- Predseda SNS Andrej Danko vypovedal v pondelok koaličnú zmluvu.
- Koaličná rada sa skončila, strany sú odhodlané pokračovať.
- Opozícia požiada o odvolávanie ministra školstva Plavčana 18. augusta.
- Pred koaličnou radou rokovalo predsedníctvo SNS.
- V pondelok v nočných hodinách rokovalo užšie vedenie Smeru.

Koaličnú krízu sme sledovali minútu po minúte:
16:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.
16:27 Koaličná rada sa nezaoberala tvorbou novej Koaličnej zmluvy, ako to požaduje SNS, ale ani doplnením či zmenou súčasného znenia dohody. Podľa informácií agentúry SITA partneri riešili len osobné spory, ktoré medzi nimi vznikli za posledné dni.
Národniari by mali svoje požiadavky predostrieť na piatkovom rokovaní. Tie následne
majú Smer a Most-Híd analyzovať.
14:24 Koalícia podľa Galka (SaS) vnáša do spoločnosti cirkus, nestabilitu a chaos. Koalícia si podľa neho posiela
mediálne odkazy a potom nemá úctu k občanom, aby im vysvetlila, čo sa deje.
"Je to trápne a zbabelé," konštatoval.
14:08 SaS bude mať v piatok 18. augusta brífing s opozičnými partnermi. „Odovzdáme podpisy za odvolanie ministra Plavčana,“ informoval Branislav Gröhling
14:06 Opozícia je podľa Natálie Blahovej z SaS jednotná, bola schopná postaviť kandidátov na županov. Hádky sa podľa nej budú len stupňovať. „SaS je jediná reálna alternatíva voči Smeru a tejto korupčnej koalícii,“ vyhlásila.
Vysloviť nedôveru vláde sa zatiaľ nechystajú. SaS čaká, kým sa upokojí situácia okolo Danka a vypovedania koaličnej zmluvy a potom budú konať.
13:18 Remišová stále nepovedala presný termín, kedy opozícia zvolá schôdzu, na ktorej by sa pokúsili odvolať ministra Plavčana. "Zvoláme ju v priebehu niekoľkých dní."
Koalíciu s Dankom si OĽaNO nevie predstaviť. Hovorí, že predseda SNS škodí Slovensku a obťažuje ľudí horalkami. „Ukázalo sa, že je najnestabilnejším prvkom vládnej koalície.“
13:16 Poslanec Obyčajných Eduard Heger má zatiaľ najemotívnejší prejav. Zvyšuje hlas a napriek tomu, že si priniesol so sebou papier, všetko hovorí z hlavy. Kritizuje pomery v politike a hovorí, že potrebujeme na Slovensko pritiahnuť šikovných ľudí zo zahraničia.
13:09 „Takto vyzerá stabilná koaličná vláda, keď sa dvaja koaliční lídri schovávajú pred verejnosťou?“ pýta sa Gábor Grendel.
„Včera Danko odkázal, že je ochotný ísť na hranu, ale hranou je hotel Bôrik. V čom je nenahraditeľná táto koalícia? Nie je silná ani stabilná, nefunguje harmonicky, videli sme to pri ÚRSO, koncesiách, vidíme to teraz. Nemá ani odborníkov na ministerstvách.“
Jediná vec, v ktorej je táto koalícia nenahraditeľná, je podľa Grendela tolerovanie vzájomných škandálov. „Danko dokáže napínať svaly, keď treba riešiť horalky, tričká alebo pokutovať Igora Matoviča. Ale keď sa treba postaviť Ficovi, vtedy Danko sklopí oči,“ vyhlásil.
13:06 „Koalíciu spája biznismodel vysávať peniaze zo štátu,“ reagovala na výsledky rokovania koaličnej rady Veronika Remišová z OĽaNO. Danko sa podľa nej iba snaží iba prekryť škandál s eurofondami. „SNS chcela rozdeliť peniaze z eurofondov pokútnym firmám.“
Dôvodom krízy nie sú podľa Remišovej hodnotové spory, ale snaha ututlať 600-miliónový škandál Andreja Danka. „Najprv chcel Danko zvaliť vinu na opozíciu, potom na médiá, a teraz ju hádže na poradcov.“ Remišová označila za smiešne tvrdenia, že mne dávajú niečo poradcovia premiéra.
„Danko sa darmo snaží odpútavať pozornosť. Výzvu vypísal minister Plavčan, kritériá hodnotenia vyberali za Plavčana, hodnotiteľov vyberali úradníci pána Plavčana. Škandál rozdeľovania 600 miliónov eur na vedu a výskum je Dankovým, a ten sa toho nezbaví,“ vyhlásila.
„To, čo predvádza súčasná koalícia, by sme my nedokázali. Verím, že ľudia sa vo voľbách rozhodnú, že chcú spravodlivejšie Slovensko. Sme pripravení vymeniť súčasnú vládnu koalíciu a robiť veci spravodlivo a čestne,“ uzavrela Remišová.

