BRATISLAVA. V triede sa prechádza dvojica učiteľov. Na starosti majú 24 žiakov, ktorí sú rozdelení do šiestich pracovných skupín. Jedna z nich pripravuje projekt o Slovenskom národnom povstaní, ďalšia zatiaľ v relaxačnej zóne pripravuje pre spolužiakov desiatu.

Rodičia nemajú problém nájsť pre svoje malé deti miesto v škôlke, v prípade núdze sú k dispozícii aj jasle. Na vysokých školách sa študenti dozvedajú praktické informácie, mnohé programy sú nastavené tak, aby po ukončení bakalárskeho štúdia bol absolvent pripravený pracovať.
To je len malá časť z predstáv, ktoré tento rok v marci predstavila skupina odborníkov na školstvo v dokumente Učiace sa Slovensko. Už bývalý minister školstva Peter Plavčan ho vtedy označil za najväčšiu reformu školstva na Slovensku za posledných 25 rokov.
Od toho okamihu však záujem o reformu opadol. Nasledovalo pridávanie pripomienok, ktorých celkovo prišlo viac ako 4000, v súčasnosti autori do dokumentu zapracúvajú posledné z nich.
Ľudia z praxe však vidia veľký problém v tom, že nominant SNS Plavčan nevydal žiadne oficiálne vyhlásenie, v ktorom by prevzal zodpovednosť za zavedenie reformy.
„SNS si ten dokument neosvojila ani sa nevyjadrila v jeho prospech, ale plánovaný postup stále platí,“ hovorí nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová, ktorá bola na začiatku jednou zo spoluatoriek Učiaceho sa Slovenska.
Reforma mešká
Na jeseň minulého roka prezident Andrej Kiska upozorňoval na to, že už je načase prejsť od koncepcie ku konkrétnym opatreniam. „Ak sa v najbližšom období nepodarí pripraviť podporu nových návrhov zákonov a presadiť potrebné kroky, neskôr to bude náročnejšie a možno už nebude ani politická vôľa,“ povedal prezident pred trištvrte rokom.