef Brhel.

11:13 Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk, prečítajte si profil predsedu SNS Andreja Danka.

Prečítajte si tiež: Nový premiér? Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk Čítajte 

10:48 Súčasnú krízu v koalícii spôsobila podľa poslanca SNS Antona Hrnka strata dôvery. Nasledovať by malo podľa neho vyčistenie vzťahov. Aj keď odmietol, že by situáciu vyvolal len škandál s eurofondmi na ministerstve školstva, pripustil, že aj to hralo rolu.

"Nemôže nastať taká situácia, ako bola v roku 2006 či 2007," povedal Hrnko. Narážal tým na nástenkový tender, kvôli ktorému SNS prišla o dvoch ministrov a napokon aj rezort.

"Ak zodpovednosť, tak potom zodpovednosť všetkých v (koaličnej) rade, nielen jedného," povedal Hrnko k téme zotrvania ministra školstva Petra Plavčana.

Predčasne voľby nevylúčil ani on. "Politik musí mať v kešeni vždy všetky varianty," odpovedal. Vzťahy v koalícii sú podľa neho pragmatické. O výmene ministerstiev medzi stranami podľa neho SNS nehovorila.

10:44 "Dohodli sme sa, aby sa nastavila nová komunikácia v rámci koaličných rád a to je všetko," reagovala Eva Smolíková, keď vychádzala z centrály SNS. Možné je podľa nej všetko, aj predčasne voľby.

10:12 Bugár medzi novinárov neprišiel. Lídri na koaličnej rade v hoteli Bôrik rokujú o Dankovom vypovedaní koaličnej zmluvy.

10:11 Prichádza aj premiér Fico, ochranka vytvorila koridor. Fico prešiel okolo novinárov bez komentára. "Ste trápni, úplne všetci," odkázal im.

9:59 Danko prišiel do hotela Bôrik, na otázku, či chce predčasné voľby povedal, že nechce meškať na koaličnú radu.

Bez komentára prešla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

9:55 Danko vyšiel z centrály SNS len pár minút pred začiatkom rokovaní na Bôriku. Vyhlásil, že nie je veštec, aby povedal, ako dopadnú. Za nevyhnutné však považuje, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila elementárna úcta.

"Ja som si takto efektívne riadenie štátu nepredstavoval," povedal. Predseda SNS tiež nechce, aby sa vláda dohadovala len na peniazoch pre jednotlivé rezorty, na výstavbu diaľnic a podobne.

9:50 O desiatej sa má začať koaličná rada, novinári už čakajú pred hotelom Bôrik.

Prečítajte si tiež: Bugár rokoval u Gučíka. Danko: Fico ma nebude dráždiť Čítajte 

8:51 Pred koaličnou radou zasadá predsedníctvo SNS. Podľa podpredsedu strany Antona Hrnka ide o pokračovanie predsedníctva, ktoré bolo v piatok.

„Pokračujeme v predsedníctve, ktoré bolo v piatok. Čakáme, že sa veci vyjasnia a že pôjdu správnym smerom,“ uviedol pri príchode do sídla SNS na Šafárikovom námestí v Bratislave. Hrnko priznal, že nevie, čo viedlo predsedu jeho strany k vypovedaniu koaličnej zmluvy. Na piatkovom predsedníctve sa podľa neho o tom hovorilo ako o krajnej možnosti.

„Uvidíme, čo nám povie, pretože my sme mu dali v piatok určitý mandát a naplnil jeho krajný variant. Tak najskôr musíme vedieť, čo bolo príčinou, že sa to použilo,“ vysvetlil.

8:00 Ešte v pondelok v nočných hodinách rokovalo užšie vedenie Smeru. Podľa informácií agentúry SITA sa zhodlo na tom, že Smer nebude ustupovať požiadavkám Danka.

Na rokovaní chýbal jedine minister kultúry Marek Maďarič, ktorý pre predsedu SNS a jeho rozhodnutie vypovedať Koaličnú zmluvu neprerušil dovolenku.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 6. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 7. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 8. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 9. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 10. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 1. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 4. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 5. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 6. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 7. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 8. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 9. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 10. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 30 376
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 27 227
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 21 716
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 291
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 13 429
 6. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 9 668
 7. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 075
 8. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 8 790
 9. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 8 662
 10. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 547

Téma: Andrej Danko


Hlavné správy zo Sme.sk

Staré bytovky nespĺňajú dnešné normy. Čo netreba zanedbať, aby boli bezpečné

Podľa posledného sčítania obyvateľov žije na Slovensku v bytovkách 1,7 milióna ľudí.

Sídlisko Sásová v Banskej Bystrici.

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.

Rudolf Vaský a Martin Daňo.
Boris Johnson.

Neprehliadnite tiež

Kamión narazil na bratislavskej pumpe do áut

V dôsledku nárazu bolo osobné vozidlo odrazené do stojana čerpacej stanice, sú zranenia.

Ilustračná fotka

Dezinformačné weby majú viac reakcií ako seriózne portály

Vyplýva to z analýzy Globsecu, ktorý monitoroval 601 zdrojov z Facebooku.

Polícia upozorňuje, že ide o hoax.

Odpadu bude viac, SaS predstavila opatrenia

Strana chce zjednodušiť povinnosti u malých pôvodcov odpadov.

Richard Sulík.

Britské a slovenské voľby sa podobajú viac než sa zdá

Správy o Slovensku, ktoré zaujali cudzincov.

Ilustračné foto.