SME

Ešte krok a ste v inom svete: pouličné vodopády a priepasti, ktoré sa zdajú skutočné

Je to kombinácia vášne k maľovaniu a znalosti matematiky, hovoria o tajomstve 3D optických ilúzií dvaja svetoznámi pouliční umelci.

Keď sa sci-fi stáva realitou: iný svet pod prepadnutým chodníkom naozaj existuje – aspoň v Toronte. (Zdroj: Tracy Lee Stum)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jeho ikonickú terakotovú armádu lego bojovníkov pozná takmer každý. Fotka archeologického náleziska, ktoré sa v roku 2011 zjavilo uprostred ulice Sarasoty na Floride, zaplavila sociálne siete a z Holanďana Leona Keera spravila jedného z najznámejších predstaviteľov 3D street artu súčasnosti.

Sila jeho obrazu je v tom, že sa hrá s priestorom a človeka vťahuje do stredu diania.

„Všetky optické ilúzie sa snažia oklamať váš zrak, no trojrozmerné kresby na zemi ponúkajú niečo navyše. Ako divák sa môžete stať súčasťou ilúzie, keď budete na nej pózovať,“ vysvetľuje pre SME Leon Keer.

Optická ilúzia tohto typu sa volá anamorfóza a slúžila umelcom už v renesancii.

Skryté posolstvá

Na prvý pohľad dôstojný obraz vážnych pánov špatí akási škrvna pripomínajúca pohodené drevo. Chvíľu trvalo, kým si v Národnej galérii v Londýne niekto všimol, že to nie je hocijaká škvrna. Pri pohľade sprava a celkom zblízka zo spodnej časti plátna vystupuje trojrozmerná ľudská lebka – pripomienka, že smrť si príde pre každého.

Obraz Veľvyslanci od Hansa Holbeina mladšieho zo 16. storočia je jedným z prvých, ktoré skreslili objekt tak, že ho uvidíte iba vtedy, keď sa pozeráte zo správneho miesta pod dobrým uhlom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Maliari experimentovali so skreslením perspektívy alebo dotváraním obrazov vďaka ohnutému zrkadlu. Takéto ilúzie niekedy skrývali politicky citlivé posolstvá alebo erotické obrázky.

Dnes sa z katedrál, galérií či letákov presunuli anamorfické diela na ulicu. Stačí, ak sa postavíte na určený bod a pozriete sa z výšky mrakodrapu do priepasti. Uvidíte ozrutné gumové medvedíky v družnom rozhovore či ochutnáte z najväčšej misy polievky, z akej ste kedy jedli. Ak však stojíte inde, vidíte len akúsi mazanicu.

Krátka životnosť? Výhoda

Diela zostanú navždy zachytené len na fotografii či videu. Väčšina kriedových výtvorov prežije na ulici len pár dní, v lepšom prípade niekoľko týždňov.

Pre divákov je niekedy ťažké sa s tým vyrovnať, no umelci sa na to pozerajú inak. Leon Keer hovorí, že krátka životnosť dielam len pridáva na sile a umocňuje ich výnimočnosť.

On začínal s nástennými maľbami pre nadnárodné koncerny už pred dvadsiatimi rokmi. Vďaka 3D umeniu precestoval všetky kontinenty a dnes sa živí najmä ním. Dostáva pozvánky na spoluprácu z celého sveta a inšpiráciu pre svoje diela hľadá v príbehoch ľudí, ktorých stretáva na cestách.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZVM na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Víkend

Súvisiace témy: SME Plus
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu