BRATISLAVA. Zvláštny biznis sa nerobí iba na ministerstve školstva, ale aj na ministerstve životného prostredia.
Povedala to v stredu na tlačovej besede poslankyňa Národnej rady za SaS Anna Zemanová.
Súčasne dodala, že v ministerstve uzavreli dve organizácie Štátna ochrana prírody a Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., podivné zmluvy.
Ochrana prírody
Prvou je zmluva o ochrane prírody, z ktorej podľa Zemanovej nie je jasné, o čo vlastne ide a aká jej pridaná hodnota.
"V zmluve sú činnosti ako aktívna účasť pri činnosti národnej skupiny pre elimináciu nelegálneho lovu, vykonávanie náhodných kontrol chránených území pri podozrení na nelegálne usmrcovanie chránených živočíchov, kontroly vozidiel, ochrana prirodzených biotopov či eliminácia, resp. úplné zamedzenie nelegálneho zberu lesných plodov, pohybu terénnych motocyklov a štvorkoliek," povedala Zemanová.
Súčasne dodala, že tieto činnosti majú v svojej náplni viaceré štátne orgány a organizácie, okrem iného samotná štátna ochrana prírody aj polícia.
Podozrenia z fiktívnej práce
Podľa Zemanovej predstava o výkone je, že majú robiť sprievod neplatených dobrovoľných strážcov.
„Zakrývať uzavretie zmluvy s takouto náplňou akože výkon civilnej ochrany, aby obišli verejné obstarávanie, je úplne neprípustné, Hasiči, lekári a záchranári majú iné úlohy," dodala.
Zároveň sa pýta, či existujú nejaké dokumenty o odpočte aktivít a aký úžitok mal z toho štát a ochrana prírody.
"Nejde len o formálne zmluvy? Nejde v skutočnosti len o fiktívne práce," pýta sa Zemanová.
Uviedla, že Štátna ochrana prírody sa chystá vyplatiť 850 tisíc eur mimovládnej organizácii Komplexná centrálna záchranná služba za prácu, ktorú by vraj mala robiť ona sama.
"Zmluvu s OZ, ktorej predseda bol právoplatne odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť," podotkla.
Podobná zmluva
Zmluva Slovenského vodohospodárskeho podniku s občianskym združením je podľa nej veľmi podobná. Je uzavretá na 900 tisíc eur na tri roky s možnosťou predĺženia.
Pripomenula, že v pondelok podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preveril zmluvy s občianskym združením.
„Pripravujeme podnet aj na prokuratúru za nelegálne podnikanie," uviedla s tým, že občianske združenie má živnosť pozastavenú už od roku 2009.
Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka je absurdné, aby lekári, hasiči a záchranári robili sprievod zamestnancom a strážcom ochrany prírody pri zisťovaní nelegálnej činnosti.
„A ešte by ich pritom malo koordinovať nejaké občianske združenie. Toto majú robiť policajti," dodal s tým, že obhajoba ministerstva životného prostredia, že Štátna ochrana prírody nemá dostatok ľudí, ktorí by túto prácu robili, je absurdná.