SME

Kaliňák je na dovolenke, výbor o kauze policajnej streľby nerokoval

Po streľbe policajtov na unikajúce auto zahynul 17-ročný mladík.

Robert Kaliňák.Robert Kaliňák. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Poslanci Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť vo štvrtok nepokračovali v rokovaní o kauze streľby policajtov na unikajúce auto, po ktorej zahynul 17-ročný mladík.

Dôvodom bola neúčasť ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer), ktorý sa vopred ospravedlnil. Prípadom sa bude výbor zaoberať na najbližšom zasadnutí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Kaliňák sa krízy stráni, po dlhom čase sa ho netýka Čítajte 

Minister dovolenkuje

Kaliňák svoju neprítomnosť vopred ospravedlnil naplánovanou dovolenkou. Za zatvorenými dverami má predložiť poslancom informáciu o postupe polície. Rokovanie o incidente poslanci prerušili 20. júna.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda výboru Anton Hrnko (SNS) vtedy argumentoval, že je lepšie počkať na výsledok policajnej inšpekcie a vyhodnotiť na základe toho ďalšie kroky.

Opozícia prišla s niekoľkými návrhmi do diskusie. Chce napríklad zmenu metodiky, aby policajti sledovali unikajúce auto z diskrétnej vzdialenosti, napríklad bez majákov a zapojili viac hliadok.

Po streľbe policajtov na unikajúce auto neďaleko Novej Bane zomrel v noci zo soboty na nedeľu (18.6.) 17-ročný mladík.

Policajti strieľali na auto

Udalosť sa stala po tom, ako policajná hliadka spozorovala auto, ktoré viedol 19-ročný Michal z okresu Zlaté Moravce.

Ten bol polícii známy, keďže už predtým šoféroval motorové vozidlo v čase, keď mal uložený zákaz.

Prečítajte si tiež: Auto môže byť zbraň, vysvetľoval Kaliňák na výbore streľbu policajta Čítajte 

Policajná hliadka preto chcela vodiča zastaviť a skontrolovať. Vybrala sa za autom v smere na obec Orovnica, zapla výstražné zvukové a svetelné znamenie, na ktoré vodič reagoval zrýchlením a následne aj riskantným predbiehacím manévrom.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti preto použili niekoľko varovných výstrelov do vzduchu. Keďže vodič nereagoval, použili varovný výstrel na auto. To následne havarovalo neďaleko obce Hronský Beňadik v časti Psiare.

Vo vozidle sa nachádzali ďalšie tri osoby, 16-ročná spolujazdkyňa sediaca vedľa vodiča a dvaja spolujazdci sediaci na zadných sedadlách. Jeden z nich, 17-ročný Tomáš, utrpel zranenie.

Policajti privolali rýchlu zdravotnú pomoc, pričom až do príchodu jej posádky sa snažili mladého muža na mieste oživovať. Ten však na mieste zraneniu podľahol.

Tragédia pri obci Hejce

Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť sa zaoberal zmenou zákona o utajovaných skutočnostiach. Hlasmi koaličných poslancov zobral na vedomie petíciu za jeho zmenu.

Petíciu výboru predložil aktivista Ivan Katrinec, ktorý zastupuje niektoré rodiny pozostalých po obetiach havárie lietadla An-24 pri maďarskej obci Hejce z roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Výbor zároveň odmietol návrh opozičných poslancov predložený Ľubomírom Galkom (SaS), ktorým žiadali od ministra obrany Petra Gajdoša, aby zverejnil spis o vyšetrovaní leteckej tragédie.

Práve za účelom zverejnenia spomínaného spisu petičiari dokument na výbor predložili.

Vystúpiť nemohol

Výbor tiež hlasovaním neumožnil na výbore vystúpiť samotnému Katrincovi, keďže koaliční poslanci boli proti. "Bavili sme sa o zmene zákona, nie o tragédii v Hejciach ako takej," uviedol v tejto súvislosti poslanec Gábor Gál (Most-Híd).

"Či dôjde k zmene zákona, to už bude na nejakej iniciatíve poslancov," dodal s tým, že on osobne je za odtajnenie spisu, najskôr sa však musí zmeniť zákon.

"Som za to, aby sa to zverejnilo," povedal v súvislosti so spisom poslanec Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že na druhej strane nepodporí všeobecnú zmenu zákona, ktorá by umožňovala v akomkoľvek prípade zasahovať do uzavretého vyšetrovania a zverejňovať ho. "V tomto jednom prípade to však podporím," zdôraznil Kajniak.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, ministerstvo obrany zbytočne vyvoláva ďalšie otázniky tým, že odmieta zverejnenie častí spisu, ktoré by vyvrátili pochybnosti o oficiálnej verzii príčin nehody.

Rozruch po zasadnutí

Rozruch po zasadnutí výboru spôsobil Martin Daňo, ktorý zástupcu petičiarov Katrinca hlučne označoval za výpalníka a recidivistu.

Následne tvrdil, že mu Kartinec pri fyzickom kontakte pokazil kameru a dožadoval sa zásahu polície. Pokrikoval tiež na poslancov hnutia Sme rodina.

Ivan Katrinec spolu s pozostalými v súvislosti s nehodou vojenského lietadla Antonov už dlhšie žiada o odtajnenie spisu.

Tvrdí, že má na základe dôkazového materiálu podozrenie, že pri vyšetrovaní nehody došlo k manipulovaniu s dôkazovým materiálom, vyšetrovacím spisom, ako aj celkovým vyšetrovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je podľa neho snaha nezverejniť pravú príčinu havárie. Vyšetrovanie nebolo podľa neho dôsledné a uberalo sa nesprávnym smerom, neboli preverené skutočnosti o ďalších možných príčinách havárie.

Petíciu prišli pred budovu parlamentu podporiť príbuzní obetí, ako aj niekoľko vojenských veteránov Demonštranti rozprestreli transparent s nápisom "Chránili iných, zradili ich vlastní" a fotografiami zosnulých vojakov. Taktiež do vzduchu vypustili biele, modré a červené balóny.

Havária vojenského špeciálu

Vojenský špeciál An-24 havaroval 19. januára 2006 po náraze do kopca pri severomaďarskej obci Hejce. Na palube bolo 43 ľudí vracajúcich sa z misie KFOR v Kosove.

Prežil jeden vojak Martin Farkaš. Išlo o najväčšiu tragédiu v histórii slovenského letectva. Vyšetrovanie sa pred rokmi uzavrelo s tým, že hlavnou príčinou havárie bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla.

SkryťVypnúť reklamu

Pri klesaní podľa oficiálnych výsledkov vyšetrovania posádka nevyužila prístroje, ktoré mala k dispozícii na palube a nedodržala bezpečnú výšku lietadla nad terénom.

Analýza podľa oficiálne zverejnených informácií nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky. Keďže chýbajú objektívne dôkazy, nemohla byť príčina nehody jednoznačne potvrdená.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 460
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 344
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 038
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 370
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 717
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 408
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 000
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 791
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu