BRATISLAVA. Po tom, čo predseda SNS Andrej Danko včera cez SMS odriekol účasť na už druhom náhradnom termíne koaličnej rady, kde sa mala riešiť vládna kríza, Úrad vlády zachraňuje situáciu.
O situácii rokovalo poobede na úrade vlády aj vedenie Smeru.
Spoločné stanovisko
Úrad vlády taktiež poslal do médií stanovisko lídrov všetkých troch koaličných strán, podľa ktorého ide všetko podľa plánu a spoločne pracujú na dodatku ku koaličnej zmluve.
Plánovanú koaličnú radu, ktorá mala zasadnúť večer o 19-tej hodine, ako ešte včera ohlasoval Úrad vlády, vraj už ani nebolo treba "berúc na zreteľ výsledky včerajších a dnešných konzultácií".

Premiér Robert Fico (Smer), ale aj Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) sa zatiaľ podľa stanoviska dohodli na riadnom priebehu aj schválení programu zasadnutia vlády v stredu.
"Rovnako sa dohodli na časovom harmonograme prípravy dodatku ku koaličnej zmluve s osobitným zreteľom na ďalšie priority programového vyhlásenia vlády," napísala Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová.
Dodala, že vzhľadom na blížiace sa voľby do žúp vyjadrili lídri záujem "vytvoriť konzultačné mechanizmy aj na nižších politických úrovniach".
To, že by Danko zrušil účasť na poslednú chvíľu, ako informovala agentúra SITA, úrad vlády nekomentoval.
V spoločnom vyhlásení koaliční lídri kritizujú médiá.
"Médiá uverejňujú narastajúci počet nepravdivých a polopravdivých informácií s cieľom vytvárať za každú cenu napätie v spoločnosti a útočiť na stabilitu vlády," píše sa vo vyhlásení.

Danko mal účasť na utorňajšom rokovaní koaličnej rady odmietnuť údajne preto, že mu prekážali kritické výroky na jeho adresu a tiež na adresu ministra školstva za SNS Petra Plavčana. Tomu odkázal podpredseda vlády Peter Pellegrini, aby bol chlap a priznal zodpovednosť.
Šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč taktiež kritizoval SNS za komunikáciu, keďže svoje požiadavky zverejnila cez médiá.
Rokovanie Smeru
Na Úrade vlády sa napoludnie rokovali ministri a vedenie strany Smer. Na stretnutie prišli ministri Marek Maďarič, Ján Richter aj Peter Žiga a tiež podpredseda Smeru Juraj Blanár.
Médiám sa však vyhli a tému nekomentovali.
Fico mal po rokovaní aj stretnutie s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom k téme jadra Európskej únie. Aj keď ku koaličnej kríze sa najprv nechcel vyjadrovať, napokon tému okomentoval, že ide o žabomyšie vojny, ktoré nechce živiť.
"Myslíte si, že sa zaoberám nejakými žabomyšími vojnami? (...) Počkajte, život ide ďalej, zajtra je vláda," poveda s tým, že v stredu bude priestor na otázky o ďalších krokoch vlády.
Zároveň pripustil, že budú ešte ďalšie rokovania koaličnej rady, kde budú lídri strán hovoriť o tom, čo bude nasledovať ďalej. Predčasné voľby by však podľa neho ohrozili pozíciu Slovenska v jadre EÚ.

Beata
Balogová
