BANSKÁ BYSTRICA. Oficiálny program osláv 73. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici
sa konal za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov, ako aj priamych účastníkov protifašistického odboja.
Prezident Andrej Kiska, predseda vlády Robert Fico aj Andrej Danko vo svojich príhovoroch počas osláv odsúdili extrémizmus a vyzvali ľudí, aby sa v župných voľbách proti nemu postavili.
Urobme niečo viac
Našou povinnosťou je urobiť viac, ako si jeden deň v roku pripomenúť odvahu predkov a položiť kvety k pamätníkom padlých.
Najmä v čase, keď sa po našej krajine bezočivo rozťahujú pohrobkovia nacistickej a fašistickej ideológie.

"Pred 73 rokmi odvážni muži a statočné ženy povstali proti okupantom aj proti domácemu bábkovému režimu, ktorý nacistickej a fašistickej ideológii verne slúžil,“ uviedol Kiska.
Aj keď bolo povstanie potlačené, nepriateľ už podľa Kisku nedokázal vziať našej krajine sebaúctu, ktorú pre všetkých obyvateľov Slovenska účastníci SNP vybojovali.
Kiska sa počas prejavu poďakoval predstaviteľom krajín, ktorých rodáci v Povstaní bojovali po boku našich starých otcov a mám.
„Ďakujeme Rusom, Čechom, Ukrajincom, Bielorusom, Rumunom, Francúzom, Bulharom, Poliakom, Maďarom a ďalším, ktorí nás v tom nenechali samých,“ uviedol Kiska.
„Ako prezident Slovenskej republiky osobne vzdávam hold priamym účastníkom SNP, ktorí poctili svojou prítomnosťou dnešné slávnostné podujatie," konštatoval prezident.
Úctu všetkým účastníkom povstania vzdali počas príhovorov aj predseda vlády Robert Fico i predseda Národnej rady Andrej Danko.
Ten vyzdvihol nielen prínos generálov Goliana, či Viesta pre Povstanie, no spomenul aj významný podiel Gustáva Husáka v bojoch SNP.
Župné voľby
Prezident upozornil, že o tri mesiace budeme rozhodovať o tom, kto bude najbližšie štyri roky spravovať osem samosprávnych krajov.
Podľa neho tie tohtoročné by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla a "voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu v Banskej Bystrici a odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch".

"Keď vyhral v Banskobystrickom kraji voľby fašista a obsadil budovu neďaleko odtiaľto, bol to pre väčšinu ľudí na Slovensku šok. Keď jeho strana uspela v parlamentných voľbách, bol to zrejme pre väčšinu ľudí ešte väčší šok. Ako demokratická spoločnosť sa snažíme s touto situáciou vyrovnať," uviedol prezident.
Podľa predsedu Národnej rady je potrebné zamyslieť sa, čo Slovensko čaká v budúcnosti a nedovoliť, aby ho ovládlo zlo.
„Bystričania môžu prví ukázať iným krajom, kde to hrozí, že im táto skúsenosť stačila, a že nedovolia pokračovať šialencom pri ovládaní štátnej moci," uviedol Danko počas príhovoru.
Prejavy extrémizmu
Premiér Robert Fico verejne vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby reagovali na prejavy extrémizmu tak veľmi, ako sa dá, lebo je to zločin.

Je šialené, že po 73 rokoch od Slovenského národného povstania (SNP), od čias, keď sme vyhnali "náckov", je neďaleko Pamätníka SNP budova, kde si hovoria "Na stráž" a my sa na to pozeráme, akoby to bolo v poriadku.
Podľa neho Slovensko je jedna z najslobodnejších a najdemokratickejších krajín a až tak, že si každý robí čo chce, bez akejkoľvek miery zodpovednosti.
"Máme slobodu prejavu, ale tá nemôže spočívať v tom, že tu bude niekto hajlovať, že tu bude vykrikovať "Na stráž" a dávať do nebies Hitlera a podobných fašistov," zdôraznil Fico.
Zneužitie SNP
Časť návštevníkov s transparentmi pri vchode do areálu Pamätníka SNP, kadiaľ prichádzali delegácie a počas predstavovania premiéra a šéfa parlamentu, sa nezdržali piskotu.
"Toto sem jednoducho nepatrí. Toto nie je miesto na to, aby sa tu vyjadrovali politické názory. Je to miesto, kde máme vzdávať úctu padlým," konštatoval generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.
Ako tvrdí, ešte predtým ako prišli do areálu, ich poprosil, aby sa zdržali negatívnych prejavov, pretože je to pietna spomienka na padlých v druhej svetovej vojne. Podobné slová im adresoval aj z pódia.
Fico sa v úvode svojho príhovoru ospravedlnil účastníkom osláv za hlasné prejavy nesúhlasu časti návštevníkov, ktorí prišli do areálu Pamätníka SNP.
"Nikto nikdy nezneužíval posvätné miesto SNP. Hanbite sa, páni z OĽaNO takýmto hrubým spôsobom zneužiť oficiálne oslavy SNP."
Hnutie OĽaNO sa od týchto prejavov dištancovalo: "Žiadnym spôsobom neorganizovalo protestné prejavy v Banskej Bystrici."
„Robert Fico bezcharakterne počas osláv zaútočil na hnutie OĽaNO, hoci nikto z poslancov, ktorí prišli klásť vence a uctili si tak pamiatku hrdinov a obetí, podujatie nerušil,“ uvádza sa v stanovisku hnutia.
Prišli tisíce ľudí
O areálu Pamätníka SNP v utorok počas osláv zavítalo 10-tisíc až 12-tisíc návštevníkov. Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev hodnotil oslavy pozitíve.
"Vyšlo všetko, vrátane počasia. Veľmi veľa návštevníkov bolo aj na oficiálnej časti osláv, ktorí sa zaujímajú o dianie a politiku. Prišli, aby vzdali úctu ľuďom, ktorí bojovali v SNP. Mohli obdivovať takmer sto modelov tankov, to nikdy nebolo na jednom mieste. Popoludní ich pritiahol kultúrny program, ktorý bol na vysokej úrovni," zhodnotil Mičev.
Návštevníci mali v utorok vstup do Múzea SNP bezplatný a mnohí to využili. Ujsť si nenechali ani Lavičku veteránov, ktorú českí veteráni venovali slovenským alebo dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie.
"Lavička veteránov je prvá na Slovensku a som rád, že je tu v areáli Múzea SNP. V Čechách táto tradícia funguje už v niekoľkých mestách, teraz sa Česi rozhodli venovať lavičku aj našim," dodal Mičev.
Významní hostia
Význam každoročne organizovaných osláv SNP v Banskej Bystrici podčiarkuje účasť hostí. Aj teraz sa na nich zúčastnili všetci traja najvyšší ústavní činitelia.
Na pietnom akte nechýbal ani exprezident Ivan Gašparovič. Vence k pomníku položili tiež zástupcovia politických strán, štátnej správy a samosprávy.
Do Banskej Bystrice, srdca SNP, prišli vzdať úctu padlým počas druhej svetovej vojny zástupcovia 35 veľvyslanectiev.