SME
Pondelok, 23. september, 2019 | Meniny má Zdenka

Danko: Toto sklamanie si v tichosti prežijem sám

Výber najlepších výrokov z takmer polhodinového prejavu predsedu Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

"Život prináša situácie, ktoré nás niekedy zlomia, niekedy poučia, niekedy posilnia, ale keby bol život bezproblémový(ticho), tak by nám asi z tej rozkoše (ticho) všetkým (ticho) bolo lepšie, radostnejšie..."

(Úvodná veta Andreja Danka)

"Nebudem tu dnes hovoriť o príbehu SNS, ale tak ako povedal jeden novinár, a veľmi sa mi to páčilo, ak ste predseda Slovenskej národnej strany, tak keď dostaneš facku zľava, nikto ťa neľutuje, keď sprava, tak tiež nie, a teší sa z toho jeden Denník N a druhý denník Pravda. Odpustia mi zástupcovia týchto médií (zdvihol ruky na znak ospravedlnenia)."

Článok pokračuje pod video reklamou

(O ceste SNS do parlamentu)

"Dostal som sa do situácie, že Slovenská národná strana bola hodená do koalície a do spolupráce so skúsenými politickými stranami, so skúsenými lídrami."

"Vždy som rešpektoval, ak v tej ktorej politickej strane vzniká problém, že je to vec, ktorú musí vysporiadať líder tej politickej strany, že môžu prísť životné situácie, ale nikdy som nedovolil, a priznám sa verejne, nedovolil, ani len náznak kritiky niektorým svojím ministrom, ktorí preberali niektoré ministerstvá v dosť ťažkých stavoch vo vzťahu k svojím predchodcom, pretože som si uvedomoval, že sme koalícia a že všetky problémy sú riešiteľné."

(Danko tvrdí, že svojím ministrom zakázal kritizovať ich predchodcov)

Prečítajte si tiež: Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega Čítajte 

"Už dnes vnímam, že ak SNS odíde z tejto vlády, tak zase nikto iný, len Danko je zodpovedný, že sa nedostaneme do jadra Európskej únie."

(Reakcia na premiéra Roberta Fica, ktorý hovoril, že predčasné voľby zabránia Slovensku vstúpiť do jadra EÚ)

"Musím povedať, že mám dnes za sebou ťažký deň, ale tak ako som povedal, čo vás nezabije, to vás posilní a za všetkým zlým, treba hľadať niečo dobré."

"Je pravda, že sme sa bavili sme sa o riešeniach postupu a dostali ste aj tlačovú správu, ktorá to avizovala, bavili sme sa o rekonštrukcii koaličnej zmluvy, pretože si niekto tu mýli na Slovensku pojmy s dojmami. Teda dojmy s pojmami."

(Danko chcel koaličnú krízu vyriešiť zmenami v koaličnej zmluve)

"Ospravedlňujem sa všetkým tým, ktorí čakajú zásadné vyjadrenie, čo urobí Slovenská národná strana v rámci koalície."

(Danko v podstate prijal požiadavku premiéra Fica a odvolal svojho ministra Plavčana, ale nie je isté, ako bude koalícia fungovať ďalej.)

"Nebudem dnes reagovať vo väčšom rozsahu."

(Tlačová konferencia mala 28 minút)

"Povedal som svoj osobný postoj. Možno niekto zase zostrihá koncovku a bude ma zosmiešňovať."

"Ak sa niekto smeje z toho, že sme kritizovali vystúpenie niektorých ministrov koaličných partnerov k inému rezortu, tak chcem poukázať na ustanovenia, ktoré pozná švajčiarsky právny systém. Ten systém sa volá, že ak je raz vláda ucelený celok, tak platí zásada kolegiality. To znamená, že sa kolegiálne nestaráme do rezortov iných ministrov."

(SNS sa nepáči, že ministri koaličných strán kritizovali stranu)

"Som v zložitej politickej situácii a vidíte aj na mojej reakcii, že zvažujem každé svoje slovo, lebo som si vedomý politickej zodpovednosti a fungovania tejto koalícii."

"Nehovorím, že je všetko v poriadku, aj ja som bol už obviňovaný z x trestných vecí. Že otváram listy riešili médiá týždeň. Dnes tá kauza nikoho nezaujíma."

(Danko naráža na otváranie listov pre poslancov, ktoré nariadil kancelár národnej rady Daniel Guspan)

"Problémom tejto spoločnosti je, že ľudia ktorí šíria informáciu, dokážu pri dobrej podpore médií skriminalizovať kohokoľvek a zobrať mu chuť vôbec ďalej byť politike, žiť, fungovať a za niečo bojovať."

"Budem štyri dni preč. Pre mňa sú najdôležitejší moji milovaní synovia. Tieto štyri dni budem rozmýšľať, ako ďalej v tejto koalícii. Nie je pre mňa nič dôležitejšie po mojej skúsenosti so zdravím, ako moje súkromie, zdravie."

(Andrej Danko mal minulý rok na žalúdku nález, ktorý mohol znamenať rakovinu. Nakoniec sa to nepotvrdilo.)

Prečítajte si tiež: Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia Čítajte 

"Toto sklamanie z dnešného dňa si v tichosti prežijem sám."

"Mám za sebou veľmi privátny a dôverný rozhovor s ministrom Plavčanom. Profesorom, nie kaderníkom."

(Danko zrejme narážal na tímlídra SaS pre školstvo Branislava Gröhlinga. Je to vyštudovaný právnik, ale známy sa stal ako „kaderník celebrít“, ktorému každý hovoril Brani.)

"Je mi komické, ak koaličný partner musí ísť medzi demonštrujúcich na Sorošku a pýtať peniaze na výstavbu diaľnice."

(Minister dopravy Árpád Érsek z Mostu-Híd a jeho stranícky šéf Béla Bugár prišli v júli podporiť Gemerčanov na horskom priechode Soroška za výstavbu R2.)

"Nemám najmenší problém kohokoľvek z funkcie odvolať. Ak by som však po listovej kauze odvolal kancelára, dnes by ma to po veciach, ktoré viem, mrzelo."

(Andrej Danko neodvolal pre kauzu otvárania listov poslancom kancelára Daniela Guspana, ktorý tento postup nariadil.)

"Ak má niekto dôkaz, dnes je moje číslo verejné, nech mi napíše správu, že má dôkaz. Veľmi rád tieto veci odstúpim polícii."

"Mojím najväčším hriechom je to, že som prevzal hodnosť kapitána. Odvtedy človek podstupuje rôzne ataky."

"Po tejto kolegiálnej skúsenosti, a oznámil som to aj vedeniu Slovenskej národnej strany, budem zvažovať, ako a či vôbec ďalej v politike."

"Berte to ako moje verejné vyhlásenie bez možnosti otázok a určite pred vami nechcem utekať."

„Zajtra o desiatej vám minister Plavčan oznámi svoju abdikáciu. Vysvetlí vám svoj postoj k predmetnej veci, tak ako mu predseda vlády poďakoval, chcem aj ja poďakovať profesorovi Plavčanovi za to, že s vypätím všetkých síl sa snažil dosiahnuť zvýšenie miest, nastaviť procesy, ja som mu dal jasnú výtku, že v niektorých procesoch mal konať skôr, v niektorých rozhodnutiach sa nebál prestrihnúť históriu a naozaj si myslím, že vo veľa veciach odviedol dobrú prácu.“

„Táto kriminalizácia, pošpiňovanie aj mojej politickej strany a hlavne pošpiňovanie školstva vyvolala veľké koaličné napätie. Ja nechcem ľudí v tejto spoločnosti vystavovať tlaku toho, že by Slovenská národná strana chcela spolupracovať s niekým v opozícii. Ešte raz hovorím, nie je s kým spolupracovať. Neviem si predstaviť Borisa Kollára, ministra práce sociálnych vecí a nebudem to naozaj ďalej menovať."

Prečítajte si tiež: Politológ Kusý: Danko je veľmi labilný človek Čítajte 

„Videl som dnes smutného človeka, profesora Plavčana, ktorému nikto nedokázal žiadnu korupciu, ale bol ňou pošpinený.“

„Stále Danko, Danko, Danko. Danko je rok v politike, Danko neriadil štát 27 rokov, Danko nedostal spoločnosť do stavu, aká je, Danko nie je problém toho, že tu máme na určitých stupňoch rôzne náznaky korupcie.“

„Chcel by som aj svojich koaličných partnerov vyzvať na jednu vec, do budúcna a to je k oveľa úprimnejšiemu dialógu, konfrontovaniu skutočnosti, pretože dnes je to Slovenská národná strana, zajtra to môže byť problém iného koaličného partnera.“

„Možno sa niektorí ľudia tešia tomu, čo dnes nastalo, ale je naozaj veľmi dôležité, aby sa hystéria, ataky vo vzťahu k osobe, ktorá možno nie je tak komunikačne zdatná, možno nie každému po vôli je štýl, akým komunikuje, ale určite to nie je človek, ktorý si zaslúži byť uštvaný alebo ponížený, preto som ministra Plavčana požiadal, aby sám zajtra odkomunikoval túto udalosť, ako človek, ktorý celý život dal školstvu.“

„Prepáčte, tie ataky aj vo vzťahu ku mne, som predseda Slovenskej národnej strany, som predseda Národnej rady, a znášam niektoré veci, ktoré, keď vidím v rámci diskusií facebookov, atakov, hrozných zosmiešňovaní, sa mi ťažko vysvetľujú aj vo vzťahu k mladšej generácii, že ako je to v rámci tejto spoločnosti možné a ťažko sa mi to vysvetľuje aj kolegom. Mal som minulý týždeň stretnutie so šéfom českého parlamentu, keď som mu ukázal pár kresieb, telefonátov a po tomto víkende by som vám mohol ukázať niektoré esemesky, tak, samozrejme, by ste možno niektoré veci videli inak. Som politik, uznávam, mám menšie právo na ochranu súkromia, ale niekedy je to preháňané.“

(Danko je dlhodobo terčom vtipov na internete pre svoje spôsob svojho vyjadrovania a bozkávanie kapitánskych výložiek)

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 2. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 3. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 4. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 5. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 6. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu
 9. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 1. K športovým hodinkám sa dá teraz dostať výhodnejšie
 2. Ako sa zrodila pýcha tokajskej oblasti - Chateau GRAND BARI
 3. Čo potrebujete vedieť pred kúpou tepelného čerpadla?
 4. Zmení sa nábrežie Dunaja v Bratislave? Odpovedia hostia na fóre
 5. Moderné technológie do škôl patria
 6. Laci Strike: Kotrmelec je pre veľa detí už neuveriteľné umenie
 7. Nový Focus ST - exkluzívne vo Ford POP Up Store
 8. Aj verejnosť si vyberá svojho Učiteľ Slovenska
 9. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 10. Špičkový slovenský pretekár Maťo Homola je ambasádorom OMV
 1. Bývate často chorý? Odmerajte si vlhkosť vzduchu 13 139
 2. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 904
 3. Známe i menej známe tváre nechcú inú zdravotnú poisťovňu 10 238
 4. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 9 297
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 8 423
 6. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz 7 613
 7. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu 5 719
 8. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 589
 9. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 5 536
 10. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu! 5 092

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Článok je zaradený aj do ďalších tém Andrej Danko, Strana SNS

Hlavné správy zo Sme.sk

Zuzana Čaputová v Prešove.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvých 100 dní, aká je Zuzana Čaputová prezidentka

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Podcast Dobré Ráno
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Prezidentka mierneho pokroku v medziach zákona

Obavy z prehnanej angažovanosti sa nenaplnili.

Peter Tkačenko
Šimon Janík.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvých 100 dní, aká je Zuzana Čaputová prezidentka

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Súd začne pojednávať mafiánsku popravu Róberta Holuba

Košického bossa zavraždili pred 22 rokmi v nemocnici na Kramároch.

Postrelený Holub v nemocnici na Kramároch.

Ihnát predbehol odvolanie z dopravného podniku. Vzdal sa sám

Chystali sa ho vymeniť, lebo vynechával rokovania dozornej rady.

Henrich Burdiga (vľavo), Miloš Ihnát (vpravo).
Prepojenie ulice Sibírskej a Pod Šalgovíkom má vyriešiť problém s provizórnym a dopravne nebezpečným obratiskom.