O tom, že kostolík v Kostoľanoch je starobylý, historici a archeológovia nepochybovali, panoval však názor, že bol postavený na začiatku 11. storočia, teda pred tisíc rokmi.
„Naše chronometrické výskumy však prinášajú vážne argumenty pre datovanie výstavby kostola do 9. storočia, najneskôr do začiatku 10. storočia,“ hovorí Peter Barta z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Kostolík tak zrejme stojí už vyše 1150 rokov.

Pri novom určovaní času stavby najstaršej časti kostolíka bola použitá u nás doteraz nepoužitá metóda – rádiouhlíkové datovanie mált a omietok. Analyzovali vzorky kúskov omietky z kostolíka.
„Datovanie antropogénneho kalcitu, teda uhličitanu vápenatého, ktorý vznikol ľudskou činnosťou z najstaršej vrstvy omietky na severnej fasáde lode dokázalo, že omietka tam stuhla niekedy v priebehu 9. storočia,“ hovorí Barta. Teda v časoch Svätopluka a byzantskej misie Konštantína a Metoda.
Lešenie, vápno a rádiouhlík
Na možnosť staršieho datovania kostola upozornil vedcov kus dubového dreva, ktorý v stene kostola ešte v roku 2001 objavil špecialista na historickú architektúru Martin Bóna.