SME

Akreditačná komisia bude rozhodovať o Čistom dni

Ministerstvo práce chce centru akreditáciu odobrať bezodkladne po vyjadrení komisie.

Zakladateľka zariadenia Čistý deň Zuzana Tománková Miková.Zakladateľka zariadenia Čistý deň Zuzana Tománková Miková. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Akreditačná komisia ministerstva práce bude v stredu rozhodovať o akreditácii pre resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante.

Rezort práce už povedal, že mu ju plánuje vziať bezodkladne, počkať si však musí na verdikt komisie, ako sa to uvádza v proteste generálneho prokurátora. Zástupcovia centra s tým nesúhlasia, hovoria o protiprávnosti, chcú sa brániť.

Zrušenie akreditácie

Prečítajte si tiež: Borisa Kollára naďalej vyšetrujú pre správy s chovankyňou Čistého dňa Čítajte 

Ministerstvo práce začalo hovoriť o zrušení akreditácie po zistení nových informácií od polície. Tá mu nedávno potvrdila, že v obnovenom trestnom konaní jej vyšetrovateľ vzniesol obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi Čistého dňa.

SkryťVypnúť reklamu

"Minister práce Ján Richter (Smer) opakovane zdôrazňoval, že bude zohľadňovať každé nové zistenie v súvislosti s týmto zariadením," povedala hovorkyňa rezortu Veronika Husárová. Po rokovaní komisie bude rozhodnutie doručené resocializačnému centru.

Bránia sa aj rodičia

Prečítajte si tiež: Rodičia klientov nesúhlasia s odobratím akreditácie zariadeniu Čítajte 

Čistý deň v tomto vidí protiprávnosť. Situácia sa nepáči ani rodičom detí v zariadení. Vznesené obvinenie z prečinu sexuálneho zneužívania voči bývalému pracovníkovi tohto strediska nie je podľa jej zástupcov dôvodom na takýto krok.

"Je to absurdné, odňať akreditáciu pre tento dôvod nie je zákonné," uviedla Zuzana Tománková Miková. Dôvody na odobratie akreditácie sú podľa nej zo zákona iné - ide o ohrozenie života, zdravia či vývinu dieťaťa v rámci metód práce.

SkryťVypnúť reklamu

Vopred známy rozsudok

Tománková Miková povedala, že vznesenie obvinenia za sexuálne zneužívanie je vážna vec, "no má sa riešiť v rámci trestného zákona a nie odobratím akreditácie". "Na základe tohto nemôžu byť posudzované metódy našej práce, lebo sa to toho netýka, nie je to v súlade so zákonom," uviedla. Stále podľa nej platí prezumpcia neviny.

Uvidíme, čo bude napísané v rozhodnutí a v zdôvodnení. Ale tvrdím, že nejdeme pred správny proces, ale pred odborný orgán, ktorý len vyjadrí svoj názor. Pred dnešným zasadnutím akreditačnej komisie to uviedla Zuzana Tománková Miková, ktorá resocializačné centrum Čistý deň v Galante zastupuje.

"Predstavte si, že vám by sa stalo, že odvolací orgán vopred povie svoj právny názor. Viete si predstaviť, že sudca Najvyššieho súdu SR povie, ako bude rozhodovať vec, ktorá ešte neskončila na prvom stupni?" opýtala sa na margo výroku ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), že Čistý deň o akreditáciu príde. Podľa jej slov sa v kauze postupuje nedemokraticky.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade si však chce počkať na verdikt akreditačnej komisie. "Ale ja sa pýtam, o čom bude celé dokazovanie, keď už dnes poznáme rozhodnutie? To je to isté, akoby ste poznali rozsudok predtým, ako sa vojde do pojednávacej miestnosti a začne sa vypočúvať. To je podľa mňa nenormálna situácia," povedala Tománková Miková.

Podľa jej slov vznikla nenormálna atmosféra tým, že ten, kto mal nájsť pochybenie v Čistom dni a nenašiel ho, je káraný. "To je nenormálne," vyhlásila s tým, že ide hlavne o mediálny tlak, bez ktorého by sa veci vyšetrovali normálne.

Komisia už raz odporúčala odobrať Čistému dňu akreditáciu, ale minister to neurobil. Podľa neho vtedy neexistovali žiadne zákonné dôvody na jej odobratie. Rezort ale tvrdí, že dôvody na odobratie akreditácie nedávno nastali.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 334
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 13 237
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 777
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 393
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 131
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 413
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Leo Sauer sa teší z gólu.

Najproduktívnejší tínedžer holandskej ligy je Slovák.


hlavný tréner HC Košice Dan Ceman

Košice inkasovali po vylúčení Deyla do konca zápasu tri góly.


TASR, SITA
dočasný hlavný tréner hokejovej reprezentácie SR Vladimír Országh

Slovenský kouč je pripravnený viesť národný tím aj na majstrovstvách sveta.


Petra Vlhová.

Kosteličová po sezónnom výpadku ovládla olympijské hry.


SkryťZatvoriť reklamu