BRATISLAVA. Takmer rok po tom, ako vypukla kauza zneužívania klientiek v resocializačnom centre Čistý deň, sa minister sociálnych vecí Ján Richter zo Smeru spolu s akreditačnou komisiou zhodli na tom, že centrum má skončiť.
Akreditačná komisia sa v stredu uzniesla, že v tomto centre pre vyliečených narkomanov môže byť ohrozený život, zdravie a vývin klientov. To isté tvrdila už pred rokom, Richter však nevidel dôvod na to, aby akreditáciu zariadeniu odobral.
Tentoraz minister už vopred oznámil, že akreditáciu tomuto zariadeniu zruší, musel však počkať na vyjadrenie komisie.
Galantské zariadenie Čistý deň už rok čelí podozreniam, že v ňom dochádzalo k zneužívaniu a týraniu klientov. Zároveň podľa kontrol z ústredia práce a parlamentu zariadeniu chýbal psychológ a podrobné záznamy o psychickom stave klientov.
Zistené nedostatky
- Deti neboli diagnostikované ako závislé a neprešli detoxikáciou.
- Niektorí z klientov sa sťažovali na nedostatok jedla a jeho jednotvárnosť.
- Nedostatok jedla bol využívaný aj ako forma trestu.
- Rodine nebola poskytnutá adekvátna odborná pomoc.
- Čistý deň takmer vždy súdu navrhoval, aby dieťa u nich zostalo 18 až 24 mesiacov, prípadne do dovŕšenia plnoletosti. Súdy takmer vždy súhlasili a neskúmali individuálne potreby detí.
- Viaceré dievčatá uviedli, že po úteku zo zariadenia boli za trest nútené ostrihať si vlasy strojčekom.
- Viacerí klienti tiež opisovali nosenie pyžama alebo košele hanby a zatváranie na samotku.
Zdroj: Správa ombudsmanky Jany Dubovcovej
Svoj názor zmenil minister po tom, ako trenčiansky vyšetrovateľ obvinil bývalého zamestnanca strediska z prečinu sexuálneho zneužívania.
„Táto nová informácia zásadným spôsobom ovplyvňuje rozhodovanie ministerstva o akreditácii,“ povedala hovorkyňa ministerstva práce Veronika Husárová.
Ďalším dôležitým faktom pre komisiu bolo, že počet útekov detí z Čistého dňa výrazne prevyšuje iné zariadenia. Prihliadala aj na spôsob, akým vedenie celú kauzu medializovalo, pričom do medializácie zatiahlo aj maloletých klientov.
Čo bude s deťmi
Ministerstvo teraz pripraví rozhodnutie o zrušení akreditácie a jeho vydanie oznámi ústrediu práce. To začne realizovať kroky na premiestnenie klientov do iných zariadení.
Správne konanie je dvojstupňové. Ak sa zariadenie odvolá v 15-dňovej lehote, v druhom stupni rozhodne na návrh rozkladovej komisie minister.
Ak je resocializačnému stredisku odňatá akreditácia, musí svoju činnosť ukončiť a deti spolu s dospelými klientmi musia ísť do iných zariadení.
Deti, ktoré sú v zariadení na základe rozhodnutia súdu, musia počkať na ďalšie rozhodnutie súdu o zmene zariadenia.
Deti, ktoré sú v zariadení dobrovoľne, ako aj dospelí klienti sa musia dohodnúť s inými zariadeniami, či ich príjmu.
„Na takúto alternatívu bol rezort pri tomto resocializačnom stredisku pripravený už v septembri roku 2016,“ tvrdí Husárová.

Tlak verejnosti
Zrušenie akreditácie je len dobre premyslená mediálna stratégia, tvrdí dnes už bývalá zamestnankyňa úradu práce Katarína Hatráková, ktorá Čistý deň kontrolovala. Keď z úradu práce upozornila na nezrovnalosti v správe o Čistom dni, nadriadení jej povedali, aby to neriešila a niektoré záznamy musela pozmeniť.
„Zrušenie akreditácie je výsledok mediálneho tlaku, musela nastať chvíľa, keď popustia. Nemyslím si, že by v tom bol hlbší obsah alebo uvedomenie si nejakej chyby,“ povedala v nedávnom rozhovore pre SME Hatráková.

Smer by mal podľa poslankyne za SNS Magdalény Kuciaňovej zvážiť Richterove zotrvanie vo funkcii.
„Je nanajvýš čudné, že minister práce Richter koná až teraz,“ povedala pre SME Kuciaňová.
Premiér Robert Fico svojho ministra po vypuknutí kauzy podporil.
„Považujem postup tých, ktorí sa k týmto veciam majú vyjadrovať a starať sa o ne, za absolútne štandardný,“ povedal v septembri Fico.
Nejde o obvinenie
Rozhodnutie o odobratí akreditácie je len výsledok mediálneho tlaku, bez ktorého by sa veci vyšetrovali normálne, povedala pred zasadnutím komisie aj Zuzana Tománková Miková, ktorá resocializačné centrum Čistý deň v Galante zastupuje.
Vznesenie obvinenia zo sexuálneho zneužívania je vážna vec, no má sa riešiť v rámci trestného zákona a nie odobratím akreditácie, tvrdila ešte minulý týždeň Tománková.
„Na základe tohto nemôžu byť posudzované metódy našej práce, lebo sa to toho netýka, je to protiprávne,“ tvrdí.
Komisia odporúča zrušiť akreditáciu vtedy, ak má dojem, že jej klienti môžu byť ohrození, povedal v marci pre Sme jej bývalý člen Rastislav Šenkirik. Z komisie odišiel po tom, ako Richer jej názor ignoroval.
Akreditácia sa podľa neho neudeľuje a neruší podľa počtu začatých trestných stíhaní či vznesených obvinení.
„Doteraz ministerstvo nemalo problém odobrať akreditáciu aj pri neporovnateľne menej závažných prípadoch,“ povedal Šenkirik.

Beata
Balogová
