BRATISLAVA. Skoro ráno sa do vysoko položených oblastí Vysokých Tatier vyberajú desiatky ľudí s prázdnymi batohmi. V rukách majú len tzv. hrabky a ich cieľom nie je vysokohorská turistika, ale zber lesných plodov na predaj.
O čučoriedky, brusnice, ale aj huby sa každoročne zaujíma mnoho ľudí, ktorí v nich vidia ľahký zisk.
Ešte predtým, ako ich ponúknu na predaj pri cestách, musia prejsť cez ruky priekupníkov, ktorí rozhodujú o tom, kde a za koľko sa budú predávať.
Zber v pásmach s tretím až piatym stupňom ochrany je pritom zakázaný. Ľudia takto berú významnú časť potravy zvieratám a škodia aj lesu.

„V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie,“ upozorňuje hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.
Zberačov ubudlo
Úroda tento rok nie je ani zďaleka taká bohatá ako v minulých sezónach. Riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko hovorí, že to môže byť spôsobené aj tým, že po minulom roku sú čučoriedkové kríky vysilené a nie sú až také produktívne. Odráža sa to aj na počte nelegálnych zberačov.
„Tlak nie je taký, ako bol minulý rok, aj keď sezóna ešte nie je na konci,“ hovorí Majko. Proti zberačom bojujú v spolupráci s políciou aj dobrovoľníkmi, často dostanú tip, kde práve sú.
„Vieme, do ktorých miest chodia najčastejšie, tento rok sa vyskytli napríklad v oblasti Skalnatého plesa,“ vysvetľuje.
Pokuta za nelegálny zber môže byť na mieste najviac 66 eur a nazbierané plody sa vysypú na zem. Za organizovaný zber sa môžu vinníci dostať až do správneho konania a pokuta môže narásť až na 3320 eur.
Plody nekupovať
3320 eur
je pokuta, ktorá hrozí organizovaným zberačom lesných plodov v chránených územiach.
Turisti sa nemusia báť odtrhnúť si zopár plodov pre seba, hovorí Majko.
„Ak si niekto len tak dá niečo do úst, tak sa to nerieši. Na pozemkoch TANAP-u sú vlastne všetci vlastníci, tam má v zásade každý právo odtrhnúť si niečo sám pre seba,“ hovorí.
Podobné je to aj s hubármi, kde je problém najmä v tom, že nechodia po označených turistických chodníkoch. Tento rok je však príliš veľké sucho, a tak od hubárov nejaké extrémne nebezpečenstvo nehrozí, povedal Majko.
Okrem toho, že zber lesných plodov ruší a ohrozuje lesnú zver, podľa Majka prináša aj ďalšie riziká. Tvrdí, že napríklad lesné požiare najčastejšie spôsobia lesní robotníci alebo zberači, ktorí na zem zahadzujú cigaretové ohorky.
„Najväčší problém je aj tak so zberačmi, ktorí plody ponúkajú na obchod. V tomto prípade by bolo najlepším riešením, kedy ľudia nekupovali huby alebo čučoriedky pri cestách. Kde nie je dopyt, nie je ani ponuka,“ uzatvára Majko.

Beata
Balogová
