BRATISLAVA. Stabilita, ktorú pred voľbami sľuboval premiér Robert Fico ako najväčšiu výhodu vlády Smeru, sa stáva hlavnou slabinou súčasnej vládnej koalície. Po tom, čo šéf SNS Andrej Danko v pondelok vypovedal koaličnú zmluvu, sa totiž už rok a pol po voľbách začína hovoriť o obmene ministrov, zmene rozloženia síl pri riadení štátu, ale aj o predčasných voľbách.
Aj keď tie sú podľa analytikov nateraz málo pravdepodobné, koalíciu súčasná kríza zrejme výrazne poznačí.
„Je to príznak toho, že v koalícii došlo ku konfliktu, ktorý je reakciou na niečo, o čom my zatiaľ nevieme,“ zhrnul politický komentátor týždenníka Trend Marián Leško. Práve spôsob vyriešenia konfliktu podľa neho ukáže, či bude vládna koalícia viac podľa predstáv Danka, alebo Fica.
Šéf SNS totiž zrejme bude chcieť tlačiť na to, aby svoje pozície posilnil a zároveň aby takto prekryl škandál s eurofondmi na ministerstve školstva vedenom jeho nominantom Petrom Plavčanom. „Danko zjavne nechce dopustiť, aby bol jediným, kto na konflikt doplatí tým, že z vlády odíde jeho človek,“ dodal Leško.
Jednostranným vypovedaním koaličnej zmluvy, ku ktorému došlo prvý raz v ére samostatného Slovenska, pritom SNS väčšinu analytikov aj politikov prekvapila. Je znakom toho, že Danko je neskúsený amatér, myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
„Odštartoval vývoj, ktorý si nedokážeme predstaviť, kam vyústi," vysvetlil politológ.
Či Smer a Most pristúpia na takúto hru, ktorá by mala posilniť SNS, podľa neho nie je isté. „Danko nie je najsilnejší hráč vo vládnej koalícii. Jeho strana, navyše, teraz spôsobuje veľké problémy koaličnému vládnutiu,“ dodal Mesežnikov.
Možné tak podľa neho je aj to, že by Smer s Mostom našli formalizovanú podporu medzi opozičnými politikmi a vo vládnutí pokračovali sami, ale aj to, že by na miestach ministrov nechala nominantov SNS a v parlamente by hľadala podporu napríklad medzi odídencami zo Siete.

Zaskočená koalícia
Z ústavného hľadiska neznamená odstúpenie od zmluvy medzi stranami žiadny zásadný krok ani to nespúšťa ďalšie procesy. Dosahy by teda mali byť len politické.
O čo v celom konflikte ide, ja navonok málo jasné. V oficiálnom oznámení o odstúpení od zmluvy Danko priamo nepovedal, čo presne mu na súčasnom fungovaní koalície prekáža. Dôvodom podľa neho je „absolútna nevyhnutnosť znovunastavenia pravidiel v koalícii, nová úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít“.
Podobne neurčito sa vyjadrujú aj poslanci SNS. Hovoria najmä o reakcii na nazbierané problémy či chybnú komunikáciu, v rámci ktorej sa na Úrade vlády podľa Jaroslava Pašku (SNS) aj „udialo niečo poza chrbát SNS“.
Zvyšok koalície však takýto postoj prekvapil. Väčšina poslancov Smeru a Mosta sa o probléme vo vláde dozvedela z médií, ktoré Danko informoval tlačovým vyhlásením. Komentovať ho preto nechceli.
Fico na utorok zvolal mimoriadnu koaličnú radu, na ktorej by sa malo dohodnúť čo ďalej.
„Očakáva, že predseda SNS vysvetlí partnerom absurdný krok Slovenskej národnej strany, ktorý nevnáša do spoločnosti pokoj a stabilitu,“ tlmočila Ficove slová jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Ešte v pondelok večer zasadlo aj predsedníctvo Mosta-Hídu, ktoré sa dohadovalo, ako sa postaviť k Dankovým požiadavkám. Už vopred vyhlásilo, že Dankov krok oslabí dôveru voličov, ale aj koaličných partnerov.
Prezident Andrej Kiska ostáva v celom konflikte bokom. S Dankom hovoril až po tom, čo sa o vypovedaní koaličnej zmluvy dozvedela verejnosť. Cez hovorcu neskôr odkázal, že je vecou lídrov vládnych strán, aby si situáciu vydiskutovali.

Prekrývanie škandálu
Aj keď súčasná koalícia má za sebou len necelý rok a pol vládnutia, riadila sa už druhou koaličnou zmluvou. Dokument sa menil vlani po odchode Siete z vlády.
Zároveň nejde ani o prvý konflikt, ktorý vznikol kvôli šéfovi SNS. Ten si len minulý mesiac musel vysvetľovať nedorozumenia s Ficom po tom, čo sa pochytili pre oslavy Cyrila a Metoda na Devíne. Danko vtedy nakázal svojim ministrom, aby nešli na rokovanie vlády, ktoré následne museli zrušiť.
Podobne na seba Danko upozornil aj počas minulého leta. Predčasne odišiel z koaličnej rady pre nesúhlas SNS so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov, s ktorým prišiel minister kultúry Marek Maďarič. Vyhrážky zvolila SNS aj pri energetike, keď začiatkom roka vyhlasovala, že ak Smer nedá do poriadku ceny energií, radšej nebude súčasťou koalície.
Súčasné postoje SNS interpretujú viacerí politici vrátane expremiérky Ivety Radičovej najmä ako snahu prekryť problémy s eurofondmi na výskum. O tie sa zaujíma už aj Brusel, pričom ich začal prešetrovať priamo Európsky úrad pre boj proti podvodom.
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA) upozornila na to, že Európska komisia už dokonca pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu nateraz zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií.

Beata
Balogová
