BRATISLAVA. Symboly totalitných režimov na Slovensku ľudia odstraňujú či poškodzujú bežne. Proti výtvarníkovi Ľubošovi Lorenzovi však štátna moc zasiahla tvrdšie ako zvyčajne.
Obvinili ho z trestného činu výtržníctva, lebo z pomníka obetiam druhej svetovej vojny na košickom Námestí osloboditeľov v stredu 30. augusta odstránil osem komunistických symbolov kosákov a kladív.

V piatok preňho prokurátor navrhol väzbu, aby nemohol v svojej činnosti pokračovať. Lorenza prepustili až po štyroch dňoch na zásah Generálnej a krajskej prokuratúry.
„Obžalovaný som naďalej, no myslím si, že sa bez problémov ubránim, pretože to, čo som robil, nebol trestný čin,“ povedal novinárom po prepustení Lorenz.
Kosáky a kladivá miznú z pamätníka pravidelne, a niekedy ich tam zas naspäť neznámi ľudia nastriekajú. Poškodzujú aj iné pamätníky späté s obdobím neslobody za komunizmu.
1. Pripútaný k pamätnej tabuli
Koncom mája chcel publicista Martin Klein zabrániť, aby na dom na Gajovej ulici v Bratislave vrátili pamätnú tabuľu z čias komunizmu, venovanú Vianočnej dohode z roku 1943.
Reťazou sa pripútal o vstupnú bránu, na ktorú mali tabuľu pripevniť s tým, že podoba pamätníka je neprijateľná. Sú na nej podľa neho prokomunistické motívy a v texte chýba jeden z hlavných bodov Vianočnej dohody: obnovenie ČSR.
Tabuľu na dvere pripevnili, keď odišiel.
2. Pamätná tabuľa Tisovi
V apríli v obci Hlboké nad Váhom v Žilinskom kraji odhalili jednu z pamätných tabúľ prezidentovi totalitného slovenského štátu Jozefovi Tisovi.
Neprešiel ani týždeň a niekto ju poškodil.
Lorenz na facebooku zverejnil informáciu spolu s fotografiou a komentárom: „Povedzme, že mi prišlo do e-mailu a že som ho už vymazal. Vďaka!“ Starosta obce Dušan Pinčík vtedy podal trestné oznámenie.
3. Kosáky a kladivá v Košiciach
Z pamätníka v Košiciach odtrhol komunistické symboly v januári tohto roku Vojtech Pástor. Politický väzeň z obdobia normalizácie svoj čin zdôvodnil tým, že nemôže zabudnúť na to, čo mu minulý režim spôsobil.