BRATISLAVA. Armády Varšavskej zmluvy obsadili 21. augusta 1968 väčšinu dôležitých miest v ČSSR. Predstaviteľov KSČ a štátu internovali v ranných hodinách a odviezli do Moskvy. V Prahe sa začalo ešte 20. augusta 1968 zasadanie predsedníctva ÚV KSČ.
Počas zasadania prišla o 23.30 hodine prvá správa o obsadzovaní republiky vojskami „socialistickej päťky“ (ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska).
Za dramatickej situácie došlo ku schváleniu rozkazu ministra obrany M. Dzúra, aby armáda nekládla odpor a bolo vydané Provolání ku všetkému československému ľudu v ktorom sa uvádzalo, že vojská obsadzujú ČSSR proti vôli ústavných orgánov a bez ich vedomia.
Vpádu do Česko-Slovenska sa zúčastnilo 27 bojových divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, 2 výsadkové) a 1 letecká armáda. Skupina A (sovietske a poľské jednotky) zahájili nástup z priestoru Legnice - Krakov (Poľsko) Skupina B (jednotky ZSSR a NDR) z Görlitz, Zittau, Drážďan a Kliegenthalu (NDR).
Skupina C (sovietske, maďarské a bulharské jednotky) z oblasti Györu (Maďarsko). Intervenčným jednotkám v počte 750 tisíc vojakov s 800 lietadlami, 6 300 tankami a 2000 delami a raketami velil generál J. G. Pavlovskij.
Na mimoriadnu schôdzu sa zišla vláda a vyjadrila svoj protest vládam piatich štátov, ktoré sa zúčastnili na okupácii. O ČSSR sa začalo rokovať v Rade bezpečnosti OSN.
V celej zemi rástol živelný ľudový odpor k okupácii. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy si k 3. septembru 1968 vyžiadala 108 mŕtvych (z toho 29 na Slovensku), 266 ťažko a 436 ľahko ranených česko-slovenských občanov.
Pozrite si túto udalosť na archívnych fotografiách Ladislava Bielika a agentúry TASR.

Beata
Balogová
