Ani tvorcovia ústavy, ktorí dokument písali, do poslednej chvíle nevedeli, ako bude vyzerať budúce Slovensko. Či v ňom bude prezidentský systém, parlamentný, alebo dokonca kancelársky systém podobný nemeckému. Niektoré pasáže dokumentu, ktorý oslavuje 25. rokov schválenia, tak mali aj štyri rôzne verzie, spomína ĽUBOMÍR FOGAŠ, bývalý poslanec za Stranu demokratickej ľavice a jeden zo spoluautorov ústavy.
Ako prebiehala príprava prvého návrhu ústavy?
„Treba otvorene priznať, že v čase začatia prác na texte existovalo deväť návrhov, ktoré počítali s rôznym usporiadaním vzťahov medzi orgánmi štátnej moci. Existoval návrh na takzvaný kancelársky systém, ale aj prezidentský systém. Nebolo možné vziať jednu z predlôh ako základ a pracovať iba s takýmto vzorom. To by nebolo ani politicky priechodné. Museli sme takpovediac článok za článkom vytvárať nový text. Niektoré články mali 'nastrihané' aj štyri alternatívy. Základný problém bol napísať Ústavu SR tak, aby to bol úplný dokument a súčasne rešpektovať existenciu federácie. Inými slovami, viedli sme dišputy, ako prekonať fakt, že Česko-Slovensko bolo jednotným colným územím, malo jednu centrálnu banku a menu, jednu armádu a tak ďalej. Nakoniec sme sa dohodli, že tieto otázky v ústave budú riešené, ale účinnosť týchto článkov nastane až po zániku federácie.“

Ako pracovala komisia zriadená na prípravu textu?
„Komisia pracovala v Trenčianskych Tepliciach v zariadení vlády. Zišli sme sa krátko po vyhlásení deklarácie zvrchovanosti a potom sme pracovali až do skončenia pracovnej verzie celého textu.“
Zavreli ste sa tam a nik neodišiel niekoľko týždňov, až kým nebol hotový základný text?