BRATISLAVA. Veľká hala s recepciou a posuvnými lôžkami, v ktorej je neustále ruch. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) chce na Slovensku vybudovať šesť urgentov pre dospelých a štyri pre deti, ktoré sa budú podobať na tie zo seriálu Dr. House.
Okrem nich bude na Slovensku 34 urgentov, ktoré budú podobné tým dnešným a budú sa nachádzať v krajských a vo väčšine okresných miest.
Ich zoznam minister predstavil v utorok na tlačovej konferencii.
Urgentné príjmy slúžia na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Určené sú pre ľudí, ktorí utrpeli vážny úraz alebo sú v ohrození života napríklad po srdcovocievnej príhode.
Ich súčasťou v nemocniciach by mali byť aj pohotovosti. Tie slúžia na menej závažné zdravotné komplikácie. Napríklad náhle zhoršenie zdravotného stavu, pri ktorom však človek nie je v ohrození života. U detí je to najčastejšie vysoká večerná alebo nočná teplota.
Peniaze na vybudovanie urgentov budú môcť nemocnice čerpať z eurofondov, bratislavským nemocniciam, ktoré k nim nemajú prístup, pomôže štát. Drucker odhaduje náklady na ich vybudovanie na desiatky miliónov eur.
Návrh novej siete je súčasťou novely zákona o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní.
Sieť urgentov by mala byť podľa ministra dobudovaná do troch rokov.
Na urgentoch by pacienti po novom mali platiť desať eur za ošetrenie. Dnes platia dve eurá. Od poplatku budú oslobodení ľudia s vážnymi zdravotnými ťažkosťami.
Dva typy urgentov
„Definovali sme sieť, o ktorej predpokladáme, že bude pre Slovensko dostatočná,“ uviedol zoznam urgentov minister. Celkovo by ich malo byť 44 a mali by byť rozdelené do dvoch typov.
Väčšina z urgentov bude zaradená v prvom type. Štátna tajomníčka ministerstva Andrea Kalavská priblížila, že to bude jedna miestnosť, v ktorej bude lôžko pre pacienta, ak bude musieť po vyšetrení zostať na pozorovaní. Pacient bude v prípade potreby hospitalizovaný.

V ambulancii urgentného príjmu bude pacientom 24 hodín a sedem dní v týždni k dispozícii zdravotnícky personál vrátane lekára.
Do druhého typu bude patriť len desať urgentov. Budú oveľa väčšie a lekári v nich budú pacientom poskytovať vysoko špecializovanú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pôjde napríklad o pacientov s polytraumou, čiže zranením viacerých orgánov.
Ich súčasťou majú byť aj traumacentrá. V nich by malo byť minimálne desať lôžok na jednotke intenzívnej starostlivosti, šesť na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení a najmenej tridsať na oddelení úrazovej chirurgie/ortopédie.
Urgenty druhého typu sa budú nachádzať v najväčších nemocniciach na Slovensku – v Bratislave, Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Poprade a v Košiciach.
O tom, či pacient pôjde na ošetrenie do prvého alebo druhého typu urgentov, bude podľa Druckera rozhodovať najmä lekár alebo záchranka, ktorá ho naň privezie.

Lepšie platená dvojka
Nemocnice si budú môcť vybudovať aj urgenty mimo tejto základnej siete, uviedol minister. Tie však budú horšie platené.
Urgentné príjmy v základnej sieti budú platené zdravotnými poisťovňami mesačnými paušálnymi platbami.
Pri prvom type to bude necelých 27-tisíc a pri druhom type takmer stotisíc eur.
Naopak, urgentom, ktoré budú mimo tejto siete, budú poisťovne preplácať len výkony, ktoré urobia.

Beata
Balogová
