BRATISLAVA. „Vládna koalícia nemá žiadnu alternatívu, preto sú koaliční lídri odhodlaní pokračovať ďalej,“ je hlavný odkaz, ktorý vzišiel z utorkového stretnutia lídrov koaličných strán. Vypovedanie koaličnej zmluvy Andrejom Dankom „nie je také vážne“ a lídri budú o zmene pomerov v rámci koalície rokovať v piatok.
Novinárom to po rokovaní koaličnej rady povedal šéf Mosta-Hídu Béla Bugár. Jeho partneri, predseda SNS Andrej Danko a šéf Smeru Robert Fico využili Bugárovo vyhlásenie na to, aby nepozorovane odišli z vládneho hotela Bôrik, kde sa stretnutie konalo.

Už príchod šéfov vládnych strán však ukázal, že vzťahy sú momentálne napäté. Danko nechcel pred rokovaním prezradiť nič s tým, že na stretnutie nechce meškať. Fico do hotela Bôrik prišiel až o pätnásť minút neskôr. Novinárom odkázal len to, že sú trápni.
Ešte v pondelok strana Smer posielala pozvánku na rokovanie koaličnej rady s tým, že očakáva, že Danko vysvetlí svoj „absurdný krok“. Predseda parlamentu v pondelok na obed vyhlásil, že odstupuje od koaličnej zmluvy.
Smer vraj nehrá fér
Stretnutiu koaličnej rady v utorok predchádzalo ranné rokovanie predsedníctva SNS, pričom podľa podpredsedu strany Antona Hrnka išlo o pokračovanie piatkového zasadnutia. Na ňom vraj o vypovedaní koaličnej zmluvy hovorili ako o krajnej možnosti. Hrnko však nevedel povedať, čo presne Danka k tejto krajnej možnosti dohnalo.
„Ja som si takto efektívne riadenie štátu nepredstavoval,“ povedal Danko po rokovaní predsedníctva. Povedal, že je nevyhnutné, aby sa medzi koaličných partnerov vrátila základná úcta, a taktiež zdôraznil, že nechce, aby sa vláda dohadovala len na peniazoch pre jednotlivé rezorty či na výstavbu diaľnic.
“Vyzerá to tak, akoby ten subjekt (OĽaNO) bol nasadený na to, že bude očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde.
„
Po rokovaní koaličnej rady sa s novinármi dlhšie rozprával podpredseda SNS Jaroslav Paška. Vysvetľoval, že kríza v koalícii vznikla pre dlhodobejšiu neochotu koordinovať spoluprácu v regiónoch. Smer podľa neho nechce pustiť nominantov SNS do regionálnych štruktúr v štátnej správe, no konkrétnejšie súvislosti odmietol prezradiť.
„Bolo by dobré, ak by sme mali istotu, že koaličný partner poza náš chrbát nerozpútava kampane, ktoré sú namierené proti našim predstaviteľom a členom,“ povedal Paška. Naznačil, že podozrieva Smer zo spolupráce s OĽaNO.
„Vyzerá to tak, akoby ten subjekt (OĽaNO) bol nasadený na to, že bude očierňovať s materiálmi, ktoré sú vypracované kdesi inde. Máme subjektívny pocit, že tá koordinácia sa začína prejavovať čitateľne," povedal. Zodpovednosť ministra školstva Petra Plavčana za pochybné rozdeľovanie eurofondov rázne odmietol.

Podpisy odovzdajú o týždeň
Opozícia na koaličnú radu reagovala vyhlásením, že dôvodom aktuálnej krízy nie sú hodnotové spory, ale snaha ututlať 600-miliónový škandál s rozdeľovaním dotácií na vedu a výskum.
Veľmi emotívne na tlačovej konferencii pôsobil poslanec OĽaNO Eduard Heger, ktorý niekoľkokrát zvýšil hlas a tvrdil, že Slovensko potrebuje pritiahnuť šikovných ľudí zo zahraničia. „Vďaka takýmto škandálom sa určite nevrátia,“ povedal.

Opoziční poslanci ešte minulý týždeň oznámili, že už majú vyzbieraných dostatok podpisov na zvolanie schôdze parlamentu, na ktorej chcú odvolať ministra školstva Petra Plavčana. S odovzdaním podpisov však vyčkávajú pre letné prázdniny.
„V piatok 18. augusta budeme mať s opozičnými partnermi brífing a odovzdáme podpisy za odvolanie ministra Plavčana,“ povedal tímlíder SaS pre oblasť školstva Branislav Gröhling. Vysloviť nedôveru vláde sa zatiaľ nechystajú. SaS čaká, kým sa upokojí aktuálna kríza okolo vypovedania koaličnej zmluvy a konať chce až potom.


Beata
Balogová
