BRATISLAVA. Zákon o volebnej kampani obmedzuje slobodu prejavu a slobodu šírenia informácií nad rámec dôvodov ustanovených v ústave.
Myslia si to poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za SaS Peter Osuský, Ondrej Dostál a Martin Klus, ktorí na septembrovú schôdzu predkladajú novelu zákona o volebnej kampani, ktorou by sa podmienky zmiernili.
Zákon o volebnej kampani
V predkladanom návrhu zákona navrhujú najmä zrušiť volebné moratórium 48 hodín pred voľbami a zákaz vedenia volebnej kampane počas neho.
Chcú tiež obmedziť zákaz zverejňovania výsledkov volebných výskumov iba na deň volieb, či zrušiť neopodstatnené obmedzenia slobody prejavu a slobodného šírenia informácií pre iné subjekty počas volebnej kampane.
Zákonodarcovia taktiež žiadajú vypustiť zo zákona maximálne finančné limity nákladov na volebnú kampaň.
Rovnako chcú umožniť občanom Slovenska bez trvalého pobytu na Slovensku poskytovať dary na vedenie volebnej kampane a viesť volebnú kampaň ako tzv. tretie osoby registrované štátnou komisiou.
Podľa predkladateľov by mali mať občianske združenia a záujmové združenia možnosť poskytovať dary na vedenie volebnej kampane.
Rozhlas a televízia Slovenska a ďalšie elektronické médiá by mali mať stanovenú povinnosť odmietnuť vysielanie politickej reklamy, ktorá podnecuje k nenávisti a propaguje totalitné hnutia alebo popiera, či schvaľuje zločiny fašistických a komunistických režimov.
Transparentnosť a kontrola nákladov
Účelom stanovenia obmedzení a povinností počas vedenia volebnej kampane je zabezpečiť transparentnosť a kontrolu nákladov vynakladaných na tento účel.
„Nie je však primerané, aby tieto povinnosti a obmedzenia zasahovali do slobody prejavu a práva šíriť informácie nad rámec, ktorý pripúšťa ústava," uvádzajú poslanci.
Účelom predloženého návrhu zákona je podľa nich upraviť súčasné znenie zákona o volebnej kampani, aby obmedzenia nezasahovali do slobody prejavu a slobody šírenia informácií nad rámec dôvodov vymedzených v ústave.
Ústava Slovenskej republiky zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie ako prvé z politických práv.
Podľa ústavy „slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti“.
Zákon o volebnej kampani vymedzuje podmienky vedenia volebnej kampane spôsobom, ktorý podľa názoru predkladateľov obmedzuje slobodu prejavu a slobodu šírenia informácií nad rámec dôvodov ustanovených v ústave.
Obmedzovanie slobody prejavu
Ide najmä o zákaz volebnej kampane počas volebného moratória, zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov v období 14 dní pred voľbami a obmedzenie práva iných subjektov ako politických strán, kandidátov a zaregistrovaných tretích osôb na slobodu prejavu a slobodné šírenie informácií v období volebnej kampane.
„Obmedzenie slobody prejavu a práva šíriť informácie je v tomto prípade uskutočnené zákonom, ako to vyžaduje ústava. V žiadnom prípade však nemožno preukázať, že takéto obmedzenia slobody prejavu a práva šíriť informácie by boli opatreniami v demokratickej spoločnosti nevyhnutnými na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti," uvádzajú predkladatelia návrhu.
Podľa poslancov "šírenie informácií zameraných na podporu kandidujúcej politickej strany alebo kandidáta v období volebného moratória, či zverejňovanie výsledkov volebných prieskumov v období 14 dní pred voľbami nijako neohrozuje práva a slobody iných, bezpečnosť štátu, verejný poriadok, verejné zdravie ani mravnosť."
Podľa predkladateľov návrhu neexistuje žiadny legitímny dôvod obmedzovať šírenie takýchto informácií.