Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Ministerstvo školstva zruší eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum a vývoj. Zároveň by malo v septembri vypísať novú.
Mal by sa minister Plavčan vzdať funkcie?
Anketa už bola ukončená.
Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) tak počúvol výzvu predsedu SNS Andreja Danka, aby výzvu, v ktorej neuspel žiadny z projektov slovenských univerzít či SAV, vyhlásil nanovo.
Zruší taktiež aktuálnu databázu hodnotiteľov eurofondových projektov a v septembri vypíše výzvu na nových hodnotiteľov, zmení sa aj systém vyhodnocovania projektov.
O týchto novinkách informoval minister po rokovaní so zástupcami výskumných univerzít a priemyslu na tému eurofondov na výskum a inovácie. S ministrom sa stretli šéf Železiarní Podbrezová a predseda klubu 500 Vladimír Soták, rektor STU Robert Redhammer a rektor UK Karol Mičieta.
Chyby odmieta
Plavčan po celý čas tvrdil, že sa téma eurofondov spolitizovala a v skutočnosti žiadny vážny problém pri ich čerpaní nenastal. Takisto pripomenul, že z ministerstva neodišlo ani euro.
„Prvý deň, keď sa objavil list, ktorý som ešte nedostal, som okamžite zastavil obidve výzvy. A neodišlo ani jedno euro. Všetko bolo zastavené tak, aby sa to mohlo pokojne prehodnotiť,“ povedal Plavčan. Zopakoval, že treba počkať na výsledky prešetrovania toho, ako sa dotácie rozdeľovali.
Minister zároveň prisľúbil, že firmy, ktoré boli úspešné vo výzve na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier, budú verejne prezentovať svoje zámery a ciele, ktoré chcú naplniť. Chce tým dosiahnuť akúsi kontrolu a to, aby si firmy vedeli svoje projekty obhájiť aj verejne.
„Ak tam vzniknú nejaké nejasnosti, bude pre nich najlepšie, aby odstúpili od tohto projektu,“ dodal. Ohľadom varovného listu, ktorý poslala Slovensku Európska komisia, povedal, že takéto listy nie sú zriedkavé.
„Ale toto je prvýkrát v histórii, že sme dostali takýto list na základe medializovaných informácií,“ dodal Plavčan.
Pri otázke, ako je možné, že niektoré projekty napríklad z oceliarskeho priemyslu, hodnotili lekári, si slovo zobral Soták.
„Môže sa stať to, že projekt Železiarní Podbrezová bude hodnotiť kardiológ. Ale nemôžeme zvaľovať všetku vinu na ministerstvo. Títo ľudia by sami mali prísť s tým, že nebudú hodnotiť projekty, ktorým nerozumejú," povedal.
Na záver Plavčan skonštatoval, že pre podozrenia pri rozdeľovaní eurofondov sa odstúpiť nechystá. „No neodstúpim. Mám pred sebou úlohy a o tom, či odstúpim, alebo neodstúpim, rozhoduje niekto iný,“ dodal.

Čakali odstúpenie
Rektor STU Robert Redhammer bol po tlačovej konferencii zdržanlivý. Nechcel povedať, či je spokojný s tým, že výzva na dlhodobý strategický výskum je zrušená a jeho univerzita sa tak bude môcť opätovne uchádzať o milióny z eurofondov.
„Keď už vieme, že politici túto výzvu zrušili, budeme robiť všetko preto, aby bola nová výzva úspešná,“ povedal. Pripustil však, že s najväčšou pravdepodobnosťou Slovensko nestihne vyčerpať všetky prostriedky z eurofondov, ktoré sú na vedu a výskum určené. Hodnoteniu doterajších krokov ministerstva vrátane práce hodnotiteľov sa vyhol.
Opozícia s výsledkami tlačovej konferencie spokojná nie je. Expert na školstvo z SaS Branislav Gröhling po tlačovej konferencii povedal, že očakával, že Plavčan vyzve pochybné firmy, ktoré sa k peniazom dostali, aby odstúpili od zmlúv.
„Očakával som aj to, že odvolá riaditeľa Výskumnej agentúry pána Belianskeho, a po tretie, následne pán minister sám odstúpi z funkcie,“ konštatoval. To, že sa Plavčan bude snažiť zbaviť zodpovednosti, očakávala aj Veronika Remišová z OĽaNO.
„Koaličných lídrov už na nič nevyzývame, je to zbytočné,“ konštatuje.

Nepochopiteľné kroky
Kauza okolo prerozdeľovania eurofondov sa do veľkej miery pričinila aj o aktuálnu koaličnú krízu. Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že nerozumie krokom, ktoré v tomto okamihu ministerstvo školstva podniklo.
„Ak nič podozrivé nebolo, tak načo treba výzvy rušiť a prehodnocovať,“ pýta sa. Tvrdí, že SNS chce za každú cenu zachrániť svojho ministra napriek tomu, že aj bez kauzy s rozdeľovaním eurofondov sa vo funkcii až tak neosvedčil.
„Neviem, na čo ešte čakajú, možno testujú, nakoľko táto kauza ovplyvní voličskú podporu. Môžu uvažovať takto, že ak teraz zistia, že ich podpora klesá, Plavčana obetujú,“ myslí si Mesežnikov. Vysvetľuje, že násilné držanie Plavčana vo funkcii by chápal, ak by bol členom strany, ale v taktomto prípade to nemá žiadnu vnútornú logiku.

Beata
Balogová
