BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia chce bojovať so suchom. Tvrdí, že ide o fenoménom, s ktorým bojuje celý svet nielen v posledných rokoch.
"Preto pracujeme na pláne, ktorý má za cieľ pripraviť návrh opatrení na zmiernenie následkov sucha," avizoval minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd).
Akčný plán chce predložiť na rokovanie vlády do konca tohto roka.
Boj proti suchu
Akčný plán, ktorý má byť kľúčovým dokumentom v boji proti suchu, má zaviesť opatrenia na zadržiavanie vody v krajine s cieľom minimalizovať sucho.
Rovnako zlepšiť monitoring sucha budovaním nových meracích staníc, ako aj systém krízového manažmentu sucha a určiť priority pri zásobovaní vodou počas dlhotrvajúceho sucha.
Na jeho príprave sa podieľa medzirezortná pracovná skupina zložená zo zainteresovaných odborníkov. Envirorezort ho chce prezentovať na konferencii o vodnom hospodárstve na jeseň.
Ministerstvo životného prostredia už prijalo viacero dokumentov, ktoré riešia dosahy klimatickej zmeny na našom území, napríklad Stratégiu adaptácie SR na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy.
Tá v súčasnosti prechádza revíziou, pretože sucha sa, ako pomerne nového fenoménu, dotýkala podľa envirezortu málo adresne.

Zapojenie samospráv
Samosprávy tiež majú možnosť zapájať sa do aktivít smerujúcich k uplatňovaniu zelených opatrení za účelom zadržiavania vody v krajine a čerpať na ne eurofondy.
"Podporu môžu získať opatrenia na záchyt a zadržiavanie zrážkovej vody v urbanizovanej krajine, a to buď prostredníctvom prvkov zelenej infraštruktúry, alebo prvkov technického charakteru," ozrejmil Sólymos.
Ako ďalej dodal, ide najmä o dažďové záhrady, zberné jazierka, ďalej o tzv. zelené strechy alebo o povrchové či podzemné nádrže na zachytávanie zrážkovej vody.
Predmetom podpory budú taktiež opatrenia podporujúce vsakovanie zrážkovej vody.

Zdroje na Slovensku
Prírodné zdroje na území Slovenska predstavujú v priemere takmer 147 kubických metrov za sekundu.
Celkové využiteľné množstvá podzemných vôd dokumentované v roku 2015 vo všetkých kategóriách tvoria 52 percent prírodných zdrojov Slovenska, čo predstavuje zhruba 77 kubických metrov za sekundu z prírodných zdrojov.
Využiteľné množstvá sú tak dostatočné pre zásobovanie obyvateľov Slovenska z hľadiska množstva.
V budúcnosti však nemožno podľa envirorezortu vylúčiť, že v dôsledku dlhodobého sucha sa situácia môže zmeniť.