BRATISLAVA. Vládna kríza, ktorú minulý týždeň rozpútal šéf SNS Andrej Danko, sa skončila jeho vlastným pokorením.
Napriek predošlému vyčkávaniu v stredu podľahol skúsenejšiemu Robertovi Ficovi (Smer) a Bélovi Bugárovi (Most-Híd) a súhlasil s odvolaním ministra školstva Petra Plavčana pre škandál s eurofondmi.
K tomu ho Fico verejne vyzval ešte počas rokovania vlády deň po tom, čo všetci traja lídri v spoločnom vyhlásení oznámili, že začínajú s písaním dodatku ku koaličnej zmluve. Tento krok si vydobyl práve Danko, ktorý chcel presadiť do programu vlády viacero priorít z agendy SNS.

Výsledok celej krízy komentovať šéf SNS nechcel s tým, že zváži svoje ďalšie pôsobenie nielen v koalícii, ale aj politike.
„Beriem to ako životnú skúsenosť. Túto vzniknutú situáciu som bol pripravený riešiť,“ povedal počas takmer polhodinového prejavu.
Dotkol sa v ňom svojho politického príbehu, toho, s akými cieľmi vstupoval do politiky, no viackrát spomenul aj dovolenku, na ktorú sa chystá s rodinou. Počas štyroch dní oddychu bude "veľmi zvažovať", čo ďalej.
Na záver tlačovky dodal, že nechce utekať pred novinármi, no svoje vyhlásenie zakončil bez možnosti jedinej otázky.
Dankova záhadná reakcia
Plavčan, ktorý si podľa Danka „nezaslúži nálepku korupčníka“, sa vyjadrí k svojmu odchodu vo štvrtok.
Jeho odvolaniu predchádzali počas dňa zmätky. Fico s Bugárom podľa informácií SME povedali Dankovi už v utorok podvečer, že má Plavčana odvolať s tým, že jeho zotrvanie vo funkcii ministra je pre nich neprijateľné, pretože poškodzuje celú koalíciu. Telefonicky sa so šéfom SNS spojili ešte aj pred brífingom, na ktorom Fico oznámil požiadavku, aby národniari ministra školstva vymenili. O telefonáte s Dankom hovoril Bugár aj na tlačovke Mosta-Hídu.
Verzia, ktorú prezentoval Danko pred novinármi, bola iná. V čase obeda totiž poskytoval rozhovor redaktorom časopisu .týždeň, pred ktorými sa tváril, že správu o odvolaní Plavčana sa dozvedel z médií, keď sledoval Ficovu tlačovku.

„Padla pasca, ktorú dlho budoval,“ reagoval Danko podľa redaktora .týždňa Michala Magušina pri pohľade na Fica v televízii, ako oznamuje Plavčanov koniec. Tváril sa tiež, že ho premiér „podrazil“.
Dankove slová neskôr spochybnili fotografie toho, ako sa pozerá na tlačovú konferenciu premiéra. Z obrazovky televízie bolo jasné, že išlo o vysielanie zo záznamu hodinu od skutočného času, keď Fico oznámil výmenu ministra.
Fico si pred stredajším rokovaním vlády predvolal Plavčana aj na spoločný rozhovor. Ten mu však podľa SME odpovedal, že odstúpiť nemôže, keďže mu to stále neodobrilo vedenie strany.
Následne tak Fico vo vyhlásení pre médiá povedal, že s Bugárom „vyvinuli maximálne úsilie, aby sa problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva vyriešil vnútri SNS“, no „táto misia nebola úspešná“.
Voľby by koalícii nepomohli
Čo bude nasledovať v ďalších dňoch, si analytici, ale ani oslovení poslanci netrúfajú odhadnúť.
„Miera predvídateľnosti správania Andreja Danka sa stále znižuje,“ vysvetľuje politológ Grigorij Mesežnikov. Sám si však nemyslí, že by ktorákoľvek zo strán vládnej koalície dobrovoľne pristúpila na predčasné voľby. Žiadnej z nich by to totiž nepomohlo.
Súhlasí s nám aj sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus, podľa ktorého si vládni lídri uvedomujú, že pád vlády by ešte znížil dôveru ľudí v štandardné strany. Naopak, získali by tým len extrémisti či nesystémové zoskupenia, hovorí. Dohoda všetkých troch strán však podľa neho ľahká nebude.
„Danko musí mať pocit, že niečo aj získa, alebo musí skončiť aspoň s nulovým výsledkom," pokračuje Slosiarik.

Ešte pred odvolaním Plavčana sa pritom poslankyňa SNS Magdaléna Kuciaňová, ktorá je členkou výboru pre sociálne veci, pre agentúru SITA vyjadrila, že Smer by mal zvážiť výmenu ministra práce Jána Richtera pre kauzu Čistý deň.
Danko neskôr povedal, že koaličných partnerov nebude kritizovať, no že „zrkadlo treba nastaviť plošne“. V zákulisných rozhovoroch podľa informácií SME požadoval nielen výmenu Richtera, ale aj koniec ministra vnútra Roberta Kaliňáka, s čím však Smer nesúhlasil.
Aj keď výmena Richtera je na prvý pohľad nepravdepodobná, Slosiarik by ju úplne nevylúčil. Vyjednávania totiž podľa neho budú v ťažšom duchu ako za bežných okolností.
"SNS však môže získať aj posty v štátnej správe na krajskej úrovni či iné veci. Nejakú protihodnotu však musí dostať," dodal Slosiarik.
Viaceré z požiadaviek, ktoré chce v dodatku ku koaličnej zmluve presadiť SNS, sú pritom podľa jej partnerov nepriechodné. Napríklad zákaz vyjadrovania sa ministrov k práci ich kolegov, o ktorej hovoril Danko aj v stredu, označila poslankyňa Smeru Jana Laššáková za detinskú požiadavku. Stotožniť by sa s ňou nevedela ani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
„Som slobodný človek a tým, myslím, je povedané všetko," reagovala.
O požiadavkách SNS sa v uplynulých dňoch vyjadrili kriticky aj šéf poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč či Richter. Naznačili, že ide len o zámienku, ako prekryť dianie okolo eurofondových prešľapov v Plavčanovom rezorte.

Beata
Balogová
