BRATISLAVA. Dúhový pochod nenarušili extrémisti a účastníkov neodradilo ani chladné počasie a dážď. Za práva gejov a lesieb pochodovalo ulicami Bratislavy okolo dvetisíc ľudí. Tento počet odhadol aj jeden z organizátorov Martin Macko. Ide podľa neho o podobný počet ako po minulé roky.
Do Bratislavy dorazili aj sympatizanti extrémistickej ĽSNS. Macko ubezpečil ešte pred začiatkom pochodu, že bezpečnostné opatrenia sú na vysokej úrovni. Polícia ich v priebehu akcie nesprísňovala. Centrum hlavného mesta bolo počas pochodu uzavreté, čo zabraňovalo prípadnému stretu s extrémistami.
Pride podporila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá v piatok na úrad vyvesila aj dúhovú vlajku. Za tento krok ju SNS kritizovala, reakcia strany Patakyovú prekvapila. Zdôraznila, že vlajku zvesí dolu až vtedy, keď skončí aj pochod.
"Hlásila som sa k európskym hodnotám od začiatku svojej kandidatúry, aj preto ma to prekvapilo," povedala ombudsmanka po svojom príhovore.
Na pochode sa zúčastnili prevažne mladí ľudia, no prišli aj rodičia s deťmi či veriaci.
"Vrcholoví predstavitelia cirkvi, najmä katolíckej, nemajú pochopenie. Verejne proklamujú, že sa tejto skupine ľudí budú venovať, no situáciu ako katolík vnímam veľmi negatívne," povedal Jaroslav Paulík (55), ktorý sám seba označil za "kresťanského geja". Pochod v Bratislave podporil prvýkrát.
Neakceptovateľné
Slovensko nerešpektuje práva párov rovnakého pohlavia, prehliadanie ich existencie v roku 2017 je neakceptovateľné, povedala Patakyová na pochode.
"Toto vyslovujem po analýze Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a slobôd," vysvetlila. Slovenská legislatíva neuznáva registrované partnerstvá. Patakyová vidí, že ochrana základných práv týchto ľudí v praxi naráža na prekážky.
"Napríklad pri poskytovaní informácií v nemocniciach alebo v školách o deťoch či partneroch. Nemali by sme mať pochybnosti o tom, či je z hľadiska ochrany práv každého človeka prípustné, ak partneri nemajú právo dozvedieť sa o zdravotnom stave partnerky alebo partnera," uviedla.
Nepochopený vzťah
Verejná ochrankyňa práv vidí riešenie týchto každodenných situácií v zákonnej úprave.
"Všetko však závisí od racionálneho postoja zákonodarcov," povedala. Vníma, že situácia okolo LGBTI komunity rozdeľuje spoločnosť. Vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia podľa nej nie je pochopený. Verejnosť by sa o to mala snažiť, myslí si.
"Z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu vyplýva, že štát sa nesmie zaoberať sexuálnou orientáciou členov rodiny. Preto by mal vytvoriť také právne prostredie, ktoré bude rešpektovať základné právo každej osoby na ochranu súkromia," uviedla ombudsmanka.
Národniari ju blokujú

Strana SNS, ktorá Patakyovú za vyvesenie vlajky kritizovala, blokuje aj prijatie legislatívy na uľahčenie života homosexuálnym párom.
Pripravovala ju ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd.
„Prejavy nenávisti, akých sme svedkami aj v súvislosti s pochodom Pride, nemôžu mať v tolerantnej spoločnosti miesto. A už vôbec by v nej nemalo mať miesto zneužívanie menšín na politické ciele,“ napísala Žitňanská na svojom facebooku krátko pred začiatkom pochodu.
Dodala, že slovenská ústava chráni práva a dôstojnosť každého človeka, bez ohľadu na to, či patrí k väčšine alebo k niektorej z menšín.
Na Hviezdoslavovom námestí zahrala kapela Puding pani Elvisovej a dídžejka Matia alias B- Complex.
Súčasne s Dúhovým pochodom bol nahlásený aj pochod Hrdí na rodinu. Organizoval ho Anton Chromík, ktorý v minulosti inicioval neúspešné referendum o ochrane rodiny.
Pre časté porušovanie diskusného kódexu sme diskusiu uzamkli.

Beata
Balogová
