BRATISLAVA. Zákulisný spor s premiérom Robertom Ficom, alebo len snaha o prekrytie eurofondovej kauzy na Ministerstve školstva, ktoré patrí pod SNS.
To sú dva najpravdepodobnejšie motívy šéfa strany Andreja Danka pri rozhodnutí vypovedať koaličnú zmluvu nečakane v polovici leta.
Podobne náhle už raz koaličná kríza vznikla a vláda padla. Bolo to za éry Ivety Radičovej, Mikuláša Dzurindu, alebo Roberta Fica?

1. Vyjednávač Dzurinda
Prehral stávku a oholil si fúzy, ktoré boli pre neho príznačné. Líder koalície SDK Mikuláš Dzurinda sa stavil, že vo voľbách v roku 1998 porazí Mečiarovo HZDS.
SDK napokon skončila tesne druhá. Dzurinda však zostavil širokú koalíciu s SDĽ, SMK a SOP. Samotná SDK bola zložená zo strán KDH, DÚ, SDSS, DS a Strany zelených. Hlavnou úlohou koalície bolo skonsolidovať krajinu po vláde HZDS. Pre vzájomné rozpory však čelila viacerým krízam.

V apríli 2000 dokonca vtedajší šéf SDĽ Jozef Migaš v parlamente hlasoval za návrh opozičného HZDS na Dzruindovo odvolanie. Odchod z koalície v auguste 2001 oznámila SMK, ktorej sa nedarilo presadiť požiadavky týkajúce sa maďarskej menšiny.
"Schopnosť dohodnúť sa im vydržala len dovtedy, kým ich nepriviedla k moci. Potom ju vystriedala neschopnosť i neochota dospieť k dohode," napísal vtedy v SME komentátor Marián Leško. Dzurinda napokon spory dokázal uhasiť. Zvládol aj rozpad SDK a založil vlastnú SDKÚ.
2. Prežiť spory bez podpory
Vo voľbách v roku 2002 skončila SDKÚ opäť na druhom mieste za HZDS. Dzurinda však znovu zložil koalíciu, tentoraz s KDH, SMK a stranou ANO, ktorú viedol exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko.
V septembri 2005 Dzurinda na naliehanie ďalších dvoch partnerov vylúčil Ruskovu stranu z koalície. Dôvodom boli miliónové zmenky, ktoré Rusko podpísal s podnikateľmi Ľubomírom Blaškom a Andrejom Kollárom.

"Dzurinda ma ničím neprekvapil - pretvárku a faloš doviedol k dokonalosti. Je to v podstate veľký milovník hygieny - vždy chce mať čisté ruky a koho môže, po použití zahodí," povedal Rusko o rok neskôr v rozhovore pre časopis Playboy.
Časť poslancov strany ANO okolo Ľubomíra Lintnera vládu ďalej podporovala. Ďalších Dzurinda získal rokovaniami s odídencami z HZDS, ktorí v parlamente fungovali ako nezávislí.
Prevalili sa vtedy podozrenia z kupovania poslancov, ktoré polícia nikdy nedokázala vyšetriť. Hovorí o tom aj údajný dokument SIS Gorila, ktorý opisuje ovplyvňovanie vlády finančnou skupinou Penta.