BRATISLAVA. Je ich najmenej desať a zrejme uspeli v žiadosti o eurofondy na dlhodobý strategický výskum za takmer 300 miliónov eur.
Majú to byť firmy, ktoré predbežne uspeli v jednej z výziev v programe na podporu výskumu a inovácií. Organizovalo ju ministerstvo školstva vedené Petrom Plavčanom (nominant SNS).
Práve túto výzvu kritizovali slovenské univerzity a akadémia vied, ktoré nezískali žiadne peniaze. Odštartovali tak kauzu o čudnom čerpaní európskych peňazí, ktorá viedla až ku koaličnej kríze.
Plavčan však doteraz úspešných uchádzačov o europeniaze utajoval.

Zoznam potvrdili
Predbežný zoznam možných úspešných uchádzačov sa podarilo vytvoriť týždenníku Trend. Zoznam predpokladaných víťazov eurofondovej výzvy týždenníku potvrdili dva nezávislé zdroje: jeden má byť z prostredia ministerstva školstva a druhý z vlády. Štyri z týchto firiem sú štátne organizácie.
Podľa informácií, ktoré má k dispozícii denník SME, môže byť úspešných uchádzačov dokonca až devätnásť.
V dvoch výzvach rozdeľovalo ministerstvo školstva na vedu 600 miliónov eur. Prvá výzva bola určená na priemyselné výskumno-vývojové centrá a druhá práve na dlhodobý výskum v hodnote 288 miliónov eur. Univerzity a SAV predpokladali, že tieto peniaze sú určené najmä im.
Víťazi pritom mohli na jednotlivé projekty získať až do 40 miliónov eur. Zatiaľ ich však nedostanú, po prevalení škandálu vládni politici výzvu zastavili.
Prispel k tomu aj Brusel. Európska komisia oznámila, že pre podozrenia pozastavuje platby v štyroch eurofondových výzvach vrátane tejto.

Prisatí na eurofondy ovládané SNS
Prvou úspešnou firmou zo zoznamu má byť Centrum vedecko-technických informácií. Vo výzve žiadalo dotáciu vo výške 37,9 milióna eur.
Pravdepodobne úspešní žiadatelia
- Centrum vedecko-technických informácií – žiadaná dotácia 37,9 mil. eur
- Beset, s.r.o. – 34,2 mil. eur
- Paneurópska vysoká škola, n. o. – 35,2 mil. eur
- Slovenská agentúra životného prostredia – 32,5 mil. eur
- GA Drilling, a. s. – 24,8 mil. eur
- Nano-med, s.r.o. – 29,3 mil. eur
- Medical Vision – 30,4 mil. eur
- Soitron, s.r.o – 27,6 mil. eur
- Národné lesnícke centrum – 27,4 mil. eur
- Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby – 14,9 mil. eur
Zdroj: Trend
Je to organizácia podriadená priamo ministerstvu školstva. Funguje najmä ako vedecká knižnica a organizácia podporujúca vedcov.
Ďalšou je Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá spadá pod Úrad vlády. Z eurofondov žiadala 14,9 milióna eur. OĽaNO upozorňuje, že stojí za "predraženým a zbabraným" projektom portálu slovensko.sk.
"Len minulý týždeň sa zviditeľnila tým, že sa na portáli dali čítať súkromné listy iných užívateľov," pripomína Matúš Bystriansky, tlačový hovorca hnutia.
Tretia z úspešných firiem patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vedie Gabriela Matečná, ktorá je tiež nominantkou SNS. Ide o Národné lesnícke centrum.
Poslednou organizáciou s priamymi väzbami na štát je Slovenská agentúra životného prostredia.
Patrí pod ministerstvo životného prostredia, ktorému šéfuje László Solymos z koaličného Mosta. Agentúra z výzvy žiadala 32,5 milióna eur.

Remišová: Nemá to obdobu v histórii Slovenska
"Toto je škandál, ktorý nemá v histórii Slovenska obdobu," reaguje na zoznam Veronika Remišová z OĽaNO. Aj táto kauza je podľa nej dôkazom toho, že SNS je presne taká, ako za čias Jána Slotu a používa rovnaké nehanebné metódy.
"SNS a jej predseda Andrej Danko za to nesie plnú zodpovednosť, pretože neverím, že takéto schémy by bol schopný zosnovať minister Plavčan," dodáva.
Kauza eurofondov na ministerstve školstva je podľa analytikov aj za aktuálnou koaličnou krízou. Spustil ju Danko, ktorý v pondelok vypovedal koaličnú dohodu.
Z komplotu proti SNS obviňuje Úrad vlády ovládaný Smerom, ktorý vraj na diskreditácii národniarov spolupracuje práve s OĽaNO.
Pre krízu sa v piatok mala v parlamente stretnúť koaličná rada. Nestalo sa tak pre zdravotné problémy premiéra Roberta Fica (Smer). Hoci ich Úrad vlády nespresnil, v médiach sa objavilo, že mal horúčku.
Termín ďalšieho stretnutia vládnych politikov zatiaľ nie je známy. Neoficiálne sa hovorí o utorku alebo o strede budúceho týždňa.


Beata
Balogová