12:59 Ivan Kmotrík, ktorý je považovaný za podnikateľa blízkeho SNS, odmieta, že by mal niečo spoločné s koaličnou krízou.
„To sú nejaké ich mocenské alebo vzťahové veci, mňa to vôbec nezaujíma,“ povedal pre SME Kmotrík.
Plus Jeden Deň zverejnil článok, podľa ktorého Danko a Bugár v pondelok po rozviazaní koaličnej zmluvy rokovali u podnikateľa Michala Gučíka.
Bývalý šéf súkromnej TA3 Gučík má mať blízko ku Kmotríkovi, ktorý okrem iného podniká v oblasti energií a školstva, kde má SNS svojich ľudí. Kmotrík priznal, že sa s Gučíkom pozná, ale svoj vzťah s ním odmietol komentovať.
Kmotríka s SNS spájajú dotácie aj obsadzovanie kľúčových postov. Ministerstvo školstva pod vedením nominanta SNS Petra Plavčana napríklad schválilo 27 miliónov eur na futbalový štadión v Bratislave, ktorý bude Kmotríkovi patriť.
Ak ho štát bude chcieť odkúpiť, k čomu sa zaviazal, musí zaplatiť ďalších približne 49 miliónov. Okrem toho strana SNS na post tajomníka ministerstva dopravy nominovala Petra Ďurčeka, ktorý ako právnik zastupoval niektoré Kmotríkove spoločnosti.
Prepojenie na SNS Kmotrík odmieta s tým, že jeho projekty v oblasti vedy a výskumu peniaze z eurofondov od Plavčana nedostali.
„Keby som mal tak strašne blízko k tomu, tak by som si to zrejme vedel vybaviť,“ povedal Kmotrík.

12:17 Pred novinárov prišiel aj Jaroslav Paška. Podpredseda SNS, hovorí, že kríza je kvôli dlhodobejšej neochote koordinovať spoluprácu v regiónoch. Smer podľa neho nechce pustiť nominantov SNS do regiónov. Výmeny v regionálnej správe blokuje viacero ľudí, Smer pri výmene argumentuje tým, že nemá svojich ľudí kam umiestniť.
Koaličná zmluva má obsahovať dohody na nomináciách, ktoré Smer podľa SNS neplní. Poslednou kvapkou bolo, že časť Úradu vlády postupovala nekorektne voči Dankovi. Hovorí sa o liste z EK, ale aj ďalšie veci.
Informácie o problémoch s rozdeľovaním eurofondov podľa Pašku súvisia aj so Smerom, je to podľa neho širší problém. Problémom je, že peniaze sú rozdeľované "spriazneným" firmám.
Paška nevie, kto sa mal na eurofondoch nabaliť. Ministra Plavčana obhajuje a problém v ňom nevidí. Vinu hádže na Plavčanových podriadených. Paška tiež hovorí, že EK nedá peniaze na súčasné projekty.
Paška sa vyjadril aj medializovanému stretnutiu Danka s Gučíkom. „Predpokladám, že pán Gučík radil Dankovi ako mediálny konzultant, čo má hovoriť a čo nie.“
Paška naznačil, že podozrieva Smer zo spolupráce s OĽaNO. "Máme pocit, že tu je nejaký synchrón. Akoby ten subjekt bol nasadený na to, že bude očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde. Máme subjektívny pocit, že tá koordinácia sa začína prejavovať čitateľne," povedal Paška.
„Fico má našu dôveru ako premiér, ale nie som si istý, či chce spolupracovať so SNS. Máme dojem, že mu niečo v našej spolupráci prekáža,“ vyhlásil Paška.
Koaličná zmluva je podľa neho vypovedaná od prvého septembra, dovtedy je čas sa dohodnúť.

