BRATISLAVA. Študentov organizujúcich protikorupčné pochody síce počas leta výraznejšie nevidieť, neznamená to však, že by na svojom cieli odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka prestali pracovať.
„Našu úlohu vidíme v tom, že chceme motivovať ľudí k zamysleniu, aktivite, aby si uvedomili potrebu zmien. Riešiť to majú politici a vláda, to je ich práca a my ako občania ich máme kontrolovať,“ povedal jeden z organizátorov Dávid Straka.
Študenti od apríla zorganizovali už dva pochody v Bratislave a po jednom v Žiline, Košiciach a Prešove. Slováci v Českej republike dokonca na ich podporu zorganizovali protest aj pred slovenskou ambasádou v Prahe.
Hlavné požiadavky protestu sú vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila. Študenti takisto chcú odvolanie kľúčových ľudí zodpovedných za vyšetrovanie korupčných káuz.
V súčasnosti sa venujú zberu podpisov, ktorých potrebujú mať stotisíc, aby sa ich požiadavkami začal zaoberať parlament. Zatiaľ sa im podarilo nazbierať ich asi 70-tisíc a s hárkami sa objavia aj pri festivale Grape, ktorý sa začína v piatok v Piešťanoch.
Ak sa nedajú odradiť, ich cieľ je reálny, pretože svoj potenciál ešte nevyčerpali, tvrdí Martin Slosiarik z agentúry Focus.
„To, že cez leto veľmi nekomunikovali, nie je diskvalifikácia, ľudia sa cez leto aj tak zaujímajú o iné veci,“ tvrdí Slosiarik.

Ľudí namotivoval Plavčan
Pochody proti korupcii
- Požiadavky protestujúcich sú vyšetrenie káuz Bašternák a Gorila; odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara; odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a zrušenie Mečiarových amnestií.
- Hlavnými organizátormi sú študenti Karolína Farská z gymnázia v Dubnici nad Váhom a Dávid Straka z gymnázia v Bratislave.
- Aby sa ich požiadavkami zaoberal parlament, potrebujú stotisíc podpisov, zatiaľ ich majú asi 70-tisíc.
- Doteraz prebehli protesty v Bratislave, Žiline, Košiciach, Prešove a Prahe. Je možné, že k nim od jesene pribudnú ďalšie.
Študenti plánujú protesty od septembra znovu rozbehnúť. Motivuje ich aj súčasná kauza s prideľovaním eurofondov na ministerstve školstva pod vedením Petra Plavčana, nominanta SNS.
„Po nedávnom škandále s eurofondmi vidíme, že ľudia sú ochotní aj naďalej nás podporiť a vyjadriť svoj názor. Dokazuje to aj aktivita ľudí na našej facebookovej stránke,“ povedal Straka
Do budúcna plánujú rozbehnúť novú webovú stránku, nadväzujú spoluprácu s kaviarňami, barmi či klubmi, ktoré by svojim zákazníkom ponúkali možnosť podpísať petíciu priamo.
Aj keby sa im podarilo vyzbierať stotisíc podpisov, vláda zrejme na ich požiadavky nepristúpi, upozorňuje novinár Marián Leško. Neznamená to však podľa neho, že protesty sú bezvýznamné.
„Je to príklad toho, ako by sa mali zapájať aj ďalšie profesijné skupiny do protestov. Ak vznikne racionálny dôvod na protest, tak by to mali ľudia využiť,“ povedal Leško.
Pripomenul, že nedávno sa takto aktivizovali vedci po vypuknutí škandálu na ministerstve školstva.

Chcú byť obozretnejší
Za posledných pár mesiacov sa študenti vo veku 16 až 18 rokov naučili podľa vlastných slov zrozumiteľne komunikovať s médiami, zabezpečiť pokojný priebeh pochodu, jasne a zmysluplne sformulovať svoje požiadavky.
Na druhej strane si chcú dávať väčší pozor na bulvárne, extrémistické alebo konšpiračné médiá.
„Môžu sa rozhodnúť, že vás budú milovať, a tak vás vychvália do výšin, alebo sa rozhodnú, že vás absolútne znemožnia, možno pre čítanosť a možno pre to, že s nimi nesúhlasíte,“ povedal Straka.
Študentom mohol uškodiť fakt, že niektoré z médií poukázali na ich slabú znalosť korupčných káuz, hovorí Slosiarik. Ľudia takéto aktivity podľa neho vnímajú cez ich lídrov.
Ľudia, ktorí sa korupciou nezaoberajú profesionálne, nemusia kauzy poznať detailne, tvrdí Leško. Dôležité podľa neho je, že majú zmysluplné požiadavky.
„Nie je to dôvod na to, aby sa relativizoval zmysel takýchto protestov,“ povedal Leško.

Beata
Balogová
