BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu od 1. septembra dočasne povedie ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).
Poverí ju prezident Andrej Kiska vo štvrtok po tom, čo prijme od súčasného ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) demisiu.
Informoval o tom poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan. Ako ďalej Kancelária prezidenta potvrdila, minister školstva sa aktu osobne nezúčastní.
Matečná nechce zmeny

Matečná chce na ministerstve školstva upokojiť situáciu, no na zmeny sa nechystá. "Ja nie som človek, ktorý by chcel robiť nejaké zmeny, odo mňa sa ani neočakáva, aby som robila nejaké zmeny a zásadné rozhodnutia." Vyhlásila to v stredu po zasadnutí vlády.
"Treba zabezpečiť normálny bežný chod ministerstva, beriem to ako dočasné poverenie," zdôraznila. Priznala, že keďže rezort školstva patrí SNS, výber nebol "veľmi široký".
Jej prioritou však bude, aby základné činnosti, ktoré ministerstvo má vykonávať, aj vykonávalo.
"Nečakajte, že to budú nejaké prelomové veci, veď nie som ani odborník, ja budem viesť prioritne ministerstvo pôdohospodárstva, rozvoja a vidieka," uviedla.
Nový minister

Nechcela špecifikovať presne, kedy ju nahradí nový minister školstva, domnieva sa však, že strana sa bude usilovať nájsť vhodného kandidáta čo najskôr. "V ohrození je, samozrejme, čerpanie eurofondov, čiže nebolo by šťastné, aby sa to naťahovalo."
Myslí si, že rokovanie s odborármi ohľadom platov počká až na nového ministra školstva. Už teraz však potvrdila, že na začiatku školského roka nebude na Slovensku, pretože sa zúčastní na rokovaní neformálnej Rady EÚ v Estónsku, v rámci ktorej sa má riešiť problematika holandských vajec.
Nestabilné školstvo
"Rozhodnutie vymenovať Matečnú za dočasnú šéfku rezortu nijako nepoškodí atmosféru v školstve.," uviedol šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Pavel Ondek.
Ondek pripomenul, že Peter Plavčan, ktorý vo štvrtok podá demisiu, bol 18. minister od roku 1990, čo znamená, že životnosť ministrov školstva je približne jeden a pol roka.
„Nie je to dobrý signál, ani pre pedagogických zamestnancov, ani pre žiakov a vôbec nie pre verejnosť, lebo tu je vidieť, že školstvo nemá stabilitu,“ uviedol šéf odborárov, ktorý sa o rozhodnutí prezidenta dozvedel počas mimoriadneho zasadania Rady zväzu.
Danko meno ministra neoznámil
Plavčan odchádza z funkcie po tom, čo ho na to v stredu (16.8.) vyzval premiér Robert Fico (Smer).

Predseda vlády to zdôvodnil tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva.
Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu.
Danko meno nového ministra ešte neoznámil.
Začiatok školského roka
Momentálne tak nie je jasné, kto prednesie školákom 4. septembra príhovor k začiatku školského roka. Uviedol to v stredu štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd).
"V tejto chvíli to je ťažko predpokladať," povedal Krajňák s tým, že on aj druhá štátna tajomníčka Oľga Nachtmanová (Smer) sú pripravení ujať sa tejto úlohy a v prípade, že tak strana zatiaľ neurobila, sa vedenia rezortu dočasne ujíma niektorý z jej zástupcov vo vláde.
"Predpokladám ale, že toto patrí do kompetencie ministra alebo zastupujúceho ministra, ale o tom sa rozhodne s komunikačným odborom v najbližších dňoch," doplnil.
Krajňák rozhodnutie Kisku nechcel komentovať. Vysvetlil, že v tomto prípade sa rešpektuje právo Slovenskej národnej strany nominovať nástupcu odchádzajúceho Petra Plavčana.
"Bude záležať naozaj na rozhodnutí pána prezidenta a my, celý tím, ktorý sme na ministerstve školstva, to budeme akceptovať," zdôraznil.
Matečnú podľa Krajňáka nečakajú na ministerstve na žiadne komplikácie a nemalo by byť prekážkou, že s oblasťou školstva nemá skúsenosti.
"Školský rok je v zásade pripravený, všetky dôležité, či už vzdelávacie programy, alebo inštrukcie školám išli, takže nevidíme problém v tom, aby sa školský rok začal v bežnom štandardnom režime. Nič tomu nebráni v tejto chvíli a ja si myslím, že ktokoľvek by viedol tento rezort s tímom odborníkov, ktorý je na ministerstve, to zvládne," vysvetlil.
Za najakútnejšiu úlohu, ktorá zastupujúcu ministerku čaká, Krajňák označil agendu eurofondov.
"Myslím si, že to, čo pán minister Plavčan deklaroval, sa aj naplní," predpokladá Krajňák. "Kľúčové bude tiež, urobiť zásadné kroky vo vzťahu k regionálnemu školstvu. Predpokladám ale, že toto už bude potom úlohou nového ministra," uzavrel.
Rozdeľovanie eurofondov
Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili.
Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií.
Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.
Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.
Zlý signál
Matečná je veľmi zlý signál pre občanov a akademickú obec, tvrdí to poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Veronika Remišová.
Podľa Remišovej to znamená, že SNS doteraz nebola schopná nájsť vhodného človeka, ktorý by mohol viesť ministerstvo a svedčí to o úplnej bezradnosti a odbornej vyprázdnenosti tejto strany.
"Je to o to závažnejšie, že je začiatok školského roka a potrebujeme, aby bol rezort stabilný s jasnou víziou a vedením. Nedoriešený je aj škandál s eurofondmi na vedu a výskum," pripomína Remišová.
Rektori univerzít aj odborníci sa podľa Remišovej zhodujú, že situácia s eurofondmi na výskum je veľmi zlá a treba ju urýchlene riešiť.
"Sám Andrej Danko už pred mesiacom hovoril o zrušení výzvy na dlhodobý výskum. Napriek tomu výzva stále zrušená nebola a nikto z ministerstva nepovedal, ako plánuje situáciu riešiť," tvrdí Remišová.
"Hrozí, že pre bezvládie na ministerstve a neschopnosti SNS ponúknuť vhodného človeka na miesto ministra prídeme o milióny eur a ohrozíme potrebné reformy a pokazíme prácu výskumníkov na univerzitách a v podnikoch,“ obáva sa.
Remišová, podpredsedníčka výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport dodáva, že chaos na ministerstve školstva ohrozuje budúcnosť našich detí a ide proti našim národným záujmom