11:48 Problém v koalícii nie je taký vážny, lídri sú odhodlaní pokračovať. Konštatoval po rokovaní Béla Bugár, ktorý na brífing prišiel sám a tlmočil stanovisko vládneho trojlístka.
Koalícia však ešte krízu, ktorá vznikla po vypovedaní koaličnej zmluvy, neuzavrela.
"Na dnešnom rokovaní bolo jednoznačne stanovené, že neexistuje žiadna alternatíva tejto koalície, preto sú koaliční lídri odhodlaní ďalej pokračovať," povedal Bugár. Partneri sa podľa jeho slov porozprávali, vypočuli si navzájom názory a rozhovory budú pokračovať ďalej. Lídri sa zídu opäť v piatok na úrade vlády
Bugár tvrdí, že spory nie sú. "Vypočuli sme si názory a budeme pokračovať v rokovaní," zopakoval šéf Mosta-Híd. Podľa neho údajný spor v koalícii vznikol na základe "jedného listu".
"Vypočuli sme si aj stanovisko pána predsedu Danka a pokračujeme v piatok. Keďže pokračujeme, až také vážne to nie je," uzavrel Bugár.
Počas Bugárovho vyhlásenia pravdepodobne Fico s Dankom odišli.
11:20 Nová koaličná zmluva by mala byť podrobnejšia v niektorých bodoch, najmä čo sa týka fungovania vlády, povedal po rokovaní predsedníctva prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška. Koaliční partneri by sa zároveň mali stretávať častejšie, aby sa predišlo nedorozumeniam.
Dosiaľ sa podľa neho stávalo napríklad to, že ministri za SNS dostávali program rokovania vlády len tesne pred jej zasadnutím, neraz ráno. "Program teda nebol vopred prekonzultovaný. Prichádzali teda nepripravení na niektoré problémy, ktoré nie sú riešené koaličnou zmluvou," vysvetlil Paška.
Čo sa stalo v posledných dňoch, že to považovala SNS za poslednú kvapku, spresniť nechcel. "Na Úrade vlády sa udialo niečo, čo je absolútne nezvyklé medzi koaličnými partnermi. Mám pocit, že strana Smer nás ako partnera nevníma alebo nerešpektuje," dodal.
Podľa jeho slov to však nesúvisí s ministerstvom školstva, ale "s činnosťou a výkonom funkcie predsedu Národnej rady". Čo presne to bolo, povedať nechcel vraj už len kvôli slušnosti. "Skôr by som povedal, že by som urobil hanbu Úradu vlády, keby som to zverejnil," vysvetľoval Paška.
Samotnú kauzu eurofondov na ministerstve školstva považuje v koalícii za vyriešenú, keďže všetky strany sa zhodli na tom, že ju treba prešetriť. Má však pocit, že Smer chce v tomto Smere hádzať vinu na SNS, hoci podmienky na čerpanie peňazí pôvodne pripravoval ešte jej nominant Juraj Draxler. Všímať si treba aj to, že k peniazom sa takto dostali ľudia blízki Smeru ako Fedor Flašík či Jozef Brhel.
11:13 Ako sa Danko Slotovi aj Ficovi vymkol z rúk, prečítajte si profil predsedu SNS Andreja Danka.

10:48 Súčasnú krízu v koalícii spôsobila podľa poslanca SNS Antona Hrnka strata dôvery. Nasledovať by malo podľa neho vyčistenie vzťahov. Aj keď odmietol, že by situáciu vyvolal len škandál s eurofondmi na ministerstve školstva, pripustil, že aj to hralo rolu.
"Nemôže nastať taká situácia, ako bola v roku 2006 či 2007," povedal Hrnko. Narážal tým na nástenkový tender, kvôli ktorému SNS prišla o dvoch ministrov a napokon aj rezort.
"Ak zodpovednosť, tak potom zodpovednosť všetkých v (koaličnej) rade, nielen jedného," povedal Hrnko k téme zotrvania ministra školstva Petra Plavčana.
Predčasne voľby nevylúčil ani on. "Politik musí mať v kešeni vždy všetky varianty," odpovedal. Vzťahy v koalícii sú podľa neho pragmatické. O výmene ministerstiev medzi stranami podľa neho SNS nehovorila.
10:44 "Dohodli sme sa, aby sa nastavila nová komunikácia v rámci koaličných rád a to je všetko," reagovala Eva Smolíková, keď vychádzala z centrály SNS. Možné je podľa nej všetko, aj predčasne voľby.
10:12 Bugár medzi novinárov neprišiel. Lídri na koaličnej rade v hoteli Bôrik rokujú o Dankovom vypovedaní koaličnej zmluvy.
10:11 Prichádza aj premiér Fico, ochranka vytvorila koridor. Fico prešiel okolo novinárov bez komentára. "Ste trápni, úplne všetci," odkázal im.
9:59 Danko prišiel do hotela Bôrik, na otázku, či chce predčasné voľby povedal, že nechce meškať na koaličnú radu.
Bez komentára prešla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

9:55 Danko vyšiel z centrály SNS len pár minút pred začiatkom rokovaní na Bôriku. Vyhlásil, že nie je veštec, aby povedal, ako dopadnú. Za nevyhnutné však považuje, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila elementárna úcta.
"Ja som si takto efektívne riadenie štátu nepredstavoval," povedal. Predseda SNS tiež nechce, aby sa vláda dohadovala len na peniazoch pre jednotlivé rezorty, na výstavbu diaľnic a podobne.
9:50 O desiatej sa má začať koaličná rada, novinári už čakajú pred hotelom Bôrik.

8:51 Pred koaličnou radou zasadá predsedníctvo SNS. Podľa podpredsedu strany Antona Hrnka ide o pokračovanie predsedníctva, ktoré bolo v piatok.
„Pokračujeme v predsedníctve, ktoré bolo v piatok. Čakáme, že sa veci vyjasnia a že pôjdu správnym smerom,“ uviedol pri príchode do sídla SNS na Šafárikovom námestí v Bratislave. Hrnko priznal, že nevie, čo viedlo predsedu jeho strany k vypovedaniu koaličnej zmluvy. Na piatkovom predsedníctve sa podľa neho o tom hovorilo ako o krajnej možnosti.
„Uvidíme, čo nám povie, pretože my sme mu dali v piatok určitý mandát a naplnil jeho krajný variant. Tak najskôr musíme vedieť, čo bolo príčinou, že sa to použilo,“ vysvetlil.
8:00 Ešte v pondelok v nočných hodinách rokovalo užšie vedenie Smeru. Podľa informácií agentúry SITA sa zhodlo na tom, že Smer nebude ustupovať požiadavkám Danka.
Na rokovaní chýbal jedine minister kultúry Marek Maďarič, ktorý pre predsedu SNS a jeho rozhodnutie vypovedať Koaličnú zmluvu neprerušil dovolenku.
Danko vypovedal koaličnú dohodu
Predseda SNS Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu v pondelok. Ako dôvod uviedol absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov. Taktiež stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii. Danko koaličným partnerom navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením SNS o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

Beata
Balogová
